YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

ŞEHİR HASTANELERİ!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 10/02/2017 | Saat: 09:22

Mersin Şehir Hastanesi törenle açıldı.   Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile Sağlık Bakanı ve bir Devlet Bakanı ile konuklar açılış törenini onurlandırdılar.

Şehir Hastanesi Toroslar Belediyesi sınırlarında inşa edilmiştir ve 1250 yataklı bir sağlık kurumudur.   Zaman içerisinde eksiklikler kuşkusuz tamamlanacak ve teknolojik alt yapısı da zenginleştirilecektir.  Kentimize ve Mersinlilere yararlı olmasını diliyorum.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi (SDP) kapsamında yapılacak bu tür büyük hastanelerin proje içerisinde kayıt altına alınmış adları “Kamu Birlik Hastaneleri” olarak geçer.  Ancak doğru olan yapılarak ismi Şehir Hastanesi olarak değiştirilmiştir.

SDP denen sağlık yapılanması, 1996 yıllarının öncesine kadar uzanan bir uluslararası projedir.  Dünya Bankası ve IMF tarafından düşünülmüştür.  Amaç dünya insanlarının sağlık sistemine kolay ulaşımını sağlamak, her insana yeterince sağlık sektöründen hizmet sunmak ve sağlık için harcanan paraları olabildiğince mantıklı sınırlara çekebilmek olarak düşünülmüştür.

SDP için Oxford ve Harvard üniversitelerinden konuya yatkın birer bilim insanı görevlendirilmiştir.  Bu iki bilim insanının hazırladıkları proje, IMF ve Dünya Bankası tarafından uygulanabilir bulununca, ülkelerin tetkikine sunulmuştur.  Proje uygulama alanı buldukça, gerek ülkelerin taleplerine bağlı olarak ve gerekse de ana projede eksik görülen kısımlar ise revize edilerek ve güncelleştirilerek uygulanacaktır denmiştir.

SDP için ülkemizin ilgisi merhum Ecevit’in koalisyonu döneminde başlamıştır.  Ancak o günün mali sorunlarının ağırlığı nedeni ile bir süreliğine ertelenmesine karar verilmiştir.

SDP için başlama kararı AKP İktidarına nasip olmuştur.  2003 yılında Sağlık Bakanımız Recep Akdağ, Dünya Bankası’na başvurarak konu ile ilgilendiklerini belirtmiştir.  Dünya Bankası onay verince ilk başvuru tarihinde başlangıç kredisi olarak 60.610.000 dolar teşvik yardımı yapılmıştır.  İkinci teşvik kredisi ise 11.06.2009 tarihinde gerçekleşmiş ve bu kez de 73.130.000 dolar verilmiştir.  

SDP ile ilgili dokümanlar Sağlık Bakanlığı tarafından tercüme edilmiş ve Sayın Bakan’ın editör olarak görüldüğü kitabın her bir bölümü bakanlığın bir üst düzey yetkilisi tarafından yazılmış gibi tanıtılarak, bu projenin ithal değil, milli bir proje olduğu zihni ortamının yaratılması arzulanmıştır.

SDP ile ülkemizin bütçesinde önemli yük görülen sağlık harcamalarını azaltmak düşünülmüş ve zaman içerisinde de sağlık sektörünü bir kamu hizmeti olmaktan çıkararak özel sektöre devretmek fikri öne çıkarılmıştır.  Gerçi bu proje yürürlüğe girince yıllık 20 milyar olan sağlık harcamaları artmış ve 40 milyara çıkmıştır.

SDP kapsamında sağlık kurumlarını tek elde toplayarak verimliliğin artması arzulanmış ve ilk aşamada SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı sağlık kurumları Sağlık Bakanlığı bünyesine katılmışlardır.  Son olarak GATA ve askeri sağlık kurumları da bünyeye alınmıştır.

Sağlık sektörünün kamu hizmetinden tedricen çıkarılarak özel sektöre devri için, Kamu Birlik Hastaneleri yapılması aşamasının proje içerisindeki başlangıç tarihi 2015’tir.  Bir Mütevelli

Heyet yönetiminde ve kâr amaçlı çalışması düşünülen bu hastanelerden ikincisi Mersin’e kısmet olmuştur. Diğerleri de yapılmaktadır veya yapılacaktır.

Şehir Hastaneleri konusunu derinliğine irdeleyen son bir yazı, eski bakanlarımızdan Sayın Rıfat Serdaroğlu tarafından kaleme alınmıştır.  Aklımıza takılan bazı sorulara yanıt veren bu yazıyı, yer darlığım nedeni ile kısaltarak bilgilerinize sunuyorum;    

“Basit bir anlatımla, Türk Milletinden saklanan Şehir Hastanelerinin gerçeği şöyle;

-İhaleyi alan firmaya, hazine arazisi BEDAVA verilir.

-Devlet firmaya 25-30 yıl sürekli kira ödemesi yapmayı, hazine garantisi vererek kabullenir.

-Sözleşme süresi 49 yıla kadar çıkarılabilir.

-Hastane çevresindeki tesisleri yüklenici firma işletir, gelir onundur.

-Hastane ve çevresindeki yapılardaki işletmeler her türlü vergi-harçtan muaftır.

-Hastanelere devlet tarafından %70 doluluk garantisi verilmektedir.

-Şehir Hastanesinin çevresindeki Devlet Hastaneleri kapatılacak ve kadroları Şehir Hastanesine devredilecektir.

-Kapatılan Devlet Hastanelerinin bina ve arazilerinin tasarrufu da yüklenici firmaya bırakılacaktır.

-Sağlık tamamen PARALI ve PAHALI hale getirilmektedir.

-Şehir Hastanesi yapılan İllerde yatak sayısı artmamaktadır. Denizli’de 1000 (Bin) yataklı Şehir Hastanesi kurulacak. Denizli Merkezdeki KAPATILACAK Devlet Hastanelerindeki yatak sayısı zaten 995 idi!

-Şehir Hastaneleri, İhale Kanununa tabi değildir.
2010 yılında “İhale Yöntemi” ile yapılan 1200 Yataklı Erzurum Devlet Hastanesi 193,5 Milyon TL bedelle tamamlanmıştır.

Fakat Kayseri Şehir Hastanesi (1538 Yatak) sabit yatırım tutarı 427 Milyon TL’yi geçecektir. Devlet Kayseri Şehir Hastanesi için yüklenici firmaya 25 yılda 3 Milyar 443 Milyon TL kira bedeli ödeyecektir.

Yani Kayseri Şehir Hastanesi için firmaya ödenecek 1,5 yıllık kira bedeli karşılığında (1200 Yataklı) bir Devlet Hastanesi yapılabilecektir!

-İngiltere’de yapılan çalışmalar, 1 adet Şehir Hastanesi için harcanan parayla, 3 adet Devlet Hastanesi yapılabileceğini ortaya koymuştur.

-Sağlık çalışanları, taşeron işçi haline getirilecektir…

Değerli Okurlar;

Bu proje yeni değildir. Küresel sermayenin Dünya Bankası aracılığıyla kendisine iş sahası açması için yapılmış bir sömürü aracıdır.

-Türk Milleti hem kazıklanmakta hem de aldatılmaktadır.

-Yapılan işin namuslu-doğru düzgün olduğu iddia edilecekse, yapılan ihaleler niçin kamuoyundan saklanmaktadır? Devletimizi yönetenler, babalarının parasıyla mı hastane yapmaktalar?”

***
Kıssadan hisse:

“Tanrı bizlere iki tane yuvarlak vermiştir. Biri düşünmek ve diğeri oturmak içindir. Başarımız ise hangisini hangi amaç için kullandığımıza bağlıdır!” 

(Ann Landers).

                                                                                                                          Erdal Akalın[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>