YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Kellim Kellim La yenfaa
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 20/03/2016 | Saat: 20:55

Kellim Kellim La Yenfaa 

كيليكيليلترمن

Kimse Ankara’nın tepelerinden  bir tanesinde oturupta boş boş konuşmasın. Hele yaşamadığı bir dönem hakkında konuşmaya, siyasal ve kültürel bir geçmişi olmadan geviş getirmeye, kimsenin hakkı olmasa gerek. Konuşan insanlarda  Türkiye’nin kuruluşundan bu yana geçirdiği evrelerdeki dünya şartlarını hiç araştırmadan, konuştuklarında, inanılması zor hatalar yapmamalıdır. Hangi şartlarda yıkılan bir imparatorluk içinden bir avuç cesur Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, bir ulus ülke yaratmaya çalışmış , bunu anlamak için iyi çalışmak gerekir.  

Hani adam adama ‘’ Boş keseden atarken her iki yağında yere iyi bassın’’ derlerya. Nedir ‘’bu iki ayağı yere iyi bassın ‘’ sözü?  Bir konuyu dile getirecekseniz, o konu hakkında  dörtbaşı mağmur  araştırma yapmanız gerekir. Gerisi, ve  ilerisi ne olmuş, nasıl gelişmiş, bunları incelemeden orta yere söz söylemeye çalışırsanız komik duruma düşersiniz. Sadece söylediğiniz sözle konu ortada kalmamakta, cümlelerden etkilenen halk içinde muhabbetsiz olursunuz. Mutlaka konuşmak mecburiyetinde kalsanız bile, bu konuyu ele almadan geçiştirebilirsiniz. Siyasi bir kimliğiniz hele yoksa, siyaset konularına hiç girmemeniz gerekir.   İnsanların var olan hayata tutunma güçlerini zedelercesine ulu orta konuşanları kınıyorum.

Nedir bu her dakika gündemde olma hevesi, nedir bu her dakika ekranların içinde kalma merakı, radoların her haber bülteninin ilk haberi olma hastalığı, ben anlamakta güçlük çekmekteyim. Beştepedeki hazret gittiği her ülkede kaos yaratmakta, her komşumuzla kavgaya tutuşmamıza bir basamak kalmakta. Yakın komşularımızı bırakıp, uzak ülkelerle bile ziyaret sonrası ülkeler arası notalaşmaya kadar varan bir didişme  içine girmemizi anlamak mümkün değildir. Tanrının unuttuğu Fildişi sahillerine bile yapılan ziyaret sonrası, oralarıda alt üst etmemizin ne gereği vardı diye iki elimi başıma koyup düşünüyorum.

Ne olur bir adet dost ülke gösteriniz etrafımızda. Ülkemin içinde Colombia ve Afkanistan dan sonra en yoğun ve değerli tarımsal uyuşturucu ürün üretildiğini dünyada bilmeyen yok. Yüksekova dan bu uyuşturucu nasıl dünya piyasasına gidecek? Liman Suriye de bulunan Latakia limanı. Yüksek ovadan Latakia ya kadar sınır boyununda tek elden kontrol edilmesi gerekir. Tıpkı Colombia da olduğu gibi, Yasa dışı  uyuşturucu tacirlerinin, sistemi  korumak için, tam donanımlı özel orduları vardır. PKK da bu sınıfa girmektedir.  Tam techizatlı olan bu ordunun kendi hava alanı ve uçakları bile bulunmakta. Colombia daki uyuşturucu tacirleri ile PKK örgütünün elinde bulunan gücü karşılaştırın, çok benzer tarafları vardır.

700 kilometre uzunluğundaki Suriye ve Irak sınırında mevzii almaya yönelik yaptıkları tahkimatta, bunu açıkca görmekteyiz. Yüksekova ise, dağların arasında saklı bir ova. İstediğin her şeyi burada yetiştirebilirsin.  Yüksek geliri olan uyuşturucu elde etmeye yarayan çeşitli tarımsal ürün yetiştirmeye elverişli bir alan. Tamamiyle korumalı bir ova. Bu ova her yönden stratejik bir yer.  Geçtiğimiz bir kaç ay evvel Başefendi, yani ülke yöneticisinin söylediği bir sözü hala unutmamaktayım:  ’ Bölücü terör örgütünün attıkları her adımdan haberimiz var ‘ diye boş boş konuşmaktaydı Küçük Kral.

Sınır boyunca kontrolden çıkan bütün vilayetlerde olağan üstü hal uygulayın, halkı tehcir ederek oradan bir başka yere nakil edin.  Taş üstünde taş bırakmayın, ve orayı yeniden inşaa edin. Fakat boş laf etmeyin yoksa size ‘ kellim kellim la yenfaa ‘ derler, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>