YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    VATANDAŞIN DİRLİĞİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 07/11/2016 | Saat: 12:36

             Hepimizin bildiği gibi birlikte yaşayan insan topluluklarına devlet denebilmesi için ülkeyi dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruyacak, içte vatandaşların güvenliğini, malını, mülkünü koruyacak bir kurumsallaşmaya gerek vardır. Bu kurumsallaşma tarih boyunca her şeyin sahibi görünen tek bir otoriteden bu günün modern demokrasilerine kadar gelişme göstermiştir. Devletin gelişmesi “hukukun üstünlüğü”, yani herkesin, devlet içindeki statüsü ne olursa olsun kanunlar karşısında aynı hak ve sorumluluğa sahip olması ile ilişkilidir. Bir diğer önemli gelişmişlik göstergesi ise şeffaflıktır. Şeffaflıktan kasıt da, devlet katmanlarında her birimin hesap verebilir bir konumda olmasıdır.

             Her devletin hakim elitleri vardır. Ancak ekonomik koşullar değiştikçe, zenginleşen farklı sosyal katmanlar devlette daha büyük bir rol almak isterler. Zira tüm devletlerin bir ülkenin zenginliğini dağıtım politikası vardır. Güçlenen alt katmanlar bu zenginliklerin yeniden farklı bir şekilde dağıtımını talep ederler. Bunun için de politik olarak faaliyetlerde bulunarak dağıtımı kendi lehlerine etkilemek isterler. Dolayısıyla her yeni ekonomik atılım, birlikte yeni politik talepler, yeni dağıtım modelleri gündeme getirecektir. Sanayileşme, kırsaldan kentlere göç, yeni teknolojiler hep bu ekonomik atılımların izdüşümüdür.

             Ülkemizde son 80-90 yılda önemli dönüşümler yaşadık. Bir tarım ve köylü ekonomisinden, yoğun bir sanayileşme ve kentlere göç yaşadık. Kişi başına yıllık geliri USD 9.000 düzeylerine kadar getirebildik. Dünyada orta gelir seviyesine çıkabildik. Anadolu’da yaşayan halk dünyaya açıldı, zenginleşti. Toplumun bu kesimlerinin devlet idaresinde daha fazla söz sahibi olmak istemesi beklentiler dahilinde olmalıydı zaten. Paylaşıma ve yönetime katılmaya artan talepler Türkiye’nin 4 bir tarafından geldi; sadece Konya’dan, Kayseri’den değil Urfa’dan da, Diyarbakır’dan da! Biz bu taleplerin bir kısmına olumlu yanıt verebildik ve paylaşıma ve yönetime dahil edebildik, bir kısmını edemedik. Diğer yandan son 60 senede farklı nedenlerden dolaylı hukukun üstünlüğü prensibini uygulayamadık. Kanunların ruhuna uygun olması gereken kararlar darbeler, elitlerin baskısı, politik baskılar sonucu hukukun dışına itildi, en azından toplumda uyanan algı bu oldu. Hesap verebilirlik ise hiçbir zaman gündeme gelmedi, sadece seçimden seçime yoğun algı operasyonları altında seçmen taraf seçmeye zorlandı. Tüm bu gelişmelerin sonucu bugün yaşadığımız terör ve ayrışma oldu. Devletin vatandaşlarının güvenliğini koruyabilme yeteneği zayıfladı. Bu gelişme hukukun üstünlüğünü ve şeffaflık/hesap verebilirlik olgusunu daha da zayıflattı. Fasit bir daireye girdik.

             Benim kalan ömrümde bu günkü olumsuz tablonun düzeleceğini göreceğime dair bir ümidim artık kalmadı. Alttan gelen yeni ekonomik katmanlara yer açabildiğimiz sürece çocuklarımız ve torunlarımız mutlaka daha iyi günler görecektir. Şu kısa ömrümüzde 4-5 darbe yaşamış bizim jenerasyonumuz ise dibe vurmuş olabilmenin hayaliyle kalan zamanını geçirecektir.

07 Kasım 2016[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>