YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

29 Mart Seçimleri ve Gözden Kaçan Renklilikler
Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 07/04/2009 | Saat: 23:37

Adı demokratik olan dünyanın bir çok ülkesinde aralıklarla en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün yöneticileri sandık yolu ile belirlenmektedir. Ülkemiz aralıklarla genel, yerel seçimlere giderek reşit, aklıselim sahibi, bilinci olan 18 yaşını doldurmuş her bireyin tercihine başvurulur. Son 29 Mart seçimi bir yerel yönetim seçim, olmasına rağmen bir anda genel seçim gibi geçti. Seçimde her yola başvuruldu, her tür teknoloji kullanıldı. Uçak, helikopter ve diğer araçlar kullanılarak liderler günde iki üç farklı il’de miting yaptı. You toub, kimlik numarası girilirken, oy kullanacağınız haritanın önünüze gelecek olması teknolojinin seçimde kullanmasından tutun da, cep teflonlarına kadar iletişim teknolojinin bütün unsurları kullanıldı. Zekice yaratılmış reklamlar her ortamda kullanıldı.

Türkiye Halen Sağlıklı Seçim Kütüğüne Sahip Değil

Seçim kütüklerinin yetersiz olması, halen kimin hangi seçim bölgesinde olduğunu bilmemesi, seçim sandıklarının güvenliği, seçim sonuçlarının aşağıdan yukarıya sağlıklı iletilmesi hep tartışma konusu. Her toplumun elitleri ve daha düşük bilgi ve bilinç düzeyine sahip insanları vardır ve tercihleri farklıdır. Tabii seçimin genel sonuçlarının ülkemizin geleceğinin şekillenmesi ile başlayan tartışmada ayrı ayrı incelenmesi ve kafa yorulması konuları siyaset bilimcilerinin konusu. Her seçimden sonra kazanan kaybeden aranır. Türkiye seçim tarihi hep iktidara güçlü gelenlerin bir süre sonra Türkiye'nin ağır sorunları karşısında zamanla zayıflayarak güç kaybettiğini gördük, yaşadık. Demokrat parti, Adalet partisi, Anavatan partisi hep tek kişi ile güçlü gelen partiler olarak seçim ve siyaset tarihindeki yerlerini aldılar. Bu seçimlerde de güçlü olarak iktidara gelen iktidarın güç kaybedip kaybetmediği çok tartışıldı. Seçim sonuçları ile toplumun eğitim düzeyi, beklentiler ve kimlikler üzerinde oy kullanma potansiyeli de ilgili uzmanlar tarafından tartışıldı. Ben seçim sonuçlarını kendime göre yorumladım, kendi analizlerimi çıkardım, bir çok uzman sonuçları kendi penceresinden yorumladı, ancak ben sonuçlardan çok seçimde yaşanan başka renklilikleri işlemeyi toplumumuzun düşünme biçimi ve bakış açısı yönünden daha çok önemsedim. 

Seçim Yapıldı Ancak Sonuçları Kabullenmek Pek Mümkün Olmadı

Nihayet seçim günü geldi ve yurttaşlık kimlik numarası, kayıt derken yurttaşlar sandığa gitti ve oyunu kulandı. Yurttaşların çoğunluğu sandığa giderek tercihlerini ortaya koymaya çalışırlar. Ülkemizde de seçimlere çok önem verilmekte. Ancak sonuçların alınması bir çok nedenden dolayı çok da kabullenilemiyor.

Seçimde çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu olmak üzere 20’ye yakın kişi seçim sandıkları başında öldürüldü, 100’den fazla kişi yaralı, Urfa’da bir köyde amca çocuklarının bir birleri ile silahlı çatışmaya girmesi işin acı tarafı. Çoğunlukla muhtarlık seçimleri ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan başlayan tartışma iller bazında başlayan itirazlar ve kitlesel gösteriler, İstanbul'un yan banliyölerindaki seçim itirazlarına kadar devam eden gösterilere sahne oldu. Halen Adana seçim sonuçları tartışma konusu.

Seçimde Çok Sayıda Paradoks Renkli Görüntüler Yaşandı

Bugüne kadar gördüğüm seçimler içinde 29 Mart 2009 tarihindeki seçim sonuçları bir çok mesaj paradoksu içinde barındırıyor. Bütün bu itiraz ve yaşanan gösterilerde de gerçekten de gariplikler ve farklı renkliliklerle dolu bir seçim. 

Ancak ilginç olanlardan biri makam şoförünün belediye başkanına karşı aday olmuş ve manşet “Malatya'nın Pütürge'nin Tepehan belde belediye başkanı ile makam şoförünün girdiği yarışı, makam şoförü kazandı”.  Benzer şekilde Konya’da bir belde belediyesinde iş makineleri operatörlüğü, makam şoförlüğü ve otobüs şoförlüğü yapan memur, belediye başkanı seçilmektedir.  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ilçeye bağlı Akçabelen beldesinde belediyeye 1988 yılında işçi olarak giren 45 yaşındaki Hasan Sayın, 1992 yılında memurluk statüsüne geçti. Ancak kendisini işe alan başkan ile anlaşamayıp karşısına aday olup seçimi kazanarak koltuğa oturuverdi.

Kaynana, gelin, yenge kayınbirader, karı koca karşılıklı aynı post için seçime gitmesi renkliliğini yaşadı. Hani bir söz vardır, besle kargayı oysun gözünü misalinde olduğu gibi “kendisini işe alan beledîyi başkanına karşı aday olup başkanı yerinden eden yanında başkan komplo kurana kadar bir dizi farklılık yaşanmıştır. Eşek sırtında binlere hitap eden Bingöl adayı seçim sonrası 70 oy alınca insan onurlu davranır diyerek tepki göstermiştir. Belediyesi iptal edilince sandık başına gitmeyen sandıkta seçim görevlisinden başka oy kullanan olmadığı bir iki yerleşim yeri yansıdı basına. Eşi belediye başkanlığına gösterilmeyince hanımını yerine seçtirenler bir hayli fazlaydı bu seçimde. Gaziantep’in İslâhiye ilçesi belediye başkanı partisi tarafından yeniden aday gösterilmediği zaman Türbanlı eşini aday göstermesine itiraz edildi. Sivas’ın bir köyünde bir muhtarımızın rakip adayın oy pusulasını yanlışlıkla ters taraftaki cebinden çıkararak kullanması ile seçimi kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanan ilginçliklerden biri de Yalova’da yerel yönetime aday olan Seval Tarım seçilmesine rağmen yaşı 25 yaşının dolmasına 3 ay kaldığı için mazbatasını alamadı. Gerçi bu seçimde en az konuşulan gençler oldu. Genç seçilemeyince ikinci sıradaki yaşlı seçilmiş oldu. Elazığ’da bağımsız adaya 0 oy çıkması ilginç. Karabük'ün Yenice ilçesinde, seçimde yüksek oy alan 2 adayın birbirlerini şikâyet etmeleri üzerine oyları iptal edilince, eşi ve kendisinden başka oy alamayan kişi muhtar oldu.

Bütün bu farklı ancak her biri kendi içinde güçlü mesajlar taşıyan renkli paradokslar ilgimi çekti. Çünkü ayrıntılarda daha çok bilgi saklı gibi geldi bana. Bu ayrıntılar, küçük kurnazlıklar, saflıklar yanında gençlere ve kadınlara çok yer verilmemesi toplum olarak genel durumumuzu ve gelişmişliğimizi gösteriyor.

Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,  iortas@cu.edu.tr[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>