YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

UZUN YOLUN KISASI – 4
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 03/07/2009 | Saat: 12:32

Pazartesi öylesine geçti, Mesut ve ailesiyle birlikte babasının dönüşünü bekliyoruz. Bu arada bilgisunar erişimim olmadığı için bir internet evine gidip iletilerimi taradım; kimini yanıtlayıp kimini beklemeye aldım. Daha önce hazırladığım iletilerimi de gönderdim.

Dört yaşındaki yeğen kızı İnci inciler döktürüyor. Birkaç gündür, “Artık dedeyi ‘Hacı Dede’, ‘Hacı Baba’ ya da ‘Hacı Abi’ diye çağırırız…” demekteyiz. İnci ferman çıkardı:

“Dedeme sadece babamın amcası (M. Ali Sulutaş) ‘Hacı’ diyebilir, başkası ona ‘Hacı’ diyemez!..” deyip durdu. Bizler de, “Emir yüksek yerden çıktı!” diyerek onay verdik. Mesut kafile başkanıyla/babasıyla haberleşti, onlar İstanbul Atatürk Havaalanına indikten sonra da.

Tekirdağ kafilesinin Yeniçiftlik’ten gece yarısı geçeceği bilgisi üzerine Mesut, İnci ve ben yolda beklemeye başladık. Saat yarımda Hacı Hüseyin Ağabey otobüsten indi, torunu ve oğluyla kucaklaştı. Biraz sonra ben ortaya çıkınca şaşırdı, sevindi. Amacımız da buydu zaten, onu birlikte karşılamak… Evde de eşi ve geliniyle İlkin torunu beklemekteydi onu.

Torun İnci büyük bir kıvançla koşup, “Kutsal topraklardan dönen Dedem sizlerle!..” demesiyle herkes bahçeye koşuştu. Bir sevinç, bir sevinç… Hoşbeşten sonra zemzem suyundan içip, Medine hurmasından yedik; hediyelerden kısmetimizi aldık. Bana ve arkadaşlarıma da seccade, tespih ve gümüş yüzük düştü. (15.6.9 Pazartesi ve 16.6.9  Salı)

 

Sabah erken kalkıp bahçedeki gülleri, diğer çiçekleri budadıktan sonra ön bahçedeki erik ağacına çıkıp Kanada’dan gelecek çocuklara ve İstanbul’dakilere  vermek üzere erik toplayacaktım. Ama Hüseyin Abi de aynı heyecanı taşıyordu ki benden önce arka bahçedeki ağaca çıkıp iki torba erik topladı aynı amaçla. Elbette unutmadık o erikleri İstanbul’a götürüp elimizle yerine teslim etmeyi.

Öğlen saatlerinde Atatürk Havaalanına inecek THY uçaklarından biriyle Ottava’dan gelecek olan Emine ile Kamil yeğenin Nezahat gelinin oğulları Eren ve Deniz’i karşılamak,  8-10 kadar olan bavul ve çantalarını Ümraniye’ye taşımak için Mesut yeğen 17 kişilik bir otobüs buldu, sürdü ve 7 kişiden oluşan bizleri götürüp getirdi. Alanda, otobüsümüz araç park yerine giremediği için, yolcu bekleyen otobüsler sırasında bekledik yarım saat.

Mesut gidip onları gümrük çıkışında karşıladı. Yolcularımız geldi. Bir gün önce Ottava’ dan telefonla, “Seni özledik, Ali Dede!” diyen Eren ve Deniz’in beni görünce heyecanla bana koşmaları görülmeye değerdi. Elbette, çok bildikleri birisiyle karşılaşmaları mutluluk verici olur herkes için. Onları kucaklayıp sevdim. Yükler araca yüklendi. Nezahat gelinin kardeşi Ali de eşi ve küçük kızıyla gelmişlerdi karşılamaya. Emine, Ali’nin, Eren ve Deniz bizim araçta yola koyulduk. Ümraniye’ye gidip, Nezahat gelinin annesiyle görüşerek  emanetleri teslim ettikten sonra hemen geri döndük.

Direksiyondaki Mesut yeğen sürekli telefonla bilgiler alıp vererek işlerini takip etti, gelen aramalara cevap verdi. Mavi Jeans fabrikasında üretim ve kaliteden sorumlu müdür olarak çalışan Mesut görev sorumluluğunu işbaşında olmadığı zamanlarda da taşıyor.

Özellikle Fatih Köprüsü’ne yaklaşırken trafikte yoğunluk yaşadık. Meğer birkaç gün sonra başlayıp 50 gün sürecek köprü bakım çalışmasının bir ön uygulaması yapılıyormuş. Asıl yoğunluk ve sorumluluk da Mesut’un omuzlarındaydı. (Devam edecek - 17.6.9)

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>