YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Mars'ta Su Var, Bizim Yalakta da!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 09/11/2015 | Saat: 12:14

Mars’ta Su Varsa Bizim Yalakta da Var!..

Kendimi bildim bileli siyasi kimlikleri olan insanlarımızın anlı şanlı açılış törenlerine neden heyecanla katıldıklarını hep merak etmişimdir.  Bir kurumun veya işletmenin açılışı tabii ki önemsiz değildir.  Ancak bu törenleri renkli kurdeleli ve allı mavili balonlarla gerçekleştirmek nedense siyasetçiler için kaçınılmaz bir fırsat haline getirilmiştir.  Kanımca bu şaşaalı açılış törenleri, faaliyete girecek kurumun öneminin de önüne geçtiği için bence sakil kaçarlar!

Açılış törenlerinin unutulmaz ustası merhum Erbakan Hoca olmuştu.  Birkaç metreküp harç dökerek nice hayali fabrikanın temelini attığını çok iyi anımsarız.  Bir iki yıl sonra görkemli temel atmalar ile kurumsal açılışı yapılan o törenler sonrası, toprağa dökülen harçların üzerine iki briket bile konmamasına artık alışmıştık.  Hatta bence açılış töreni denen o siyasi tiyatro sahnesini önemsemez olmuştuk.  En unutulmazı ise yılda 100 bin tank ve yılda 1000 uçak üretecek tesislerin muştusu olmuştu!

Günümüzün siyasetçileri de izinden gitmeğe çalıştıkları Erbakan Hoca’ya öykünerek sıklıkla görkemli açılış kutlamaları yaparlar.  İş o hale gelmiştir ki, bir açılışta yüzlerce yeni yapı ve tesisin kutlamaları aynı anda, bazen de sanal ortamda yapılır. Zaten bir kısmının faaliyete geçmesinin üzerinden de yıllar geçmiştir. Ertesi gün bakarsınız ki, Ankara’da yapılmış bu tür muhteşem açılış törenleri Çorum’da muslukları tamir edilmiş umumi tuvaletleri de kapsamıştır!

Hakkını yememek gerekir, bu açılışların yeni ustası da Sayın Tayyip Erdoğan’dır.  O denli çoklukla toplu açılışlar yaptığından gariban valilerimize açılışını yapacağı bir inşaat bile düşmez.  Onlar da ne yapsınlar, bazıları uzak sayılan illere bile giderek kuaför dükkânı açılışına katılır,  fotoğraf verirler veya pastane açılışı yaparak ikram edilen pastayı yerken foto muhabirlerine model olurlar.

Yeniler insanoğlunu bir bilimsel müjde ile Mars’ta su bulunması olasılığı nedeni ile heyecanlandırırken, bizler herhalde ülkemizin su fakiri olmaya devam ettiğini de anımsar olmuştuk ki, vurucu bir muştu Edirne’den geldi. 

Edirne’nin Hafsa İlçesinin Azatlı Köyü kenarında bir görkemli açılışın müjdesi vardı medyada.  İlin üst düzey bürokratları ve ortalarında da Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin, bayraklar ve kırmızı beyaz balonlarla süslenmiş bir açılış için gazetecilere poz vermişlerdi.  Açılış sıradan bir açılış değil, köyün ineklerine sulama hizmeti sunacak modern yalak açılışı olarak tanıtıldı bizlere.

Açılış törenlerinin olmazsa olmazı olarak İstiklal Marşı okundu, muhtemelen köyün hocası da dua okudu ve derken alkışlarla uzun kurdele kesildi.  Her bir katılımcı anı niyetine cebine bir parça kurdeleyi koyarken, Sayın Vali açılışın önem ve anlamına (!) dair konuşmaya başladı.

Bu modern yalaktan su içecek inekleri bir tür kutsayarak ne denli bol süt vereceklerinin müjdesini de verdi.  Hatta ineklerin ne denli kutsal hayvanlar olduğunu, Hindu inanışındaki insanların ineklere tapmasını örnekleyerek anlattı.

Buraya kadar anladım ya, sonrasını merak ediyorum.  Köy muhtarı sanırım bu yalak üzerine bir duyuru asacaktır; “Bu yalakta yüzmek ve banyo yapmak yasaktır!”.  Belki de çocukların yaz sıcaklarında serinlemek için yalağa girmelerini önlemek için bir bekçi görevlendirirler ki, buradan bir garibana da ekmek parası çıkar.

İkinci takıntım ise bu denli bol süt elde edecek köylü kardeşlerimin sütleri üç paraya olsa bile kime satacakları sorununun gündeme gelmemesi oldu.  Öyle ya, sütleri dereye dökseler çevre kirlenmesi sebebi ile başları derde girer Azatlı Köylülerin! 

Kanımca Sayın Vali, Ege yöresine yerleşmiş olan Orta Asya kökenli Tatar, Kırgız ve Kazak etnik kimlikli insanları Edirne’ye, özellikle Azatlı Köyüne davet etmelidir.  Yıllar boyu kısrak sütünden ‘kımız’ üreten bu insanlarımızın, Edirneli köylü meslektaşlarına inek sütünden nasıl kımız üretebilecekleri konusunda bilgilendirme yapmasını sağlamalıdır.  Böylece modern yalaktan su içerek süt verimlilikleri artan ineklerin emekleri de değerlenmiş olur.  Üstelik çiğ sütü yalvar yakar 25-50 kuruşa satmak zorunda kalacak Azatlı insanı, katma değeri kımız yapılarak yükselmiş sütlerden birkaç kuruş para kazanır. 

Bu projenin gerçekleşmesi, hem besin değeri yüksek proteinin halkımızın sağlığına katkısını arttırır ve hem de alkol tüketimine eğilimli olan Trakya İnsanı için karaciğeri korumak adına tıbbi yardım niyetine Vali Bey’e sevap kazandırır.  Cuma günü otobana saf tutarak sığınmacıların başında namaz kılan dini bütün Sayın Vali’ye düşen bu görev kanımca, yalaktan su içecek ineklerin kendisi tarafından kutsanması kadar önemli bir sevaptır!

Yılın kımız üretimi sezonu açılışını gene Sayın Edirne Valisi onurla yapabilir ve bu kımız kutlama günü de Kırgız ve Kazakların deyimi ile “Kımızmurunduk Günü” kutlaması olarak vilayet tarihine altın harflerle yazılır ki, Vali Bey’i terfi de ettirir!

AK-ŞAKA olarak eylemin fikir babası olarak bize de bir ‘çölpü’ kımız gönderirlerse, hayır dualarımız onlarla olur!..

Not:  Mars’ta su bulunmuş olmasını yazacak yerimiz kalmadı.  Biliyorsunuz önce kendi derdimize ilaç olalım diye düşündük.  Okurlarımın anlayışına sığınıyorum!

                                                                                           Erdal Akalın (09.11.2015)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>