YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







ADANA’NIN DENİZİ VAR MI?
Yazar: EFSUN ERKEMEN | Tarih: 01/06/2009 | Saat: 11:16

ADANA’NIN DENİZİ VAR MI? Bu başlığı okuyunca hepbir ağızdan “Eveeet var” diyenler Adanalılardır, biraz düşünenlerse diğer şehirlerde yaşayanlardır. Karataş 44 kilometrelik mesafede. Maksimum yarım saatte gittigimiz bir deniz ilçemiz var ama biz tatil planlarımızı yaparken en yakın tercih Alanya’dan başlıyoruz. Sebebi yakınlarda bir tane bile büyük tatil köyünün olmayışı. Beş yıldız herşey dahil, dev tesisler Akdeniz’e binlerce yapılırken Karataş’ın makus talihi neden değişmiyor?

Acaba diyorum, en düz mantıkla büyük markalara deniz kıyısında arsa verilse ve belediyeler tarafından desteklense gelip Karataşımıza bir tatil köyü kurmazlar mı? Şimdi tatil rezervasyonumuzu yaparken Antalya’nın herhangi bir noktasını seçip fiyatlarına bakıp onaylıyoruz. Çünkü tatil köyünde kaldığınızda arkanızda kalan şehir farketmiyor. Tüm ihtiyacınızı burada karşılıyorsunuz. Adana’da iki veya üç büyük tatil köyü olsa Güneydoğu’dan, Doğuakdeniz’den hatta arap ülkelerinden alacağmız turisti düşünüyorum. Karataş’ın nasıl güzelleşeceğini düşünüyorum. Bu dönem Büşüyükşehir Belediye başkanı sayın Aytaç Durak’ın seçim boyunca dilinden dökülen bir vaad dikkatimi çekti. “Adana’da herşeyi yaptık, sıra turizmde”. Bugün atılacak geç kalmış ama sağlam adımlarla 5 yıl sonra Karataş’ı hakettiği güzelliğe yaklaştırabiliriz.

Zor işler zaman alır. Öyleyse zor işlere bir an önce başlamak lazım. Geçen gün Adana’nın cebinden gidiyor. O zaman havaalanı için kavga etmemize de gerek kalmaz. Çünkü havaalanımıza binlerce yerli-yabancı turist iner. Dünya’da kebap Türkiye’de yenir, Türkiye’de ise Adana’da... Bir kez kebabımızı tattırdıktan sonra siz seyreyleyin turları. Mersin’de satılan yazlıklarda kalanların en az yarısı Adanalılardır. Şayet Karataş güzelleşirse bu insanlar neden yarım saat yerine birbuçuk saatlik yolu seçsinler. Mersin’de yazlığa giden insanların da şehirle bir ilgisi olmuyor ki. Yol üzerindeki marketten veya Adana’dan ihtiyaçlarını alıp yazlığa kapanıyor. Öyleyse ne farkedecek nerede olduğunuz. Gelin Karataş’ın kıymetini, bizi ve kenti yönetenlere sık sık hatırlatalım.

Haydi biraz hayal kuralım; MAGİC LİFE KARATAŞ “Arkadaş Gaziantep’ten aradı, Magic Life Karataş’tan yer ayırtmışlar, biz de galiba bu yıl oraya gideriz. Niye 12 saat yol çekeyim. Uçakla gitsen en yakın otel havaalanından bir saat sürüyor.” ALTINKOZA FİNALİ KARATAŞ YELKEN KLÜP’TE YAPILDI Bu yıl Altınkoza Film Festivali tüm konuklarını Karataş’ta ağırladı. Jüri üyeleri ve sanatçılar fırsat buldukça kendilerini Karataş’ın serin sularına attılar. Festivalde büyük bir konser veren Madonna, Karataş sokaklarında halka tatlı yedikten sonra soluğu lokumcuda aldı. NURİ BİLGE CEYLAN KARATAŞ’TA ÇEKTİĞİ FİLMİYLE YİNE CANNES’E ADAY “Yalnız ve güzel ülkem” sözünü kulağımıza yerleştiren ödüllü yönetmen Ceylan “Karataş’ın keşfedilmeye değer daha nice güzellikleri var, bir çoğunu perdeye sığdıramadık, bu filmi Kara ve güzel ilçeme adıyorum” dedi. KARATAŞ ÇARŞISINDA TAKICI KIZLAR Cumartesi Karataş’a gittik, parmakarası terliklerle çarşıyı boydan boya gezdik. Portakallı dondurma yedik, hele o köylü kızların sattığı rengarenk takılar nefisti” TEKTAŞ DELUX OTEL KARATAŞ’TA Adana Valimiz İlhan Atış Adana’yı Tektaş pırlantaya benzetti. Bu benzetmeden yola çıkarak ilk otelimizin adı belli.



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (4) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • "İNSAN DIŞKISI YEDİRMEK İŞKENCE DEĞİL" DİYEBİLENE NE DENİR?
  22/11/2015
  SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTA...BİLİM DÜNYASINDA SAYGINLIĞI OLAN BİR KİŞİ İDİ.YAZIK OLMUŞ...BELKİ>>

 • TÜRKİYE SAVAŞA MI GİRECEK?
  13/11/2015
  Suriye ve Beşar Esad ile problemleri nedir anlamak mümkün değil. Amerika bir yandan>>

 • ERDOĞAN'A HAKARETTEN DAVALAR BİTMİYOR...
  26/10/2015
  Tayyip Erdoğan'ın, başbakan olduğu günden bu yana kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle>>

 • İLKOKUL 2'YE ARAPÇA ÖĞRETİLECEK
  23/10/2015
  Erdoğan "İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğretilecek" demişti. Seçime 9 gün kala>>

 • BU KATLİAM ÖNLENEBİLİRDİ
  12.10.2015
  Dünyada en az yirmi şirket, taşınabilir, radar gibi sistemlerle uzaktan tarayarak intihar>>

 • BUNUN SAHİPLERİNE SORUYORLAR....
  17/09/2015
  Cumhuriyet Gazetesi soruyor: Cem Küçük denenin sahibi kim? Sahibi kimse çıksın>>

 • DAVUTOĞLU, GÜL VE AKP...
  16.09.2015
  Davutoğlu'ndan Gül açıklaması: AK Parti'nin içinde ikinci kaderler oluşturmaya>>

 • İSRAİLDEN ADANA SANAYİSİNE FUAR DAVETİ
  9.9.2015
  İsrailde bu yıl 13-15 Ekim tarihlerinde 5incisi düzenlenecek olan "WATEC Su>>

 • FUAT AVNİ YAZDI...
  08/09/2015
  ERDOĞAN '400 VEKİL DEYİNCE NELER YAŞANDI?'   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve>>

Devam >>