YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BASIN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 02/11/2016 | Saat: 13:18

Basın denince aklıma eşimin başından geçen bir olay gelir. Zaman zaman değişik arkadaş guruplarında bu olayı anar güleriz. Tarihlerden bir gün opera sahne gösterisi  için gittiğimiz Büyük Tiyatroda oyuna daha vakit erkendi. Bu nedenle yakın bir yerdeki yeni açılmış, sadece döner sunulan kebapcıya gittik. Opera binası Ankara’nın 1933 senesinde  Sergi evi veya Sarayı olarak tasarlanmış, aynı sene inşaatına başlanmış bir yapı. Bu yapı zaman içinde Opera binası haline dönüştürülmüştür. Mimar Şevki Balmumcu tarafından projesi çizilen bu yapının 1933 senesinde her ne kadar inşaatı başlamışsada 1934 senesinde yapımı bitirilmiştir. 

Bu bina daha sonra 1948 de Paul Bonatz’ın yeniden tasarımı ile Opera binası haline dönüştürülmüş ve aynı sene bitirilmiştir. Kültür Bakanlığının tam karşısında yer alan bu yapı Ankaranın simgelerinden birisidir. Aynı zamanda Büyük Tüyatro adı ile de anılan bu yapının yeri, Gençlik Parkının hemen yanında yer alır. Ankara’nın opera ve Bale gösterisine yeterince cevap veremeyince 1995 senesinde yeni bir bina için yarışma düzenlenmiş, fakat kazanan yarışmacının projesi inşaa edilmemiştir. 1934 yılında düzenlenen Yeni Cumhuriyetin ilk 10 yılı adlı resim sergisi bu binada gerçekleşmiştir. 

Çocukluğumda bu binaya çok sıklıkla giderdik. Opera binasında sergilenen eserlerin biletlerini bulmak oldukca zor olurdu . Her Pazartesi haftanın biletleri satışa sunulur kısa bir zamanda tükenirdi. Kimi zaman mahallemizde oturan rahmetle andığım Tekin Akmansoy’dan rica ederdi bizimkiler. Usta sanatcı bu ricaları hiç geri çevirmezdi.  Tiyatroya sevgimiz çocuk yaşta başlamıştı. Bir eseri seyretmeye gidilirken en şık kıyafetler giyilir, erkekler kıravatsız içeriye kabul edilmezdi.

Bu gün tıpkı Budapeşte‘deki opera binasında olduğu gibi. Hatta Budapeşte de Hayvanat bahçesindeki  lokantaya bile kravat ve ceketsiz girmeniz mümkün değildir.

Genelde üst balkonda otururduk. Alt salona Ankara’nın ileri gelenleri otururdu. Çocukluğumda hiç alt salonda bir eser seyretme imkanım olmamıştı. Sonraları değerli sanatcı Zafer Ergin vasıtası ile bir çok kez alt salonda ve önlere yakın bir yerde ‘’Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe ‘’ gibi eserleri seyretme imkanımız olmuştu.

O günde güzel bir eser için Büyük Tiyatroya gelmiştik. Vakit erken olduğu için girdiğimiz yeni yapılan dönercide yemeğimizi yemiş, hesabıda ödemiştik. Çıkmadan evvel eşim lavobaya gitmek istedi. Bende masada kendisini bekledim. Geldiğinde gülmemek için kendini zor tutuyordu. Ne olduğunu sorduğumda, gülmekten cevap veremiyordu. Sakinleştiğinde olayı anlattı. Bende gülmekten kendimi alamadım. Eşim ilk karşılaştığı tuvalet kabininin kapısını açmış , karşısındaki duvarda kalın iri harflerle BASIN  yazısını görünce kendi kendine:

-                Tamam burası basın mensuplarına ayrılmış bir tuvalet, ben ötekine geçeyim;

diye bir yandaki tuvaletin kapısını açıyor. Birde ne görsün, yine aynı yazı; ‘’BASIN’’. O anda aklı başına geliyor ve içeriye giriyor. Gülerek anlattığı bu hikaye konusunda banada ;

-                Bu olayı kimseye söylemiyeceksin , diye tenbih etmişti.

Hikayeyi ben kimseye söylemedim, ancak kendisi arkadaşlarına anlatarak o günü hep yad edip gülmekteler.

Bu gün basın, hür düşünce baskı altında olduğuna inanmaktayım. Doğru ; 15 Temmuzda ülkenin başına olaki bir hadise gelseydi, bu günden daha değişik bir idare olacağına inanmamaktayım. Darbe ise, kanun hükmünde kararnamede bir sivil darbe, basının susturulmasıda bir darbe, yandaş diye adlandırdığımız her etki, bir sivil vesayet olduğuna inanmaktayım. Hangi kabini açarsanız açın, içerde ‘’BASIN’’ kelimesini görürsünüz diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>