YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Geleceğimiz Belirsiz mi?..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 25/08/2015 | Saat: 23:20

Geleceğimiz Belirsiz mi?!.

Bilimsel tahminlere göre yaklaşık iki milyon yıl önce canlıların evrim sürecinde yeni türler ortaya çıktı.  Bu yeni türler, bilim insanlarından öğrendiğimiz göre bizlerin ataları idiler.  İlk ortaya çıktıkları alanın Orta Afrika olduğunu da az çok biliyoruz artık.

Bilim bu yeni türleri değişik isimlerle anıyor; Denisovan’lar, Neanderthale’ler ve Homo Erectus’lar.   Genel adlarını hominidler olarak biliyoruz günümüzde, yani İnsanımsı’lar.

İlk iki tür, yani Denisovanlar ve Neanderthaleler değişen koşullara ayak uyduramadılar ve ekosisteme adapte olamadılar.  Homo erectus ise evrimsel ilerlemeye devam ederek Homo Sapiens denen olgunluğa erişti, yani Bilen İnsan oldu. 

Homo sapiens, koşulları doğru okuyarak dünyaya yayıldı ve artan bilgi birikimini yeni kuşaklarla paylaşabilmek başarısı sonrası dünyanın egemeni oldu.  Anlaşılmıştı ki, homo sapiens kendi geleceğinin belirsizlik sarmalını kırmış ve evrenin efendisi olabilmek adına yol almıştı.

Homo sapiens, gene de bazı sevimsiz insani zaaflarını da genlerinde taşıyarak çoğaldı.  İlkel dürtülerini aşarak ikincil dürtülere sahip olurken, bunu bir gelişim olarak kabullenmekle birlikte geleceğinin bu zaaflarla tehlikeye girebileceğini de düşünememişti.  Egoizmi ve ihtiyacından fazlasını elde etmek hırsını kontrol edemeyince, kendi öz kardeşleri ile kavgaya, savaşlara tutuştu.  Bir kısmı, bu hengâme arasında yok olurken, galibiyeti adına da destanlar söylemekten geri kalmadı.  Kahramanlık türküleri yaktı, kardeşlerinin dökülen kanları üstünde.

Zamanla homo sapiens yeni ufuklar keşfetti ve özgürlük denen kavramın yasal alt yapısını kurguladı.  Demokrasi dediler bu yeni özgürlük ortamına.  Hatta yönetim modeli içinde cumhuriyet denen en gelişmiş düzenlemeye geçtiler.

Aydınlanma çağı denen güzellikler âleminde birlikte yaşamanın keyfini sürmek savları havada uçuşurken, maalesef kendi içlerinde de iniş ve çıkışları olan bir tarih yazmaktan da geri durmadılar.  Kendilerinin kurguladığı tarihin yükseliş safhasında mutlu ve tok yaşarlarken, iniş dönemlerinde aç, sefil ve perişan yıllar geçirdiler.  Hatta yeni kuşaklara cesaret değil, umutsuzluk verdiler.  Ki, bu süreç bazı yöreler de halen sürüyor.

Düşünüyorum; acaba ülkemizin içinde yaşadığı şu günler kendimizin yazdığı tarihimizin yeni bir iniş devresi midir? 

Öyle ya, ülkenin belirsiz bir geleceğe doğru sürüklenmekte oluşunun yazgısını bizler kendi ellerimizle yaratmış olmuyor muyuz?

Örneğin; şu günler liseyi bitirmeleri için çabaladığımız gençlerin yeni bir evreye, üniversiteye başlama heyecanlarına tanıklık etmektedir.  Üniversiteyi bitirecek genç kuşaklara iş bulabilecek miyiz, yaşam kalitelerini artıracak olanakları verebilecek miyiz? Koalisyon derken, tekrar seçim hazırlıkları yaparken, bunu düşünebilmeyi de becerebiliyor muyuz?

Yoksa adı konamayan kişisel hırslarımıza yenik düşerek, kendi kardeşlerinizle savaşmaya gidin diyerek, dökülen kanları üzerinde gene türküler ve ağıtlar mı yakacağız?

 Hatta birileri ellerini şehit tabutuna koyarak şehit olmanın hayırlara vesile olması üzerine söylemler düzerken, yitirilen canımızı değil, nutuk söyleyenlerin nurlu ufuklar hayali ile süslenmiş fantezilerine alkış tutmaya devam mı edeceğiz?

Homo sapiens, en önemli görevinin kendi türünü yaşatmak olduğunun idrakine varmışken, acaba bizler, birkaç soru ile eleştirmeye çalıştığım bizler, başka bir türün mü torunları olarak bu vatan toprağında yaşıyoruz, geleceğimiz belirsiz olarak?!

Sayın Doğan Kuban Hoca doğrusunu yazmıştı son yazılarının bir tanesinde; “Ölen Gencine Acımayan Toplum Uygar Değildir!”.

Ben, şehit tabutlarını değil, bu doğru tespiti alkışlamak istiyorum!..

                                                                                                          Erdal Akalın (19.08.2015)

     Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>