YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ÜÇÜN BİRİ...
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 15/06/2015 | Saat: 16:15

Bu ülkede Sakıp Sabancı ismi ile çok renkli bir sima yaşadı ve hayatının büyük bir bölümünü  ülke hayrına işler yapmakla geçirdi bu mümtaz şahsiyet. Sanayi yatırımlarında önde gelen isimlerden bir kurumdu Sabancı kuruluşları. Özdemir  Sabancı ise bu ailenin en küçüğü ve iyi tahsil görmüş biriydi. Özdemir Sabancı ile aynı dönemde Tarsus Amerikan Kolejinde okurken tanışmam, benim için önemli bir değerdi. Daha sonraları Sasa firmasının genel müdürlüğünü yürütürken bir kaç kez kendisini ziyaret etmiştim. Az konuşan çok iyi dinleyen bir yapısı vardı. Bir suikaste kurban gittiğinde çok üzülmüştüm. Özdemir Sabancı için Sabancı kulelerinde yapılan bir anma töreninde hazır bulunup yad etmiştim.

Sakıp ağa adı ile anılan Sakıp Sabancı ise ailenin en büyüğü olarak Özdemir’in aksine çok konuşkan , nükteden ve ince espiri anlayışına sahip bir kişiliği vardı. Rahmetli Sakıp Ağa ile iki yolculukta Devrin Başbakanı Turgut Özal’ın iş dünyası ordusu ile beraber seyahat etmiştik. Hele bir seferinde Tahran’a yapılan çıkartmada Şeraiton Otelinde akşam muhabbetlerinin baş konuşmacısı Rahmetli Sakıp Sabancı olurdu. Konudan konuya atlar, mutlaka bir kaç fıkrayı, yaşanmış hayata uygulayarak anlatması , etrafını çevreliyen insanlara doyulmaz dakikalar yaşatırdı. Onuda erken kaybettiğimize çok üzülmüştüm.

Yine Sakıp Ağa nın büstünün Sabancı kulelerinde mümtaz bir yere, ölümünün bir seneyi devriyesinde konulduğunda yapılan törene iştirak etmiş, hem Özdemir’i hemde Sakıp Ağayı anmıştım. Sakıp  bey siyaset konusunda toplum içinde pek söz söylemezdi. Siyasi kararları ekonomi yönünden değerlendirirdi. Ülkenin kalkınması onun için çok önemli idi. Hele bu kalkınmayı öyle bir tarif ederdi ki, ağzımız açık kalırdı. Ülkenin zenginleşmesi onun için önemli idi. Ülke kalkındığı zaman daha fazla sanayi dalları ve bunla beraber daha çok iş imkanı olur diye etrafında bulunan her kesi teşvik ederdi. Bu konuları anlattığı zaman sol elinin yumruğunu sıkar, hafif yukarıya kaldırarak 

-                Böylelikle güçlü Türkiye yi tesis ederiz, 

diye konuşurdu. Her seferinde sanayi hamlesinden bahseder, ve ağır sanayi hamlelerindeki engin görüşüne hep hayran kalmışımdır. Yatırım ve sanayi kuruluşlarının genişlemesi Çukurova yı tarımsal yöre olmaktan çıkarıp, Sanayi bölgeleri oluşturularak, Büyük fabrikaların kurulmasını gördüğümüzde, Çukurova’nın sebze ve meyva ambarı  niteliğini yitirmesine üzülerek şahit olmuştuk. Ancak buna Sakıp ağa bir kilo pamuk fiyatı ile bir kilo sanayi ürünü fiyatını karşılaştırmasında, kendisine yerden göğe kadar hak vermekteydik.

Bazen siyasilerin üzerinde tartışılmadan çıkardıkları kanunlara itirazını nezaket çerçevesinde ortaya koyardı.  10 Nisan 2004 tarihinde vefatına kadar ülkemiz menfaatine yapmış olduğu sayısız güzellikleri toplumun bildiğini düşünmekteyim. Ölümünden bir kaç sene evvel ekonomi Bakanınında bulunduğu bir toplantıda yapmış olduğu çıkışını hala hatırlamaktayım. Ekonomi bakanına toplumun fakirleştiğini vuguluyarak şu çok konuşulan cümleyi sarf etmişti:

- Elimizde ne kaldı , üçün biri , diyerek hükümete ince çizgide bir ikaz yaptığını bu gün gibi hatırlarım.

O günden bu güne pek fazla bir şeyin değiştiğini düşünmemekteyim, bu gün hala daha da  yoksullaşan halkın, sadece elinden giden maddi varlığı değil, aynı zamanda aklıda fakirleşmekte diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>