YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Rin Tin Tin
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 24/06/2015 | Saat: 16:11

Rin Tin Tin

Çocukluğumuzun önemli çizgi roman kahramanları vardı . Bazı gazetelerde Hoş Memo, Basri  gibi üç beş karakterlerden bahsetmek istemem. Çünki bu kısa  çizgi roman kareleri beşden fazla olmazdı, ve konu bu karelerin içinde başlar ve biterdi. Daha çok dergi şeklinde yayınlanan Pekos Bill , Tom Mix ve Teksas gibi dergileri alırdık.

Okulda akşam mütalaa dediğimiz ders çalışma saatlerinde sıranın üstüne ders kitabımızı, alt iç rafa da bu dergileri koyar, ders çalışıyor gibi görünümünde, bu dergileri okurduk.  Mütalaa gözlemcisi görmesin diye iyi saklardık amma kimi zaman yakalanırdık. Elimizden bu dergileri alırlar, bu sefer  kendileri okurlardı. Mütalaa bitince bizlere bu dergiler geri gelirdi amma, onu gizli okuma için vermeye çalıştığımız uğraşı heba olurdu.

Daha sonraları  bu çizgi romanlara  Pat Woods ‘un yarattığı, Lucky Luke hikayelerine dayanan bir karakter ile ortaya çıkan Red Kit adında, bir çizgi roman eklenmişti. Red Kit çok süratli silah çeken, hep kötülerin peşinde olan bir kovboy görünümündeydi. Dört kardeşden oluşan Dalton biraderlerin soydukları bankaların kaybettiği değerlerin peşine düşer, hem paraları bulur, hemde Dalton biraderleri ait oldukları hapishaneye götürürdü. Kendi gölgesinden daha hızlı tabanca çekmesi ile ünlü olan bu kovboyun maceralarını içeren dergi  çok ilgi toplamıştı.

Hafif arkaya kaykılmış bir şapkası, dudağından eksik olmayan yarısı içilmiş sigarası ile tek tabancalı bu kovboyun , laftan anlayan bir de atı vardı, Jolly Jumper .  Islıkla çağırıldığı zaman koşup gelen bu at da çizgi romanın bir parçası idi. Çizgi roman Türkçe’ye çevirilmesinde atın adı Dül Dül  olarak tanımlanmıştı .

Bu ikilinin bir de yanında koşan, orjinal adı ile  Rantanplan olan Rin Tin Tin isminde köpek bulunmaktaydı. Bu üçlünün maceralarında en aptal rolü, Dalton kardeşlerin en uzunu Avarel’den sonra, bu Rin Tin Tin oynamaktaydı. En olmadık sözleri  animasyonla konuşturulan, bu köpek söylerdi.  Akıllı atın yanında koşan , bir köpeğe yakışmayan davranışları sergilemekte maharet gösteren Rin Tin Tin, Cowboy’un  atı Dül Dül’e  uyum sağlaması mümkün olamamaktaydı.

-            Şimdi ben burada ne yapmam gerekli, diyerek yalnışı doğru olarak yapan bu köpek, romanın en kilit karakteri idi.   Her ikisini kollayan Yalnız Cowboy  Ked Kit, bir macerasını tamamladıktan sonra, Arizona dağlarına doğru yol aldığında, bu hikayelerle meşhur olan o şarkıyı söylerdi, ‘’ Ben Yalnız bir Cowboy’um ‘’ , ‘’I am a lonely cowboy ’’. 

Hayatımızın her evresinde mutlaka bir akıllı atın varlığını hissetmişizdir. Güçsüzlerin dayanağı, kanun ve nizamı sağlayan dirayetli  bir Cowboy da mutlaka kendini göstermiştir. Bunların arasında, olayların nasıl cereyan edeceğini anlamayan, iyi ile kötüyü karıştıran , durumu analiz edemiyen mutlaka bir Rin Tin Tin bulunur.   

Bu gün siyasi arenada parti başkanlarını seyrederken,  Red Kit’in atı DülDül’ün yanında koşan ve ne yapacağını bilemeyen  Rin Tin Tin vari karakterleri, bir oraya bir buraya dolaşırken  seyretmek, erken seçimi kesinlikle istemeyen bu topluma heyecan vermekten uzak olduğunu düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>