YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

SEVGİ AÇLIĞI
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 04/08/2009 | Saat: 17:21

Sağlıkta son yıllarda cumhuriyet tarihinin bütününde olduğundan daha fazla yıkım ve zarar meydana geldi. Artık sağlık çalışanları mutlu değil.Yaptıkları iş onların mutlu olmasına yetmiyor.Her ne kadar ekonomik yönden birazcık iyileştirmeler olduysa da ruhlarında meydana getirilen travmanın satırlarla ifadesi çok zor.

 Acaba hastalar mutlu mu? Bunun cevabı ilk bakışta sanki evet gibi görünse de ne yazık ki onlar da mutsuz. Hastaneler arası seyahat eden, istediği yere sevksiz giden, bir günde üç beş tıp merkezinde muayene olan bu insanların yeterli sağlık hizmeti aldığından söz edilebilinir mi?
 Hiç düşündünüz mü, iki yıldır sağlık ocaklarında, hastanelerde muayene olmaya gelen insan sayısının neden iki, üç katına çıktığını. Sevksiz al karneni istediğin yerde, istediğin şehirde muayene ol mantığı. Kaç dakikalık muayene hakkın varsa o kadar, bazen bir dakika bazen iki dakika. Üç dakika biraz zor….
 Bu kadar çok insanın hasta olması mümkün mü? Artık insanlar can sıkıntılarını hastanelerde, tıp merkezlerinde gidermeye çalışıyorlar. Bakın sağlık karnelerine, teşhisler anksiyeteden, depresyondan geçilmiyor. Karneler antidepresan ilaç reçeteleri ile dolu. Bu insanlar açlık çekiyor, birtakım şeylerin yokluğunu hissediyor. Açlık ama  neyin açlığını? Sanırım SEVGİ’nin.
 İşsiz,güçsüz adam ne yapar? Ya evde oturur gün boyu ya da kahvede. Evde kalırsa akşama dek başının eti yenir, çare kahvehane. Kahvehanede oturur, bir çay içer, içerde akşama kadar da tek çayla kahve beklenmez. Kahveci yol verir, günde tek çaylık müşteri onu da bitirir. Kurtuluş hastaneye kapağı atmada.. Hastanede önce hoş geldiniz. Hangi poliklinikte muayene olacaksınız vs. Sırasını alır, bekler. Doktorla karşılaşma. En azından ne şikayetiniz var sorusu. Adam yerine konulduğunu hissetme. Doktorun kendisine düşen dakikacıkların izin verdiği sürede kendisine dokunmasının verdiği mutluluk. Reçetesinin yazılması.. Bundan sonrası eczane faslı. Orada kapıda karşılanma. Eczacının çay ikramı, eczaneden çıkarken o sevecen seslenişi; YİNE BEKLERİZ……
 Evinde kocasıyla problemi olan kadın ne yapar? Evde akşama kadar hapis hayatı, bulaşık, çamaşır, yemek derdi. Nasıl birazcık oksijen alacak? O da alır karneyi ver elini sağlık ocağı, hastane. Karısıyla problemi olan kocanın da kurtuluşu sağlık merkezleri. Hastanelere gelsin ki oralarda doktorla kavga etsin, bağırsın, çağırsın, birazcık ta küfür etsin rahatlasın.
 Hastanelerde yalnız başına gelmiş yaşlı insanları görünce bunların ne işleri var diye düşünmeyin. Onca yıl yemeyip, yedirdikleri çocukları onları artık bayramdan bayrama da görmez olmuşlar. Onların da rahatlaması için hastaneler şart. On günde bir tahlillerini yaptırsınlar, ağrıyan yerlerinin filmlerini çektirsinler, birazcık ta insan yüzü görsünler. Birileri ellerinden tutsun, yardım etsin, amca, teyze kimin kimsen yok mu diye sorsun, onlar da birazcık dertlerini anlatsın rahatlasınlar.
 Ya çocuklar.Onlarsız olur mu bu mekanlar. Ana, babanın ilgisizliği o küçükleri de hastaneye taşır,oradan oraya gezdirir.
 Anasına, babasına, eşine, dostuna, postuna canları sıkılır, sıkılınca da camdan alır hırsını. Kim mi bunlar? Piskopatları  da unutmayalım.
Niye vurdun elini diye sorunca, cevabı;CANIM SIKILDI….
Nedir bu durum? Sevgisiz  bir toplum. Daha doğrusu SEVGİ AÇLIĞI çeken bir toplum. Bu açlığı çeken, sağlık kuruluşlarında soluğu almaya başladı. Sayıları da artmaya.
Sağlık  çalışanları da insan. Aman onlar bu açlığa düşmesinler. Bu  işler kömür, tencere, gıda dağıtmaya benzemez. PARA İLE ALINMAZ VE DE SATILMAZ...

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>