YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

KIRILMA NOKTASI !...
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 24/09/2015 | Saat: 16:33

Adına tekrar seçim denen genel seçimlere nerede ise bir aylık süre kaldı.  Tüm partiler aday listelerini YSK’na verdikleri için artık geri sayım başlamış oldu.

Konuya yasal kısıtlamalara aldırmadan müdahil olan Sayın Cumhurbaşkanı, kendince düzenlettiği toplantılarla tekrar seçim startını vermiş bulunuyor.

Haftalar boyu muhtarlarla, esnaflarla ve diğer toplum kuruluşları ile yaptığı toplantılara ek olarak son günlerde de adına ‘Tek Nefes’ denen bayraklı mitingler eklendi.  Hem başbakan ve hem de meclis başkanı yanında, kendileri de bu mitinglerin konuşmacısı olarak genel seçim arifesinde AKP için oy istedi.  Tabii tarafsız cumhurbaşkanı olmak sıkıntısını umursamadan!

Sayın Tayyip Erdoğan, geçen seçim öncesi seçmenlerden ‘400 Milletvekili’ talep etmişti.  Tabii bu arzusunu tarafsız cumhurbaşkanı sıfatını unutarak partili cumhurbaşkanı mantığı ile yapmıştı.  Bu kez, diğer partilere ayıp olacak diye takdir buyurmuş olacaklar ki, tüm meclis için özel bir talepte bulundu; ‘550 yerli ve milli milletvekili!’

Bu arada da 550 milletvekilinin en azından ağırlıklı kısmının AKP için olması gerektiğini hatırlatmak üzere ekledi; ‘Anlarsınız ya!’.

Bu seçimin, yani tekrar seçimin kendisi için bir özel bir anlamı olduğunu da bilse gerektir ki, seçime ek bir özellik daha eklemek gereğini duydu; ‘Bu seçim, bir kırılma noktasıdır!’.

Artık yerli, milli, gayri yerli ve gayri milli tüm insanlar biliyorlar ki, bu seçimde de AKP tek başına hükümet kurabilecek çoğunluk elde edemez ise, Sayın Erdoğan’ın işi zora girecektir.  Artık Ak Saray da arzu ettiği gibi devam edemeyecek, muhtemelen yakın geçmişin hafızalardan halen silinmemiş birçok şaibeli olgusu didiklenecektir.

Ancak bu konuyu enine boyuna kendisine yakın partili danışmanları ile tartıştığı ve çıkış yolu arandığını da medyaya olan yansımalarından öğreniyoruz.

Örneğin; yıllar boyu bilgisayar programları ile üzerinde oynanması tehlikesi olduğu söylenen ve bu nedenle bazı ülkelerce kullanılmaktan vazgeçilen seçim sistemi, yani SEÇSİS ele alınmış gene.  Son bir program düzenlenmesi ile atılan oyların bir kısmının AKP hanesine yazılabilmesinin tekniği geliştirilmiş.  Duyumlarımıza göre, seçmen hangi parti için oy kullanırsa kullansın, YSK ekranında AKP’nin oyu % 44 oranında görünebilecek bir yeni düzenleme yapılmış.  Bilmem muhalefet partilerinin duyumu nasıldır!

Keza, 7 Haziran genel seçiminde küçük oy farkları ile yitirilen iller için yeni bir düzenleme yapıldığını da öğreniyoruz.  Örneğin; Kocaeli seçmeninin 550 oy farkı ile bir HDP adayını meclise göndermiş olması unutulmamış.  Bu nedenle yeni düzenleme ile Kocaeli seçmen sayısı birden arttırılmış, galiba 16.000 kadar!

Bazı illerde de, özellikle güneydoğu da HDP’nin oylarını kısmen zora sokmak için olsa gerek, sandıkların yerlerinde de değişiklik gündeme geliyor.  Gerekçe mantıklı tabii, güvenlik gerekçesi ile!

Bu arada da baştan beri bilinen hesap, tekrar seçim tarihinin ısrarla 1 Kasım olarak saptanması.  Bunun alt yapısında da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili nedeni ile oy kullanacağı sandıktan öteye giden bazı seçmenlerin, seçim günü sandığa ulaşamayacakları hesapları yatıyor.  Muhalefet partileri bu noktadan hareketle seçimlerin 1 Kasım yerine bir hafta ileriye alınarak 8 Kasım olmalıdır önerisini YSK kabul etmedi.  Gerekçe ise hava ve iklim koşulları buna el vermez denerek.  Demek ki, meteoroloji uzmanlar da vardır aralarında ve bir hafta içinde iklimin sandığa ulaşımı zorlaştıracak kadar kötüleşeceğini biliyorlar!

Geçen seçim sırasında gönüllüler kuruluşu olan ‘Oy ve Ötesi’ çalışanları bize örnek bir çalışma göstermişlerdi.  Seçim sırasında olabilecek aksilikleri (!) önlemek adına gayret gösterdiler.  Herhalde bu seçim için onlar da kolları sıvayarak, seçimlerin şaibesiz geçmesi için bizleri rahatlatacaklardır.

AK-ŞAKA olarak, ben de bu seçimi bir ‘Kırılma Noktası’ olarak görmekteyim.  Ya, demokrasiye gönül vermiş ve cumhuriyet değerlerini önemseyen, laik sosyal devlet ilkesine inanan ve kul değil, eşit vatandaşlar olarak yaşamanın erdemine inananların kazanacağı bir seçim sonucu oluşacak, ya da!

Anlarsınız ya!..

                                                                            Erdal Akalın (24.09.2015)  Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>