YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    RENAN PEKÜNLÜ YASALARA UYDUĞU İÇİN Mİ HAPSE GİRECEK?
Yazar: TAYFUN ÖZKAYA | Tarih: 15/11/2014 | Saat: 23:58

Ege Üniversitesinin başarılı ve üretken öğretim üyelerinden (şimdi emekli) Prof. Dr. Rennan Pekünlü  başı örtülü öğrencileri okul kapısında engelleyerek derse almadığı iddiası ile hapse girmek üzere.

Bilindiği gibi bu gün de halen yürürlükte olan Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına karşın Üniversitelerde YÖK'ün dayatmasıyla başlatılan fiili türban serbestliğine karşı çıkarak, öğrencilere AYM ve AİHM kararlarını anımsatıp bunlara uymaya davet eden Pekünlü türbanlı bir öğrencinin şikâyeti üzerine "öğrenim özgürlüğü engellediği" gerekçesiyle yargılandığı davada en üst sınırdan kesilen ceza ile 2 yıl bir 1 ay hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Bu iddialara Pekünlü, öğrencilerin "Başarı Durum Belgeleri"yle yanıt verdi.

Buna göre öğrenci herhangi bir dersten devamsız ise o dersin 'ara sınavına' ve 'final sınavına' alınmaz, ilgili dersten "FF" notu alır. Ancak, Pekünlü tarafından derse alınmadığı iddiasıyla mahkemeye başvuran öğrencilerin hiçbirinin "Başarı Durum Belgesi"nde "FF" notu yok! Daha da önemlisi "eğitim ve öğretim hakkının engellendiği" iddiasıyla şikâyette bulunan bu öğrencilerin hiçbiri Pekünlü'nün öğrencisi değil. Bu durum öğrencilerin derse alınmadığı için "devamsızlık"tan sınıfta kaldığı iddiasını çürütüyor. 

Pekünlü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesiyken, şikâyet edenler Matematik Bölümü öğrencileri. Yani, Pekünlü'nün derslerinden sorumlu değiller. Bu durumda Pekünlü'nün onları derse almaması gibi bir durum da söz konusu değil.

Prof. Pekünlü bu mahkumiyeti onaylayan Yargıtay kararından sonra “Anayasa'ya aykırılık ve adil yargılama hakkının engellendiği" gerekçesiyle AYM’ne başvurmuş, fakat türban serbestliği getiren yasalar hakkında laikliğe aykırılık nedeniyle bugün de hala geçerli olan iptal kararlarını veren aynı AYM ne yazık ki bu başvuruyu reddetmiştir.  Türkiye’deki hukuk yollarının bu şekilde tükenmesi üzerine  Pekünlü AİHM’ne başvurmuş, ancak AİHM‘den bu konuda henüz bir karar çıkmamıştır.

Hukukçular bu konuda şöyle söylüyorlar: “Ortaya çıkan ve davanın seyrini etkileyecek nitelikteki bu yeni kanıt karşısında yürürlükteki yasalara göre davanın yeniden görülmesi gerekir.”

Başörtüsü konusunda Pekünlü’den farklı düşünebilirsiniz. Ama o yasalara bağlı kalmış. Bana kalırsa başörtüsünün özgürlükle ilgisi yok. Olsa olsa serbestlik sözcüğü kullanılabilir. “Sigara içmek serbesttir” gibi. Üniversite çağına gelmiş bir genç kızın başörtüsü serbestisi (özgürlüğü değil) vardır bence. Çeşitli baskılar yüzünden bazıları bunu kabul etmiş olabilir. Etmeselerdi. Ama asıl saçlarını serbestçe açamamak özgürlükten vazgeçmektir. Yetişkin insanların bir kısmı bunu kabul ediyorsa kendi tercihleridir, yapılacak bir şey yoktur.

Pekünlü’nün suçu yasalara uymak ve gerekli uyarıları yapmak. Bu nedenle hapse girmek zorunda kalması kabul edilebilir bir şey değil.

Tayfun Özkaya Yurt Gazetesi 13 Kasım 2014[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>