YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Bendeki Adana
Yazar: KORALP ARSLAN | Tarih: 19/03/2008 | Saat: 00:00

Herkes bir şeyler söyleyebilir bu şehir için. Gözlerinin rengine hayran olan da vardır, konuşurken seçtiği kelimelere sinirlenenler de çıkabilir. Benim içinse kendi cümlelerim önemlidir. Beni anlatırlar ne de olsa. 

İlk geldiğimden beri sarı bu şehir… Şehrin bendeki ilk yansıması oldu bu renk. Sonra tozlu bir havayı çekiyordum ciğerlerime. Üstelik yarısı çalışmıyor bu ciğerlerin. Yaşamımdaki ilk uzun süreli yalnız yaşam başlangıcı “sarı”, “toz” ve bunlara ek olarak “dağınık” kelimeleri ile özetlenebilirdi. Kaldırımlarda karma karışık bir insan topluluğu dolanıp duruyordu. Ama en azından bir amaçları var gibiydi hepsinin. Geldiğim şehirde insanlar sadece bekliyorlar. İnsanların bakışlarında bir sıcaklığı hissetmemek mümkün değildi. Ama bir o kadar da tedirgin ediciydi yüzler. Ve yeni yüzlerle tanışmak yurt odasında… 

“Muzlu süt içelim mi?” Bu soruyu bana en çok sorduran şehir oldu Adana. Bir yudum ve bir yudum daha… Yüzde bilmem kaç nem ve insan vücudunu eritecek kadar yüksek bir havada inanılmaz bir serinlik! İyi tamam, muzlu sütümüzü içtik ama buralarda müzik dinlemek için bir yerler yok mu? Hani biraz oturup sohbet etsek müzik eşliğinde? Benim için çok çaresiz bir soruydu bu. Çünkü Adana’da “tek tipleşmiş” bir müzik anlayışı vardı. Beni tatmin edebilecek yerler de sayıca çok sınırlıydı. Sanmayın ki club müziğinin çılgınıyım ya da türkü dinlemekten nefret ederim. Ama insan bazen caz dinlemek istiyor bazen de “Appassionata”* solumak istiyor şarap eşliğinde. Onlar da olmasa sokak müzisyenlerini arıyor gözler. Onlar da yoklardı. Eline bağlama alıp dilenen bir kişi olsa bile yeterli olacaktı. Oturup dinlerdim onu. Adana’da müzik beni tatmin etmiyordu. Diğer sanat dallarında da pek tatmin edici değildi; edebiyatı bu cümleye dahil etmiyorum. 

Adana benim yazın hayatıma ayrı bir duygu kattı. Zamanla anladım bunu, hatta çok çok sonra. Yazdığım şiirler nesnelleşti, objeleşti bu şehirde. Kaldırımlara baktığınızda karşılığını görmeniz mümkündü. Şiirler yazdım ben bu şehirde. “Morfo’dostluklar Ve Erotika’yı” yazdım (her ne kadar tamamlamasam da); “Defter Sayfasına Notlar-Dönüş” yolda… Bu şehrin akşamüstleri insanda yazma dürtüsü yaratıyor, ister yurt odasında olun ister apartman katında. 

Zamanla gözüme çarpan başka bir gerçek vardı Adana’ya dair: Adana sokakları özgürdü. Kaldırım kenarına oturup sigaranızı içersiniz, bir yandan sevgilinizle sohbet ederken biralarınızı yudumlarsınız ve kimse dönüp bakmaz size. İşte bu gerçekten muhteşem bir olaydı. Sabaha karşı dört beş… Adana sokaklarında bir başıma adım attığım zamanlar çok oldu. Sıcak ve heyecanlı… 

Sevdiğim kadınla Adana’da tanıştım. Her ne kadar kendisi Adanalı olmasa da… “Nerede tanıştınız?” sorusuna şu cevabı vermek çok hoşuma gidiyor: Dönercide… Eğlenceli bir cevap… Beni etkileyen en önemli olaylardan birisidir O’nu sevmek ve ben onu bu şehirde yaşadım, yaşıyorum. İster istemez bu şehrin kaldırımlarına sevdiğim kadınla yaşadığım ve nicelerini yaşayacağım anılardan birkaç renk dökülmüş durumda.  

Günler akıyor. Yapılabilecekler yapılıyordu ama bir sorun vardı. Yetersizlik! Kim ne derse desin, bu şehir bir şekilde yetersiz kalıyordu. Hala birçok açıdan öyle… Sokaktaki insanın kalitesi düşüyor. Diyaloglar yerini monologlara bırakıyor (benim için). Her ne kadar genel olaylar olsa da bu yaşananlar, insan yerel yaşar. Evinden çıkınca ülkenin tüm sokaklarının tozu vurmaz yüzüne, sadece kendi sokağının gürültüsü ile başlar güne. 

Adana’da yapılacak çok iş var. İnsan sokaklarda yürürken düzeltilecek çok şey görüyor. İnsanlara anlatmak için o kadar şey buluyor ki insan… İşte bu Adana’da bir şeylerin ters gittiğinin kanıtı… Her şey yolunda olsaydı bu satırları yazmayabilirdim ve sizlerde okumazdınız. Hep beraber eğleniyor olurduk bu şehrin havasını soluduğumuz için.   
 

* Ludwig van Beethoven's Piano Sonata No. 23 in F minor[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • REFERANDUM ÖNCESİNDE MEDYADAN ALINTILAR....
  15/04/2017
  Yarın Ülkemiz ve hepimiz için önemli bir gün.Referandumda herşey gönlünüzce ve hayırlı>>

 • ARGON WORKS YAPIMCILIĞINDA VE ALKIM SERBEST YÖNETMENLİĞİNDE ÇEKİLEN KLİPTE HAYKO CEPKİN
  27/03/2017
  Hayko Cepkin Ağla Sevdam Hayko Cepkin Ağla Sevdam şarkı sözleri sizlerle. Hayko>>

 • VATANDAŞLIK DUYURUSU - ÖNEMLİDİR!
  23/02/2017
  VATANDAŞLIK DUYURUSU - ÖNEMLİDİR! Unutma sen VATANDAŞSIN... VATANDAŞ OLMANIN HAKKINI>>

 • CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen
  10/02/2017
  Milyonluk faturadan sonra oda krizi1.2 milyon TL'yi bulan haberleşme faturası sonrası>>

 • BİLGİ ÜNİVERSİTESİ'NDE '18 MİLYONLUK' SKANDAL
  12/11/2016
  Bilgi Üniversitesi'nde '18 milyonluk' skandal:Üniversitenin kiracı olarak bulunduğu >>

 • BAŞBUĞ: CUMHURBAŞKANI FETÖ'YE KARŞI TEK BAŞINA MÜCADELE VERDİ
  19 Ekim 2016
  GENELKURMAY eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, FETÖ ile mücadelede Cumhurbaşkanı>>

 • YORUMSUZ BİR HABER...
  14/10/2016
  BİZ BU HİKAYEYİ BİR YERLERDEN HATIRLIYORUZ. NE YAZIK Kİ...>>

 • DEVLET KPSS'Yİ ARTIK TANIMIYOR...
  13/10/2016
  2016 KPSS'siz memur alımı yapan kurumlar ve başvuru şartları Darbe girişimi sonrası>>

 • Doğan Grubu'na ait olduğu iddia edilen e postalar yayımlandı
  27 Eylül 2016
  Red Hack, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a ait olduğu öne sürülen e-posta>>

Devam >>