YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BOĞAZİÇİ’NİN ‘SEÇİLMİŞ’ REKTÖRÜNDEN MESAJ: AKADEMİK HAYATIMI NOKTALIYORUM...
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 13/11/2016 | Saat: 22:44

Değerli Okurlarımız,

Sizlere yorum gerek olmayan bir haberi paylaşıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi gibi bir kurumda, yıllar içinde gelişen, yerleşen kendine özgü kültürünün yok sayılması ile karşı karşyayız. Ne yazık ki; bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki benzer özelliğe sahip diğer üniversitelerimizde de aynı şeyler yaşandı. Bu sadece Sayın Prof. Barbarosoğlu'nun şahsına karşı yapılan bir haksızlıktan ziyade Boğaziçi Üniversitesi mensuplarına ve mezunlarına karşı yapılan bir hakarettir.

Saygılarımızla,
Adana Fikir Platformu


BOĞAZİÇİ’NİN ‘SEÇİLMİŞ’ REKTÖRÜNDEN MESAJ

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçiminde oyların yüzde 86’sını almasına karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yerine atama yapılan mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, veda mesajı yayınladı: “Akademik hayatımı noktalıyorum.”

Ne olmuştu?

Barbarosoğlu, 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı. Barbarosoğlu, 403 katılımcının 348’inin oyunu alırken ikinci gelen Prof. Dr.Vedat Akgiray yalnızca 40 oy alabilmişti.

18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”

29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı KHK’yla devlet ve vakıf üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılarak, rektör atama yetkisi cumhurbaşkanına verilmişti.

Yeni rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ataması, cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla duyurulmuştu.

Gülay Barbarosoğlu Kimdir?

Prof. Dr. Gülay Doğu Barbarosoğlu, orta öğrenimini Robert Kolej'de yapmış ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1978 yılında mezun olmuştur. Aynı bölümde doktora eğitimini 1985 yılında tamamlamıştır. Yine aynı üniversitede 1985-1988 yıllarında öğretim görevlisi, 1988 – 1992 yardımcı doçent, 1992 – 2000 yıllarında da doçent olarak görev yapmıştır. 2000 yılından bu yana profesör olarak görevine devam etmektedir.

Bu sürede bir çok idari görev yapan Prof. Barbarosoğlu, kendi disipliniyle ilgili olarak, Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi(ETM) Programında başkan yardımcılığı, Finans Mühendisliği Programı başkanlığı ve Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanlığı (2002-2006) görevlerini yapmıştır. Ayrıca, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yapmış ve 2008 – 2012 döneminde de Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

2012 yılı Haziran ayında yapılan rektörlük seçimlerinde 1. olmuş ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atandı. Temmuz 2016'da yapılan rektörlük seçiminde, 403 katılımcının 348'inin oyunu aldı. Ancak 12 Kasım 2016'da, cumhurbaşkanlığı resmî sitesinden yapılan duyuruyla rektörlüğe Mehmed Özkan'ın atandığı bildirildi. Bu kararın ardından Barbarosoğlu, akademik kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Prof. Barbarosoğlu’nun Veda Mesajı...

“5 Ağustos 2012 tarihinden itibaren büyük gurur, mutluluk ve heyecanla sürdürdüğüm rektörlük görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum. Ülkemizde olduğu kadar uluslararası alanda da birçok başarıya imza atan, özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla üniversitemizi akademik ve bilimsel alanda daha da yukarılara taşıyan, birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma, destek veren tüm öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

Kırk yılı aşkın bir süredir öğrenci, öğretim üyesi ve idareci olarak çeşitli düzeylerde katkıda bulunduğum üniversitemize veda ediyor ve akademik hayatımı noktalıyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihi, gelenekleri, ilkeleri ve üstün kadrosu sayesinde gelecekte de varlığını en başarılı şekilde sürdüreceğine eminim. Göreve yeni atanan Sayın Prof. Dr. Mehmed Özkan’a ve yeni yönetime başarılar dilerim.”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>