YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YORUMSUZ...
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 28/09/2015 | Saat: 09:21

CUMHURİYET GAZETESİNDE YAYINLANAN PKK ADINA YAPILAN AÇIKLAMAYI AŞAĞIDA VERİYORUZ. DİYOR Kİ:

EĞER TÜRK DEVLETİ, ERDOĞAN VE AKP

* GÖZALTINA ALIP TUTUKLADIKLARINI BIRAKIRLARSA,

* SİYASİ SOYKIRIM OPERASYONLARINI DURDURURLARSA

* YİNE HAVA SALDIRILARI DAHİL BÜTÜN OPERASYONLARINI DURDURURLARSA,

* MÜZAKEREYLE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜLECEĞİNİ KABUL EDER VE İLAN EDERLERSE,

* TAHKİM EDİLMİŞ BİR ATEŞKESİ KABUL EDERLERSE,

* ÖCALAN'IN KOŞULLARINI DÜZELTİRLERSE,

* ÖZGÜR ŞARTLARDA MÜZAKERENİN OLMASINI VE ÖCALAN'IN BAŞ MÜZAKERECİ OLARAK MÜZAKERELERİ SÜRDÜRMESİNİ KABUL EDERLERSE,

* TAHKİM EDİLMİŞ ATEŞKESİN İZLENMESİ İÇİN, İZLEME KOMİTESİNİ KABUL EDERLERSE,

* YİNE MÜZAKERELERE DERHAL BAŞLARLARSA,

* MÜZAKERELERİN SAĞLIKLI YÜRÜYEBİLMESİ İÇİN ÜÇÜNCÜ BİR TARAFI KABUL EDERLERSE;

BİZ BU KOŞULLAR YERİNE GETİRİLİRSE HEMEN ATEŞKESİ İLAN ETMEYE HAZIRIZ.”

DETAYLAR AŞAĞIDA... YORUMU DA SİZLERE BIRAKIYORUZ...

ADANA FİKİR PLATFORMU

Ahttp://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/344207/Cemil_Bayik_tan_operasyon_aciklamasi.html


Cemil Bayık'tan operasyon açıklaması

KCK'lı Cemil Bayık, terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlar hakkında açıklamalar yaptı. Bayık, 'Artık Türkiye'den çekilme söz konusu olamaz' dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, TSK'nın PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonları ve çözüm süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Bayık, PKK'nın çekilmeyeceğini ve silah bırakmayacağını belirtti.

Bayık, “Biz geçmişte gerillayı da çektik. Bu herhangi bir çözüme hizmet etmedi. Ortaya çıktı ki bunu PKK’yi tasfiye etmek için geliştirmişler. Artık gerillanın Türkiye'yi terk etmesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu sorunu çözmek istemeyenlerin geliştirdiği çabalardır. Artık bunlar geride kalmıştır. Kimse ne gerillanın Kuzeyden çekilmesini bize dayatabilir, ne öyle silah bırakmasını dayatabilir. Bunlar kesinlikle gerçekleşmeyecek hususlardır. Bunlar çözümü istemeyenlerin baş vurduğu yöntemlerdir” dedi.

"BU SAVAŞ ORDUNUN SAVAŞI DEĞİLDİR"

Med Nuçe televizyonuna açıklamalar yapan Bayık "Meşru savunma halindeyiz. Askerler yoksul çocukları. Neden ölsünler? Erdoğan onları kullanıyor. Bu savaş ordunun da savaşı değil. Ordunun bunu bilmesi gerekir. Ordunun da Erdoğan’ın bu oyununa gelmemesi önemlidir. Erdoğan orduyu da kendi amacı için kullanmak istiyor. Erdoğan’ın oyunu bozulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Cemil Bayık'ın açıklamalarından satırbaşları:

"BU SAVAŞIN BAŞLATILMASI DEMEKTİR"

“Ateşkesi bozanın Recep Tayyip Erdoğan ve AKP olduğu bir gerçektir. Erdoğan ve AKP savaşı başlatarak siyasi amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Biz de başlatılan bu savaşa karşı kendimizi savunuyoruz ve bu da en doğal hakkımızdır. BM sözleşmesinde var; eğer bir halk saldırıya uğrarsa o halk kendisini savunur. Olan budur. PKK meşru savunma yapıyor. Seçim sürecinde AKP ve Erdoğan çok tahriklerde bulundular. Savaşı geliştirmek için bizi tahrik ettiler. Biz bütün tahriklere rağmen sağduyulu davranarak savaşı başlatmadık. Türkiye’de seçimlerin gerçekleşmesi için büyük çaba sarf ettik. Seçim döneminde Erdoğan ne dedi? “Kürt sorunu yoktur”, “Dolmabahçe mutabakatı yoktur”, “izleme komitesi olmaz”, “masa yok”, “taraflar yok” dedi. Bunları kamuoyu önünde söyledi. Öcalan ile ilişkiler 5 Nisan 2015 tarihinden itibaren kesildi. Bütün bunlarla ateşkesi ortadan kaldırdılar ve süreci bitirdiler. Bu, savaşın başlatılması demektir.”

"24 TEMMUZ TARİHİ ÖZEL OLARAK SEÇİLDİ"

“24 Temmuz ilginç bir tarihtir. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı tarihtir. Bu tarihte Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı hava saldırılarının yapılması manidardır. Lozan’da Kürtler inkar edildi. Aynı tarihte Kürtlere karşı büyük bir saldırı başlatıldı. Tesadüf değildir. 24 Temmuz özel olarak seçildi. Çünkü Lozan’la Kürdistan parçalandı, Kürdistan üzerinde inkar ve imha siyasetine yeşil ışık yakıldı. O tarihten beri Kürtler üzerinde inkar ve imha siyaseti yürütülüyor. 24 Temmuz’da ise Medya Savunma Alanları’na yüzlerce bomba atıldı.Yine yüzlerce insan gözaltına alındı ve cezaevlerine tıkıldı. Bu, Kürtlere karşı ilan edilen topyekün bir savaştır. Bu, Kürtlerin iradesini kırmaya dönük bir savaştır. Kürtlerin şahsında sol güçleri, halkları, kültürleri teslim almanın savaşıdır.”

"SÖZLERİM ÇARPITILDI"

“Davutoğlu yalan söyledi. Ben Rojava Devrimi’nin yıl dönümünde bir konuşma yaptım. O konuşmada demiştim ki Rojava halkı DAİŞ çetelerine karşı silahlanıp örgütlenmelidir ve kendini savunmalıdır. Kendi öz savunmasını geliştirmelidir. Eğer bunu yapmazsa DAİŞ saldırılarına karşı kendisini savunamaz demiştim. Davutoğlu bu durumu çarpıtarak bu çağrıyı Kuzey Kürdistan halkı için yaptığımı söylüyor. Böyle propaganda da yapıyor. Kamuoyu vicdanlıdır. Ben bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. DAİŞ’e karşı Rojava halkının silahlanıp kendini savunması yanlış mıdır? En doğru tutum bu olsa gerek. DAİŞ’e karşı halkın silahlanıp savaşması kadar doğal bir hak olamaz. Davutoğlu neden bu gerçeği çarpıtarak Türkiye toplumuna sunuyor? Neden Rojava için yaptığım çağrıdan rahatsız oluyor? DAİŞ’e karşı savaşmak Türkiye’ye karşı savaşmak anlamına geldiği için mi Davutoğlu bundan rahatsızlık duyuyor. Kamuoyunun bu gerçekleri bilmesi ve çarpıtmalarına izin vermemesi gerekiyor.”

"HDP'NİN HEDEFİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR"

“AKP-MHP bir cephedir. Bu cephe güya kendisini çok akıllı sanıyor, herkesi de akılsız sanıyor. HDP üzerindeki baskıyı artırarak iradesini kırmak istiyor. Böylece HDP’nin seçimlerde yakaladığı başarıyı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Demokratik ulusun önünü almak istiyorlar. Rejimi ve kendilerini içine düştükleri durumdan kurtarmaya çalışıyorlar. Bunun için HDP’ye yükleniyorlar. Onlar da çok iyi biliyor ki HDP kendilerine karşı bir silahlı mücadele yürütmüyor; HDP demokratik siyaseti, demokratik ulusu geliştirmek istiyor ve Türkiye’yi demokratikleştirmeye çalışıyor. Türkiye’de demokratik bir anayasayı, demokratik yasaları çıkartmaya çalışıyor. İnkar edilen kimlikleri, kültürleri ortaya çıkarmaya ve herkesin kendi kimliğiyle kendini özgürce ifade etmesi için çalışıyor. Özetle Türkiye’de demokratik siyaseti geliştirmeye çalışıyor. Toplumu, devleti demokratikleştirmek için çaba harcıyor. Erdoğan, AKP ve MHP buna karşıdır. Demokratikleşmeye karşıdır. Onun için demokratikleşme çabaları üzerinde baskı kurarak bunun önünü almaya çalışıyor. Halbuki DAİŞ’le birlikte olan, terörle birlikte olan, savaşla birlikte olan kendileridir. Seçim öncesi ve sonrası yapılanlar kamuoyunun gözleri önündedir. Bunu yapan AKP’dir. MHP’nin geçmişi zaten çok kirlidir. Katliamlarla doludur. Halen elleri kanlıdır. Bunu bilmeyen yoktur. Bunlar kalkmış güya HDP’yi şiddetle yan yana göstermeye çalışıyor. Toplumun HDP’ye ilgisini kırmaya, engellemeye çalışıyor. "

"PKK'NIN ATEŞKES ŞARTLARI..."

“Eğer Türk devleti, Erdoğan ve AKP gözaltına alıp tutukladıklarını bırakırlarsa, siyasi soykırım operasyonlarını durdururlarsa yine hava saldırıları dahil bütün operasyonlarını durdururlarsa, müzakereyle Kürt sorununun çözüleceğini kabul eder ve ilan ederlerse, tahkim edilmiş bir ateşkesi kabul ederlerse, Öcalan'ın koşullarını düzeltirlerse, özgür şartlarda müzakerenin olmasını ve Öcalan'ın baş müzakereci olarak müzakereleri sürdürmesini kabul ederlerse, tahkim edilmiş ateşkesin izlenmesi için, izleme komitesini kabul ederlerse, yine müzakerelere derhal başlarlarsa, müzakerelerin sağlıklı yürüyebilmesi için üçüncü bir tarafı kabul ederlerse; biz bu koşullar yerine getirilirse hemen ateşkesi ilan etmeye hazırız.”

"ÇEKİLMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Davutoğlu diyor ki; “Biz de çatışmasızlıklardan, ateşkesten yanayız. Ama bunun içinde PKK’nin ülkeyi terk etmesi gerekiyor, silahları bırakması gerekiyor.”

“Artık gerillanın ülkeyi terk etmesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu, sorunu çözmek istemeyenlerin geliştirdiği çabalardır. Artık bunlar geride kalmıştır. Kimse ne gerillanın Kuzeyden çekilmesini bize dayatabilir ne de öyle silah bırakmasını dayatabilir. Bu, sanki sorunu çözmüş gibi gösterip toplumu aldatmadır. Herkes de biliyor ki daha silahlı mücadeleden vazgeçmenin koşulları yaratılmamıştır, bunun mekanizmaları yaratılmamıştır. Bunun yasaları yaratılmamıştır. Ortadoğu’da büyük bir savaş yaşanırken, DAİŞ güçleri, halkımıza, hareketimize, demokrasi güçlerine bu kadar vahşice saldırırken böyle bir ortamda silah bırakmak ne anlama gelir. Kendini katliama yatırma anlamına gelir. Bunun PKK tarafından hiçbir vicdanlı insan tarafından dile getirilemeyeceği, kabul edilemeyeceği çok açık bir şekilde görülmektedir.”

"DEVLET ALEVİLERDEN RAHATSIZ OLUYOR"

“Alevilere yönelik yapılan saldırıları nefretle kınıyorum. DAİŞ’in saldırıları sadece Kürtlere yönelik değildir. Alevilere yönelik de büyük bir tehlike yaratıyorlar.Alevilerin kendi öz örgütlülüğünü, öz savunmalarını güçlendirmeleri gerekiyor. Kendileri dışında, başkalarına güvenmemeleri gerekiyor. Özellikle bu güne kadar devlete, hükümete güvendiler. Ama bunun bir güvence olmadığı son gelişmelerle artık ortaya çıkmış bulunmaktadır. Güvencenin Kürt Özgürlük Hareketi olduğu artık ortaya çıkmış bulunuyor. Zaten Aleviler de bunu dillendiriyorlar. Devlet, hükümet bundan çok rahatsız. Çünkü Alevilerin bilinçlenip, örgütlenip kendilerine sahip çıkmalarından oldukça rahatsız görünüyorlar. Yine Kürtlerle dayanışma içerisine girmelerinden rahatsız oluyorlar. Bu Alevilerin ve Kürtlerin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda yapılanların az olduğunu, daha da fazla olması gerektiği bilinciyle hareket ederek örgütlülüklerini, dayanışmalarını güçlendirmeleri gerekiyor. "[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>