YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MENDERES YILDIRIM

EMEKLİLER İLE DUL VE YETİMLERİMİZ
Yazar: MENDERES YILDIRIM | Tarih: 07/11/2016 | Saat: 12:32

Mazide Muktedirken Bütün Kuvveti İle Çalışmış Olanlara Karşı Minnet Hissi Duymayan Bir Milletin İstikbale Güvenle Bakmaya Hakları Yoktur.                                                                                   

                                                                  Mustafa Kemal ATATÜRK

Genel Tanım (EMEKLİLER):

Tüm Emekli Sandığı - SSK ve Bağ - Kur emeklilerini ile bunların Dul ve Yetimlerini kapsamaktadır.

Kadın ve Erkek ayrımı olmadan;

Çalışma hayatlarını sonlandırıp İKİNCİ HAYATLARINA başlayıp, artık tam istirahat edecek olan emeklilerimiz, yıllarca verdikleri “Emeklerinin Karşılıklarını” görmeleri gerekmektedir.

Emeklilik hayatının pişmanlık, ıstırap ve acı dolu geçmemesi için yönetenlerimiz gereken duyarlılığı göstermelerinin zamanıdır.

Emeklilerimiz; İnsan oldukları düşünülürse her şeyin en güzelini hak ettikleri görülecektir. Kendimiz için yapılmasını istediklerimizi, emeklilerimize de yapmalıyız.

“Çünkü Yönetenler ve Yönetenlerin Yakınları da Bir gün EMEKLİ OLACAĞINI UNUTMASIN”

AMAÇ:

Emeklilere tanınacak haklar; Çalışma barışını korumak, üretimi arttırmak, hak ve adaletli şekilde MİLLİ GELİRİ Bölüşmektir. Emeklilerin yasal haklarını vermek ve emekliler lehine “Pozitif Ayrımcılık” yapmaktır.

FAYDASI:

Çalışırken insanların kafalarının gelecek kaygısı taşımalarının önüne geçilmesi ve kafalarının rahat etmesi sağlanacaktır.

Emekçiler gelecek kaygısı taşımadıkları için çalışırken huzurlu üretim ile işveren ve emekçilerin huzurlu olmaları sağlanacaktır.

SÜREKLİ ÖĞRENME KURSLARI:

MEB Tarafından Belirlenecek Ülkemizdeki Tüm Okullarda, Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimizin Sürekli Öğrenmeleri için Alt Yapı Oluşturulması Sağlanmalıdır. Hatta Üniversitelerimiz İmkânları Yettiğince Sürekli Öğrenme Kurslarına Katkı Vermesi Sağlanmalıdır.

Bu İnsanlarımızın Sürekli Kendilerini Yetiştirmeleri için İstedikleri Meslek Kursları Hazırlanmalıdır. Bu Kurslara Sadece Emeklilerimiz Olacağından Düzenli Yaşamdan Kopmaları Önlenecek,' Arkadaşları ile Sürekli Bir Arada Yeni Başarılar Yapmanın Mutluluğu Sağlanacaktır.

MEB' e bağlı tüm okullarda sürekli öğrenme kursları açılmalıdır. İnsanlarımız Evlerine Yakın Okullarda Sürekli Öğrenme Kursları Sayesinde Geçmişte Çeşitli Sebepler ile Yapamadıklarını Şimdi Yapma Fırsatı Bulacaklardır. İnsanın Yıllarca Yapamadıklarını Yapması Kadar Güzel Bir şey Olamaz.

Özellikle Emeklilerimizden Gelecek olan Kurs Talepleri için İlgililer Bu Kursun Alt Yapısının Oluşturulması için çalışmalıdır.

Kurs Yapılacak Olan Okullarımız Akşam Saatlerinde ve Hafta Sonlarında Kurs Verilecek Olması ile Mevcut Öğrencilerimiz Mağdur Olmayacaklar, Evlerine Yakın Okullarda Kursların Olması ile Ulaşım Sorunları Olmayacaktır.

Emeklilerimiz Amatör Olarak Ürettikleri Bu Çalışmalarını Sergiler ile Vatandaşlarımıza Göstermeleri Olacaktır. Bu Sergiler Sayesinde Güvenleri Gelecek, Hayata Bağlanacaktır.

Öğrenmenin Yaşı Yoktur, Öğrendikçe Hayata Bağlanacaklar, Sağlıklı Olacaklardır. Emeklilerimize Yıllarca Çalışmaktan Fırsat Bulamadıkları ve Özlem Duydukları İşleri Yapmak için Sadece Fırsat Verilmesi Yetecektir.

Sürekli Öğrenme Kursları; İlk Yardım, Fotoğrafçılık, Resim, Müzik ve Müzik Aletleri, Bilgisayar, Yemek Kursu, Tasarım, El Sanatları, Yabancı Dil, Cam, Porselen ve Seramik Boyama, Vb. Sürekli Öğrenme Kursları Yapılabilir.

Unutulmasın, Karar Verecek Olanlarda Bir Gün EMEKLİ Olacaklardır. Unutulmasın, Karar Vereceklerin Mutlaka En Az Bir Yakını da EMEKLİ dir. Mutlu EMEKLİ ile Ülkemiz Daha Mutlu Olacaktır.

Lütfen Karar Verirken, Kendinizi ve Yakınınızı Onların Yerine Kayarak Karar Veriniz.

EMEKLİ HUZUR KENTLERİ:

SGK Başkanlığı Tarafından Emeklilerimiz için Ülkemizin Belli Bölgelerinde EMEKLİ HUZUR KENTLERİ Kurulmalıdır. Buradaki Yaşam İsteyenlerin Sadece EMEKLİLER Olacağı ve Yaşayacağı Zorlamanın Olmadığı Yerler Olmalıdır. Doğada, Gürültüden Uzak Sessiz Mekânlarda Kurulmaya Özen Gösterilmelidir.

Yapılacak Olan Bu EMEKLİ HUZUR KENTLERİ SGK Başkanlığı Tarafından, Öncelikle Yer Seçimleri Yapılmalı, Planlanmalı, Projelendirilmeli, Duyurular Yapılıp Talepler Toplanılmalı, Taleplere göre İnşaat Başlanılmalıdır. Bu Huzur Kentleri Bugün Başlansa, Ancak Yaklaşık 4  – 5 Yıl Zaman İçerisinde Hayata Geçirilebilir.

Emeklilerimizden İsteyenler Olacağı Düşünülerek Mevcut Huzur Evlerinden Farklı Olarak;

150 – 200 M² lik Arsalar içerisinde 50 – 60 M² lik Evlerin Olduğu, İsteyenler için Arsalarda Hobi Tarım Yapılabilecek Alanların Olması ile Emeklilerimizin Yaşamlarını Sürdürebilecekleri 5.000 – 10.000 Emeklimizin Yaşayacağı SİTE içerisinde EMEKLİ HUZUR KENTLERİ Hayata Geçirilmelidir.

TOKİ Tarafından Projelendirilmeli, Bedeli EMEKLİLERİMİZ den Ekonomik Durumlarına Göre Peşin veya Taksitle Alınmalıdır.

 • 150 – 200 M² Arsa İçerisinde, 50 – 60 M² Küçük Evler,
 • Dileyen Emeklilerimiz için Çok Katlı Olarak ta Planlanmalıdır,
 • Hobi Tarım Yapılabilecek Alanlar,
 • Sitelerin İçerisinde Sosyal Donatılar Olmalıdır,
 • Mesleki Kurslar Alınabilecek Eğitim Merkezleri, Sinema, Tiyatro, Konferans Salonları, Kütüphane, Sağlık Tesisi, AVM, Yemek – İçme Alanları, Ziyarete Gelen Yakınları için Otel, Vb.
 • Tüm Engelli Emekli İnsanlarımızın Rahat ve Huzurlu Yaşayacağı Şekilde Planlanmalıdır.

Yapılacak olan Bu EMEKLİ HUZUR KENTLERİ ile Emeklilerimiz Yıllarca Yaşadıkları Yoruldukları Şehirlerden Uzaklaşacaklar, Yakınları Diledikleri zaman Ziyaretlerine Gelip Gidebilecek, Dilediklerinde Yanlarında kalabilecek, Dilediklerinde Yakınlarının Yanlarına Gidebileceklerdir.

En Önemlisi Yaşadıkları Mevcut Yaşam yerlerini Bırakmadan Diledikleri Zamanlarda Mevcut Yaşadıkları yerlerde Yaşamaları Devam Edecektir.

SGK Başkanlığı; Önemli Olan Niyet, İstenirse Yapılamayacak Hiçbir Şey Bulunmamaktadır. SGK; Karar Verirken, Kendimizi Emeklilerimizin Yerine Koyarak Karar Verelim. SGK da Karar vericiler; Karar Verirken, Sizler Çalışırken Emekli Olunca Yapmak İstediklerinizi Hatırlayın ve Onları Yapın, Sadece Sizlerin İstediklerinizi Yapmanız Yeter.

ULAŞIM İNDİRİMİ:

Ekonomik Sıkıntı içerisindeki Emekli ile Dul ve Yetimlerimize Kamu Araçlarında İndirimli Seyahat Hakkı Verilmelidir.

THY ve TCDD Taşımacılığına Emekleri ve Vergileri ile Oluşmasına Yıllarca Katkı Veren Emeklilerimiz, Artık Kendi Vergilerinden Kesilerek Meydana Gelen THY ve TCDD nin Taşımacılığından Emekliliklerinde Faydalanma Zamanı Gelmiştir.

TCDD de Mevcut Durumda 65 Yaş Üzeri Tüm Kişiler Yüzde 50 (%50) Oranında İndirim Hakkı Bulunurken, 65 Yaş Altı Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimiz Bu Haklardan Faydalanamamaktadır.

THY de ise Değişik İndirim Hakları Bulunurken, Emekli ile Dul ve Yetimlerimize Özel İndirim Yapılmamaktadır.

Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimiz Ekonomik Mücadeleleri ve Dar Gelirleri Sebebiyle Ziyaret Edemedikleri Yakınlarını Ziyaret Etmeleri için Devletimiz Gereğini Yapmalıdır.

TBMM de Yapılacak Olan Yasal Düzenlemede Emekli ile Dul ve Yetimlerimizden; THY ve TCDD nin iç Hatlarında Vergilerden Arındırılmış Bilet Fiyatı veya Normal Bilet Fiyatının % 50 si (Yüzde Ellisi) Oranında Seyahat Etmeleri Yasal Düzenleme ile Sağlanmalıdır. (Yaş Sınırı Olmadan)

Ayrıca Tüm Otobüs Seyahatlerinde Vergisiz Bilet Alma Hakkı Getirilmelidir.

THY ve TCDD Sadece Boş Koltuklar Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimize Sağlandığı Düşünülürse, Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimiz Devletimize Yük Olmadıkları Ortaya Çıkacaktır. Hatta Bu Uygulama Özel Hava Yolu Şirketlerini de içine Alacak Şekilde Genişletilebilir.

Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimiz En Az Yılda 1 (BİR) Defa Olmak Üzere, Yurt Dışı % 50 (Yüzde Ellisi) İndirimli Bilet Uygulaması Yasal Düzenlemeye Alınmalıdır.

EMEKLİNİN Hayır Duası Devletimize ve Uygulayan Hayata Geçiren Sizlere YETECEKTİR.

SONUÇ:

Zaman zaman Vergi ve Diğer Ekonomik Ceza Borçlarını ödemeyenlere tanınan ödül gibi aflarla Milletimizin Milyarlarca Lirasını ödemeyenlere, Aktaran Devlet idaremiz Yıllarca Çalışıp Devletimize Vergisini ve Emeğini veren Emeklilerimize verilecek olan küçük ekonomik kaynaklardan rahatsız olmayacaktır.

(Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Vergi ve Ekonomik Ceza indirimi diye Milletin Parasını Ödemeyenlere Mükâfat Diye Vermekle Övünenlerin itiraz hakkı olabilir mi?)

EMEKLİLERİMİZ YILLARCA ÇALIŞIRKEN VERDİKLERİ VERGİLER YETMEDİ Mİ? Kİ EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BİLE HALA VERGİ VERMEKTEDİRLER.

UNUTMASINLAR BUGÜNÜN ÇALIŞANLARI, KARAR VERİCİLERİ, YARININ EMEKLİLERİ OLACAKLARDIR.

Devamı Diğer Yazıda Saygılarımla.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>