YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    RTÜK VE ÖZDENETİM DİVANI
Yazar: SAMİH AZMİ EZER | Tarih: 17/06/2009 | Saat: 16:49

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin Çetin Yiğenoğlu başkanlığında Yönetim Kurulu’nda olduğumuz yıllar.

Mesleğin düzeyini gün geçtikçe düşüren çok sayıda kişi, basın-yayın kuruluşlarında görev yapıyordu. Gazeteciliği kişisel çıkarları için kullanmaya çalışmak, ilan-ihale benzeri parasal beklentilerle şantaj kokan haberler yapmak, haber kaynaklarıyla haber dışı çıkar ilişkilerine girmek benzeri güvenilirliği, saygınlığı zedeleyici girişimler gün geçtikçe artıyordu.

Cemiyet’in Onur Kurulu vardı ve üyelerinin herhangi bir etik dışı davranışında devreye giriyor, gereken yaptırımı uyguluyordu. Ancak bir de Cemiyet üyesi olmayanlar vardı. Bu kişiler, meslek anlamında herhangi bir denetim kaygısı duymadan istedikleri gibi at oynatıyor, gazetecilik onurunu kayıtsızca ayaklar altına alıyorlardı.

Bu yanlışlara bir nebze de olsa set çekebilmek, meslek saygınlığına içten gelen darbeleri önleyebilmek amacıyla yeni bir mekanizmayı gündeme getirdik; Özdenetim Divanı.

Divan, belli yetkilerle donatıldı, camiadan dışlama, muhatap alınmamayı sağlama, konuk üyeliğin iptali gibi yaptırımlarla güçlü kılındı.

Divan’ın Kurucu Başkanı bendim. Genel Sekreteri ise Aydın Remzi Yüreğir idi. Daha sonra bir dönem de o başkanlık yaptı, ben genel sekreterlik.

Divan oluşumundan birkaç yıl sonra yitirdiğimiz Aydın Ağabey, mesleğe bağlılık, saygınlık, dürüstlük gibi konularda son derece ilkeli ve katı bir insandı. Ben de gazeteciliği her zaman dürüstlüğü ve saygınlığı esas alarak yürütme çabası içinde oldum.

O dönemde meslekiçi özdenetimi sağlama yolunda oldukça kapsamlı çalışmalar yaptık. Birçok kişi ve kuruluşa yaptırım uygulandı. Özdenetim Divanı, görev süresi içerisinde genel anlamda olumlu bulunan faaliyetler yürüttü. Divan, Cemiyet bünyesinde halen varlığını sürdürüyor ve herhangi bir başvuru olması durumunda inceleme ve işlem yapıyor.

Durup dururken Özdenetim Divanı’nı gündeme getirmemin nedeni, radyo ve televizyon yayınlarına denetim ve düzen getirmeyi hedefleyen kurumun, yani RTÜK’ün başındaki kişi ile ilgili ileri sürülen suçlamalar, ortaya konulan belgeler. Deniz Feneri yolsuzluğu savları, kendini sahte belgeyle savunmaya çalışma gibi ithamlar, bu kurumun başındaki kişiyi iyice terletiyor, zor durumda bırakıyor. Ancak sözkonusu kişi, görev süresi bitene dek istifa etmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor.

Türkçe’de güzel bir söz vardır; “Sırça köşkte oturan başkasının camına taş atmaz” diye.

Başkalarının kabahatleriyle ilgili bir kurumda görev yapacaksanız, sizin her türlü kabahatten, suçlamadan, kuşkudan uzak olmanız gerekir. Kendisi yolsuzlukla suçlanan kişi, nasıl olur da başkalarının yayınları, davranışları ile ilgili sağlıklı denetleme yapabilir?

Gerçi bazı bakanların, aile bireyleri aracılığıyla ticaret yaptığı, Başbakan’ın oğlunun gemi sahibi olduğu; daha da ilerisi Cumhurbaşkanı’nın “kayıp trilyon davası” ile ilgili yargı önüne çıkarılmaktan son anda kurtulduğu bir ülkede, neyin peşindeyiz, neyin hesabını kimden soracağız?

Bizim devenin eğri olan yeri yalnızca boynu değil ki…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>