YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    CİNSEL SAPKINLIKLARI OLAN DOĞADAKİ TEK TÜRÜZ
Yazar: MAHMUT YANAR | Tarih: 28/11/2016 | Saat: 13:43

Pedofili, zoofili, ensest, ırza geçme ve taciz gibi cinsel sapkınlıklar konusunda sabıkası olan doğadaki tek türüz. Eğer hayvanların ahlaki değerleri ve bunları ifade etme becerileri olsaydı, kendini dünyanın merkezine koyan o kibirli Homo sapiens hakkında pek iyi şeyler söylemezlerdi.      

Üreme hücreleri, zaman ve enerji maliyeti yüksek yatırımlardır. Hayvanlar bunu heba etmezler, doğru yerde ve doğru zamanda kullanır. Biyolojik ve davranışsal nedenlerle türler arası çiftleşme engellenmiştir. Başka türün cinsiyle birleşmezler. Böyle bir talep ve eğilimleri de yoktur. Başka türle cinsel ilişkiye girme (zoofili) örnekleri olan doğadaki yegane türüz.     

Hayvanlarda eş seçimi ve çiftleşme gönüllülük esasına dayanır ve pek çok ilke ve ritüelden oluşur. Eşeysel seçilim (seksüel seleksiyon), yavrulara en iyi genetik materyalin aktarılması için en uygun partnerin seçilmesi prensibine dayanır. Dişinin yumurtasının enerji maliyeti, erkeğin üreme hücrelerinkinden daha yüksek olduğu için doğa seçilimde tercihini dişiden yana kullanmış ve seçme işini dişiye, elenme bahtsızlığını da erkeğe vermiştir. Erkekler dişinin ilgisini çekmek için tüm hünerlerini ortaya koyar. Kimisi güzel renklere bürünür, kimisi öter ve gür ses çıkarır, kimisi muhteşem yuva yaparak kendini dişiye beğendirmeye çalışır. Ancak bunun çok azı yarışmayı kazanır, geriye kalanlar ise diskalifiye olur ve hayat boyu bakir kalır. Dolayısıyla üremeye tüm dişiler üremeye dahil olurken, erkelerin çok azı dahil olur. Yaşlı erkekler ise rekabette spektrumun en ucundadır. Sosyal statüleri ne olursa olsun, hiçbir şekilde çiftleşme şansı bulamazlar. Zor kullanarak çiftleşme ve ırza geçme gibi tecavüze kalkışmazlar. Oyunun ilke ve kuralları toplum yararına olduğu için, adeta bir tabu gibidir, kimse çiğnemez. Bu sapkınlıkların örnekleri ise sadece insan topluluklarında görülür.

Cinsel olgunluğa gelmemiş dişilerle birleşme, üreme ve nesli devam ettirme açısından bir anlam ifade etmediği için, testosteronlar bu tür uyarılara kapalıdır. Cinsi olgunluğa gelmiş ve üreme yeteneği kazanan dişiler salgıladıkları feromonlarla veya morfolojik ve renk değişimiyle bunu hissettirler. İnsan türünde kadınlarda basen ve kalça genişlemesi, göğüs büyümesi en önemli belirteçtir. Bu özelliklerin arka planında ise bebeğin yararına olan biyolojik fonksiyonlar yatar. Kalçanın genişlemesi doğumun kolay olması,  göğsün şişkinliği ise bebek açısından süt bolluğu ve sağlıklı beslenme demektir. Kısaca hayvanlar cinsi olgunluğa gelmemiş karşı cinse karşı seksüel olarak bir şey hissetmezler. Ergenlik çağına gelmemiş karşı cinse karşı yönelim (pedofili) örnekleri doğada sadece insan türünde rastlanır.      

 Yakın akrabalar arası çiftleşmeler,  aynı gen havuzundaki sorunlu genlerin buluşma riskini arttırdığı, dolayısıyla neslin biyolojik kalitesini düşürdüğü için, ensestten kaçınma tüm hayvanların doğasında olan evrensel bir davranıştır. Bir dini liderin “annen de olsa, diz kapağının üstü tahrik eder” sözü, biz insanların ensestle ilgili patolojini iyi tarif eder.   

Kuşkusuz tüm bu anlatılanlardan, toplumlarda örneğine rastlanan bu sapkınlıkların insanın doğasında olduğunu sonucu çıkmaz. Bu, içinde yaşadığımız erkek egemen cinsiyetçi düzenin sonuçlarıdır. Kadının en kutsalı olan vücudu üzerinde zorla tasarrufta bulunmak veya savunmasız küçük kızlara cinsel tacizde bulunmak olayın bir yönü, ama asıl trajik yönü ise; resmi ideoloji tarafından bu sapkınlıklara sosyolojik gerçeklik adı altında hukuki ve ahlaki meşruiyet kazandırmaktır. 

Mahmut YANAR[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>