YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

ÖLÜMSÜZ Z(EYTİN) BELGESELİ ÜZERİNE
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 02/05/2016 | Saat: 17:57

Geçtiğimiz ayın başlarında, 8 Nisan 2016 günü, sağlığımız açısından olduğu kadar tağşiş(*) ve hileli iddialarıyla gündemden düşmeyen zeytinyağının Egedeki izlerini süren, onu barışın ve iyiliğin simgesi olduğunu vurgulayan bir belgesel, Ölümsüz Z(eytin) adıyla İzmir Sanat’ta gösterildi.

Yapımcısı Nilgün Yanık Emiroğlu ve yönetmeni Ramazan Emiroğlu olan belgeselin çekimleri ,2015-2016 yıllarında, İzmir, Ayvalık, Yırca, Madrid ve Sevilla’da yapılmış. Belgeselde, Egeli üreticilerin, zeytin ağacına, meyvesine ve zeytinyağına olan duygusal, tarihsel, kültürel ve ekonomik  bağı destansı bir  hava içinde işlenmiş.

Belgeselin anlatıcısı aktör Macit Sonkan.  Besteleri Yaşar Üniversitesi tarafından Mehmet Can Özer’e sipariş edilmiş.

Bu belgeselin bize anımsattığı önemli konulardan biri, emperyalizmin hangi kılıklarla ülkemize girdiği. Kimileri yardım maskesi, kimileri de bizim öz kaynaklarımızı küçümseterek giriyor.

Bu bağlamda belgeselde “Zeytinyağlı yiyemem aman, basmada fistan giyemem aman…” türküsünün içyüzünü  Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağatay Özcan Kokulu anlatıyor.

Zeytinyağını kötüleme  için TRT’ye “Zeytinyağlı yiyemem aman,…” diye bir türkü sipariş edilmiş. Üstelik bu türküye, Türkiye’nin sanayileşmesinde öncü rol oynayan  dokuma fabrikalarımızın  basması da .. “basmada fistan giyemem aman…”diye  eklenmiş.

Zeytinyağı ısıtılırsa kanser yapar gibi yalanlar uydurulmuş ve  basın aracılığı ile yaydırılmış. Yüz binlerce zeytin ağacı sökülerek büyük bir kıyım yapılmış.  Margarinin fiyatları düşürülmüş ve kitleler zeytinyağından soğutularak mısır özü yağına ve margarine alıştırılmış.

Belgeselde Kokulu’nun yanında Köstem Zeytinyağı Müzesinin kurucusu Levent Köstem, Kristal yağlarının sahibi Noel Micaleff, Bademler Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, Hakime Hanım Çiftliği’nin sahibi Emine Yücekök, Urla Hasat Çiftliği’nin sahibi Sibel Yazgan, Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği’nin sahibi Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, Beğendik Abi lokantasının sahibi Handan Kaygusuzer, Bornova Zeytincilik Enstitüsü Müdürü Ünal Kaya, HAUS makinelerinin sahibi Özden Gözlüklü aydınlatıcı konuşmalar yapmışlar.

Ölümsüz Z(eytin) Belgeseli, 14 Nisan’da  Ayvalık Slow Olive’de , 27 Nisan’da İzmir Olivtech Fuarında  da gösterildi. Belgeselin, Karaburun’da temmuz ayının başında yapılacak Ütopya Günleri’nde de  gösterime girmesi bekleniyor.

Belgesinin yapımcısı Nilgün Yanık Emiroğlu ve yönetmeni Ramazan Emiroğlu’nu, margarin dünyasına karşı göstermiş oldukları cesaretten dolayı da kutluyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AÇIKLAMA

(*) Tağşiş: Karıştırma(Bu yazıdaki anlamı).

Tüketicinin  ayırdına varamayacağı şekilde zeytinyağının içine daha değersiz madde karıştırılarak pazarlama, satma, daha doğrusu kakalama yöntemi...

Zeytinyağına yapılan tağşişde, natürel zeytinyağına kendi cinsinden olmayan bitkisel kökenli tohum ya da meyve yağları katılıyor.

Bunlar arasında; tohum yağları (kolza [kanola], ayçiçek, soya, pamuk, mısır, yerfıstığı, hardal, susam, haşhaş, vs), bitkisel rafine karışım yağlar, fındık yağı ve avokado yağı   sayılabilir.

Diğer yandan ikinci ekstraksiyon ve rafine pirina yağlarının [ayrıca rafine fındık yağının] natürel zeytinyağlarına belirli oranlarda katılması bugün sadece ülkemizde değil, tüm dünyada, zeytinyağı sektörünün en önemli hile problemlerinden birisi olarak gündemdedir.

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, mustafa.kaymakci68@gmail.com[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>