YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ANKARA'NIN TAŞINA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 12/10/2015 | Saat: 22:27

Çocukluğum hep Ankara’da geçtiği için kendimi bildim bileli Ankara’lıyım derim. Aslında doğum yerim, babamın görevi nedeni ile Çorum’da dünyaya gelmişim. Aynı sene Ankara’ya tayini çıkan babam, evi Ankara ya taşımış. Kurtuluş semtinde bir evde uzun seneler oturduk. İlk okulu Ankarada okudum, Kurtuluş İlk Okulunda. Orta okul için yatılı okula gönderdiler, Kayseri’ye. Bu benim isteğimle oluşmadığı için yorum bile yapmak istemem. Yatılı okulda bir çok haslet kazandım. Bazı konularda ise bir çok değerlerden yoksun kaldım.

Daha sonra Lise yıllarımın bir kısmını Tarsus’ta, son sınıfı Ankara’da okudum. Üniversite yıllarımda Ankara da geçti. Büyük Millet Meclisi yeni açılmıştı ve bizim barakadan bozma Üniversitemiz, Meclisin bahçesinde, ısı santralının etrafındaki, Meclisin inşaasında çalışan  işçilerin barakalarından bozma dershanelerde başladı. Bu nedenle Ankara, benim hayatımda çok derin izleri vardır. Üniversite yıllarımda da bazı öğrenci hareketlerine karışmış, 555 K da Kızılayda yürüyüşe dahil olmuştum.

Ankara aslında kurtuluş savaşında karargah olarak seçilen bir kent. Kale etrafında oluşmuş eski Ankara , Saman pazarı , At pazarı ve Hamam Önü gibi semtleri olan şehirde Erzurum’dan göçüp gelen ailelerin kurduğu bir Erzurum mahallesi bulunmakta idi. Şehrin büyüyen yeni semtine Yenişehir denilmiş. Kızılay binasının bulunduğu yere de Kızılay adı verilmiş. Bakanlıkların bulunduğu yere de Bakanlıklar adı ile halen anılır. Bu yerleşim yerlerinin arasına Kurtuluş savaşından sonra kurulan mahalleye de Kurtuluş adı verildiği bilinir.

Bizim evde Kurtuluş’ta idi. Ankara nın göbeğinde, Sıhhat Vekaletinin bulunduğu, bir kıyısında belediye otobüslerinin garajınında olduğu yeri kapsayan mekana, Sıhhiye adı ile anılır. İşte Ankara’nın çekirdek mahalleleri bu mekanların çerçevelediği yerlerdi. Tren Garı, şehrin dışında, uzak bir yerde kalmakta idi amma, Mustafa Kemal Atatürk ün seyahatlerinde kullandığı araç tren olduğundan, Gazi’nin GAR tutkunluğu bulunmakta idi.

Seyahatlerde kullandığı vagonun bu gün hala  burada sergilendiği Ankara Tren Garı, her gün yüzlerce insanın gelip gittiği bir mekan. Terörün bu mekanda eylem yapabileceği imkan dahilinde olduğu, bilinen bir gerçekti. Bu nedenle terör örgütlerinin Ankara ya eylem hazırlığı içinde olduğunu, Türkiye dışındaki bütün ülkelerin istihbarat kaynaklarının bile bildiği söylenmekte.

Cumartesi günü öğleye doğru onlarca mesajların geldiğini duyduğumda, bir şeylerin ters gittiğini anladım. Telefonuma kan ihtiyacı iletileri geldiğini okudum.

Aracımda hemen radyoyu açıp anonsları dinlemeye başladım. Radyo Gardaki patlamayı anlatıyordu. Onlarca insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce yaralı insanların olduğunu duyunca kimin yapabileceğini  tahmin etmek pek zor değildi. Eğer siz bir başka ülkede bir kargaşa yaratırsanız , ürettiğiniz canavar döner gelir sizi ısırır. Nasıl 11 Eylülde Amerika’da ikiz kulelere saldırı yapılmışsa , keser sapının geri dönmesi, menfaatlerin zedelenmesine bağlıdır. Bir gün gelir seni can evinden vurur.

Orta Doğu zaten bir orman yangınından farkı yok, bu nedenle bir ateşide sizin yakmamanız gerekir. Ülkede önemli bir çok Temel Mülk değerlerini yitirdik. Her birini tek tek saymanın gereği olmadığını düşünmekteyim. Çünki liste o kadar uzunki, yaz yaz bitmez . Bu nedenle elimizde olan gerçekleri sıralarsak, neleri kaybettiğimizi anlarız. Şu anda elimizdeki var olan gerçek : TERÖR, gerisini zaten yitirmiş olduğumuzu biliyorsunuz diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer          [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>