YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

İFTAR TOPU PATLADI, BLOK ÇATLADI !...
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 04/07/2015 | Saat: 11:57

Başka ülkeleri bilemem ama ülkemiz siyasetçileri, belki de bu topraklarda mayalanan bir kültürden arta kalan alışkanlıklarla, siyasetle kurnazlığı bir tutarlar. Neredeyse, tilkinin kurnazlığı ile yarışacak ölçüde kurnazlıklar yapmak konusunda  kendilerini oldukça geliştirmiş sayılabilirler. Hani adına ‘Bizans entrikası’ denen türden kurnazlıklar(!)...

Bilindiği gibi, kendini güçlü sanmak konusunda takıntılı kurtlar er geç yerlere serilirken siyasi zekası gelişmiş olan tilkiler malı götürmeye devam etmektedirler!... Bu konuyu anlatan Fable tadında güzel bir fıkra aktarayım. Bu fıkrayı internet dönüsüne kazandıran Sayın Noyan Umruk’a da özel teşekkür ve saygılarımı sunayım.

***

Ormanın vahşi sessizliğinde orman canlıları karın doyurmak heyecanı ile dolaşıyorlarmış.

Aslan, kendine güveni nedeni ile bir gölgeye yatarak avının yakınına gelmesini bekliyormuş.

Sırtlan ise aslanı gözden kaybetmeden ortalarda dolaşıyor ve aslanın avından kapıp yiyeceği bir et parçasının hayalini kuruyormuş.

Kurt, kendine aşırı özgüveni ve bedensel gücüne inanışı ile ormanı hallaç pamuğu gibi atarak koşuşturuyor ve de gözleri ile muhtemel avını bulmaya çabalıyormuş.

Tilki, yılların kendisine bağışladığı ince zekâsı ile ortalarda pek görünmemeye çalışarak, duyarlı kulaklarını ve hassas burnunu kullanmaya ve de böylece kısmetine varmaya çaba gösteriyor, rakiplerini süzerek ormanda dolaşıyormuş.

Derken burnuna taze et kokusu gelmiş tilkinin.  Burnunu radar gibi kullanarak et kokusuna doğru sessizce gitmiş.  Bir de ne görsün, bir dala asılı kocaman bir geyik budu rüzgârın etkisi ile nazlıca sallanarak kendisini davet ediyormuş.

Tilki bu!  Daldan sarkan budu iyice inceleyince bunun bir tuzak olduğunu anlamış hemen.  But, ucuna takılı bir patlayıcı ile aynen bir bubi tuzağı kıvamında imiş.  Bu buttan nasıl yararlanırım diye düşünürken, yaklaşan ayak seslerini duyarak azıcık kenara çekilmiş ve ilgi duymuyormuş havasına sokmuş bedenini.

Ayak sesinin sahibi olan kurt, budun yanına yanaşınca bir ete bakmış ve bir de kenarda uzanmış yatan tilkiyi görmüş.

Kurt tilkiye seslenmiş; “Bu eti görmedin mi?”

Tilki yanıtlamış; “Gördüm ama bugün oruçlu olduğum için dokunmadım!”.

Kurt bu cevabı alınca tilkiden, tüm ganimet bana kaldı diyerek zafer heyecanı ile hamle yapmış dala asılı taze ete.   Ve aynı anda da bir patlama sesi yankılanmış ormanda.  But bir yana kurt öte yana savrulmuş bombanın etkisi ile.

Kurt, bubi tuzağının patlaması ile fırlatıldığı köşede kanlar içinde yatarken can çekişir gibi, tilki gizli bir tebessümle yere düşen ete giderek yemeye başlamış.

Canı yanmış kurt dayanamamış, seslenmiş tilkiye; “Hani sen oruçlu idin.”

Tilki yanıtlamış; “Duymadın mı, top patladı ve şimdi iftar vakti geldi!”

***

Genel seçimler sonrasında yaşananlar da biraz bu fıkrayı çağrıştırıyor bence...

Seçimde ortaya çıkan tablo, % 40 oranında oy alarak 258 sandalye sahibi olabilmiş AKP ve karşısında da % 60’lık bir oy potansiyeline erişmiş üçlü muhalefet partisi grubu vardı. 

Beklenen ve seçmenin oyları ile talep ettiği yeni konum, üçlü blok halindeki CHP, MHP ve HDP’nin ortaklaşa bir koalisyon kurması olarak düşünülebilirdi.  Böylece AKP muhalefete itilecek ve üç partinin ortak söylemleri icraata geçirilerek bir tür parlamenter sistemin yeniden düzenlenmesi gerçekleştirilecekti.

Ülke insanı, muhalefetçe ağız birliği ile yinelenen bazı kıstaslara özlemini vurgulamıştı; 17-25 Aralık dosyaları, asgari ücretin arttırılması, emeklilere iki maaş ikramiye, hukuk devletine dönüş, Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlara çekilmesi, 12 Eylül yasalarının ve yeni güvenlik kanununun yenilenmesi gibi…

Genel seçimi izleyen üç gün boyunca sessizliği koruyan Sayın Tayyip Erdoğan ve yardımcıları düşündüler; blok işe koyulmadan bir şekilde patlatılmalı idi!

Üç günlük sessizlik sonunda da Sayın Erdoğan kararını vermiş ve adımını atmıştı.  Bu amaçla Sayın Deniz Baykal ‘Truva Atı’ olarak hedefe kondu.

Sayın Baykal’a 13 yıl önce kendisine lütfedilen milletvekili seçimi yolunu açan desteğinden ötürü minnet borcu vardı Sayın Erdoğan’ın.  Bu hamle ile Deniz Bey’e siyasi itibarı yeniden kazandırılacak ve el altından T.B.M.M. Başkanı olabilmesi için sözde destek verilecek ve de şükran borcu bir şekilde ödenecekti.

Bazen siyasetçilerin hırsının aklının ötesinegeçtiğini iyi hesaplayan Sayın Erdoğan, bu zaafı iyi değerlendirdi.  İki saatlik baş başa toplantı konusunda neler konuşuldu bilemiyoruz ama toplantıyı takiben Sayın Baykal’ın keyifli görünmesi bu tahminimizi doğrular nitelikte yorumlanabilir.

***

Sayın Baykal, CHP Genel Başkanı’nı ziyaret ederek kısaca bilgi vermiştir.  Ancak Sayın Kılıçdaroğlu bu izahatın yeterli olmadığını sonradan ima ettiğine göre, bazı gizler Erdoğan ve Baykal arasında kalmış olsa gerektir.

Deniz Baykal, Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeyi sadece CHP Genel Başkanı ile değil, Sayın Bahçeli ve Sayın Demirtaş’ı da ziyaret ederek gündeme taşısa idi, bugün için anlıyorum ki blok inşasının temeli sıkıca atılabilirdi.  Deniz Bey, Sayın Erdoğan’dan aldığı desteğe o kadar güvenmiş olmalı ki, MHP ve HDP’yi yok sayabilmiştir.

Eğer Deniz Baykal, CHP yanında MHP ve HDP ziyaretlerini önemsemiş olabilse idi, sanırım blok adına genel başkanlar veya bir alt siyasiler ortak bir zeminde buluşur ve T.B.M.M. Başkanlığı için tek adayı saptayabilirdi. Böylece üçlü blok, ilerisi için bir ortaklık konusunda adım atabilmiş olurlardı.

Sayın Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal’ın siyasi hırsını yerinde kullanarak hamlesini doğru kişiye yapmış ve üçlü bloğun ilk temas sonrası çatlamasını sağlamıştır.  Bunun adını da herhalde ‘siyasi zek⒠katsayısının yüksekliği olarak koymamız gerekiyor.

Sayın Deniz Baykal’a MHP ve HDP düzleminde ve hatta CHP içerisinde kısmen var olan iticilik, sanırım bu yaklaşımı esirgeyen davranışları sonrası, Sayın Bahçeli de öfke seline yol açmıştır.  Keza AKP ile MHP’nin bu sıralar el altından görüştükleri de kulislere yansımıştı.  Hatta bana yansıyan ön bilgiler, MHP için iki başbakan yardımcılığı ve altı icracı bakanlık teklifine MHP cephesinde sıcak bakıldığını fısıldamıştı.

Sayın Deniz Baykal, CHP içerisinde T.B.M.M. Başkanlığı için bazı adayların adının dolaştığını bildiğinden, hemen adımını atarak kendi adaylığını öne çıkarmış ve hatta kendi başına ilan etmişti.  Böylece CHP, kerhen olsa da Deniz Bey’i resmi adayı olarak kabullendi.

Gerisi malum, AKP muhalefete ters gelmeyecek kısmen yansız bir ismi aday göstermiş ve muhalefet bir adayda anlaşamayacağı için, daha ilk turda başarısını ilan etmişti.

Artık büyük resim şekillenmiştir. AKP ve MHP koalisyonu adına kesin pazarlıklar yapılabilecek tablo ortaya çıkmıştır.

CHP ve özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu Tayyip Erdoğan oyunu karşısında yenik düşmüştür.  Sonuç, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna mal olabilir.

Üçlü blok, siyasi zekâya ve Bizans entrikasınayenilmiştir ve de bir araya gelememenin bedelini ödeyecektir.  MHP bu koalisyondan galip çıkabilir ve oy oranını koruyabilir mi, bunu da göreceğiz.

Sayın Deniz Baykal ise, herhalde siyaseten artık yok hükmüne ötelenmiştir!

Evet, Sayın Tayyip Erdoğan, henüz iki hafta dolmadan konumunu korumuş ve AKP’siz bir hükümet olasılığını yok etmiştir.  Tek kelime ile Üçlü Blok patlatılmıştır!

***

Kıssadan hisse:

"Şeytan, bir günah işleyeceği zaman, işe günahı kutsallık zırhına bürümekle başlar!"

ShakespeareYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>