YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TEPELER
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/06/2015 | Saat: 21:19

Istanbul, tarihi 7 tepe üzerinde kurulduğu söylenir . Bu gün bu yedi tepeyi ismen bilen çok kişi olduğunu sanmıyorum. Topkapı Sarayının bulunduğu yer, bu tepelerin bir tanesidir. Çemberlitaşın bulunduğu yer ikinci tepe olarak geçmektedir. Beyazıt meydanıda bir başka tepe olarak bilinir. Fatih Caminin bulunduğu yer de tarihçiler tarafından kabul edilen bir tepedir. Diğer bir tepe, Yavuz Selim Camii nin bulunduğu tepe, 5 inci tepe olarak kayda geçmektedir. Surların hemen içinde Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu yer 6 ıncı tepedir.

Edirnekapı mezarlığına yakın bir yerde bulunan ve Mimar Sinan tarafından icazet alınmadan inşaa edilen ve izvacına talip olduğu Mihrimah Sultan adını verdiği Camii nin bulunduğu tepe 7 inci tepedir. Mihrimah Sultan camii, mimari bakımından ilginç özelliklere sahiptir. Tek kubbe çapı 20 metre ve sütunlardan ziyade kemerlerin üzerine oturtulmuş, yüksekliği 37 metre olarak tasarlanmış ender bir yapısı vardır. Bu camiin tek bir minaresi bulunmaktadır. Camii 1562 yılında inşaa edilmeye başlanmış, 1565 senesinde, 3 yılda tamamlanmış ve  camii ibadete açılmıştır. Bu güzel camii içini ışıl ışıl aydınlatan 161 penceresi bulunur.

Rivayet odurki bu camii ibadete açıldığı  tarih 21 mart Mihri Mah Sultanın doğum günüdür, o gün, gün batımında Caminin minaresinden Üsküdara bakıldığında, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan camiin iki minaresinin arasından dolunay çıkar, derler.  İşte bu tepe o kadar yüksek  bir tepedir.  Bu rivayetin doğru olup olmadığı araştırdığımda elde ettiğim neticede hayallerim yıkılmıştı.

Edirnekapı da bulunan bu camiinin  2002 yılında başlayan restorasyon çalışmaları bu gün hala sürmektedir.  Istanbuldaki çarpık yapılaşmadan ötürü bu camiin minaresinden bu gün Üsküdar görülmemektedir. Geçtiğimiz son asırda Istanbul, daha başka bir çok tepe ile anılmaya başlanmıştır. Çamlıca tepesi, Gayrettepe, gibi başka semtlerin tepeleri mevcuttur.   

Ankara ise bu kadar şanslı değildir. Ankara’da bir kaç tepe üzerine kurulmuş, tarihi Roma lılara dayanan bir şehir olması nedeniyle, bir kalesi ve kalenin bulunduğu bir tepesi vardır. Kimileri buraya Timurlenk tepesi der, kimileri ise Hıdırlık tepesi adı ile anar.  Hacettepe Ankaranın bir tepesidir, amma daha çok semt olarak anılır. Samanpazarı civarında eski Ankara’nın bir Esentepesi bulunmaktaydı ve yaz günlerinde şehirde yaşayan insanlar bu tepede bulunan çay bahçesinde serinlemeye gelirdi. Beytepe ise Ankara’da bulunan önemli bir üniversitenin yerleşim yeridir.  

Çankaya, Ankara’nın bir başka tepesidir. Bu tepe Türkiye Cumhuriyetinin önemli bir tepesidir. Kurtuluş savaşı sürecinde bu tepede tarih yazıldığını bilmekteyiz. 1065 rakımlı tepe olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Köşkü, bir döneme imza atmış bir mekandır.  Bu mekandan ülkeye yön veren 11 Cumhurbaşkanı, ülke yararına yapılan işleri izlemiş, Anayasanın verdiği görevleri icra etmişlerdir. Cumhurbaşkanları Devletin Başkanı olarak ülkedeki gelişmeleri izlemesini, vatandaşın takip ettiğini düşünmekteyim.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu güne kadar geçen yaklaşık bir asır boyunca hiç bir dönemde, bu rakımlı tepeden hiç bir Devlet Başkanı meydanlara inip bir partinin seçilmesi için, diğer partiler aleyhine propoganda yapmadığını hatırlamaktayım. Bu değerlendirme sonucunda vatandaş seçimlerde verdiği oylarla, Devletin başına bir ders verdiğini de düşünmekteyim. Cumhur’un 1065 rakımlı tepeye çıkmayarak, BEŞTEPE adı ile anılan 30000 metrekare arazi üzerinde  yaptırdığı 1000 odalı mekan, aslında Ankara’nın tepeleri içinde yer almayan 900 rakımlı bir yer olarak siyasi tarihimiz içinde, gelecek dönemlerde sıkca söz edilecek bir TEPE olarak anılacaktır diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>