YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Nedim Şener Diyor ki: SİZİ DEĞİL BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUM
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 30/10/2015 | Saat: 20:03

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü cemaat çıkarlarını, hukukun da, demokrasinin de, ifade özgürlüğünün de, gazeteciliğin de üstünde tuttuğunuzu biliyorum.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü elimi klavyeye her götürüşümde aklıma cemaatçi polislerinizin “darbeci” diye tutuklamaya gittiği Yarbay Ali Tatar’ın banyoda kafasına sıkarak intihar etmesini unutamıyorum. Bir de eşinin ve kızının hâlâ sakladığı o kirli manşetlerinizi.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Klavyeye elimi her götürdüğümde, Türkan Saylan ölümü beklediği o evinin camından eliyle “Sus” işareti yaparak bana bakıyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Klavyeye elimi her götürdüğümde ölüm döşeğindeki Kuddisi Okkır’ın tavana sabitlenmiş gözleri aklımdan çıkmıyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü “terör örgütü yöneticisi” diye tutukladığınız Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk’un savunma yapamadan ve aklandığını göremeden ölümünü unutamıyorum. Bir de isimleri bu satırlara sığmayacak kadar çok olan acı çektirdiğiniz insanlar ve ailelerini.

Operasyonların parçasıydınız

Bunları düşününce sizi savunmak içimden gelmiyor. Çünkü polis oldunuz, savcı oldunuz hatta hakim olup hüküm verdiniz. Ama hiçbir zaman vicdanı hür, kalemi hür bir gazeteci olamadınız.

Çünkü gazetecilik size göre, bir araçtı yalnızca. Her türlü güç odağına karşı yapılan, herkese eşit mesafede durularak yapılabilen bir meslek olduğunu hiç öğrenemediniz.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü gazete binasının basılmasından şikayetçi olduğunuzda aklıma cemaatinizin polislerinin basıp sahte delil koyduğu gazete merkezleri ve internet sitelerinin büroları aklıma geliyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü polisin televizyon binanıza zorla girmesinden şikayetçi olduğunuzda aklıma cemaat polislerinin sabaha karşı bastıkları evlerde yatağında pijamalarıyla ağlayan çocuklar geliyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü sizin körü körüne desteklediğiniz hatta parçası olduğunuz o operasyonlardaki hukuksuzlukları anlatmaya çalışan gazeteciler için “Ama onlar gazeteci değil terörist, acele etmeyin yargıya güvenin” dediğiniz aklıma geliyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü cemaatin suç işleyen polisleri, hukuku cemaat çıkarlarına alet eden çeteci savcıları, haksız, hukuksuz kararlar veren cemaatçi hakimleri savunduğunuz kadar gazetecileri ve basın özgürlüğünü savunmadığınız aklıma geliyor.

Sizi savunmak istiyorum ama içimden gelmiyor. Çünkü öldürülen gazeteci Hrant Dink cinayetindeki cemaatçi polisleri aklamak için hâlâ ve hâlâ yalana aracılık yapmanızı affedemiyorum.

Kayyum atayarak gazetecilerin mesleklerinin ellerinden alındığını gördükçe sizi savunmak istiyorum inanın ama içimden gelmiyor. Çünkü amacınızın basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü olmadığını biliyorum. O yüzden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Sizi değil hukuku savunuyorum” sözünden esinlenerek sizi değil basın özgürlüğünü savunuyorum.

Sizlerin zamanında ortak olduğunuz zulüm kadar, polis gücüyle gazete ve televizyon basılmasına isyan ediyorum.

Gazetecilere, haberi savunan gazetecilere karşı yapılan hoyratlığa, işlerinden atılmalarına en güçlü şekilde itiraz ediyorum.

Sizi savunmak içimden gelmese de basın özgürlüğünü, ifade özgürlüğünüzü savunuyorum. Hem de size ve yaptıklarınıza rağmen.

http://www.posta.com.tr/turkiye/YazarHaberDetay/Sizi-degil-basin-ozgurlugunu-savunuyorum.htm?ArticleID=308687[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>