YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AVRUPADAKİ İNSANLARİMİZ NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
Yazar: MEHMET TANLI | Tarih: 07/08/2014 | Saat: 15:35

Önümüzdeki Pazar günü Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk defa yurt dışında da sandığa gidildi. Yüzde 10 u bile bulmayan bir oranda az katılım insanlarda özellikle de AKP çevrelerinde şaşkınlık yarattı.

 

Dünyanın 55 farklı coğrafyasında yaşayan T. C Vatandaşı bu seçimlere neden bu kadar az ilgi gösterdi?

Bence bu düşük katılımın bir çok nedeni olduğuna inanıyorum. Bu nedenlerin başında aldatılmışlık, üvey evlat muamelesi Türk politikacılarının ezici çoğunluğunun Avrupa’da – Amerika’da ya da başka ülkelerdeki yaşayan insanlara bakış açısı, döviz makinası olarak görmesi yatmaktadır.

Bunun dışında ülkedeki gerilim politikası ve Başbakanın söylemleri, adil olmayan bir yarış ve Türkiye’deki politikalara, politikacılara konan mesafe önemli rol oynamıştır.

Burada seçim dönemleri Türkiye’dekilere oranla daha mütevazi, daha gürültüsüz geçmektedir. İnsanlarımızın alışık olmadıkları seçim çalışmaları, Propaganda yöntemleri yine insanlarımızı ürkütmüş olabilir.

Bunlara ek olarak sandık yerlerinin uzaklığının 200 kilometreye kadar varması, insanların bir kısmının izinde olması ve Türkiye’deki gidişata müdahale şanslarının azlığı da önemli rol oynamış olabilir. Bir sonraki seçimlerde mutlaka Internet üzerinden yada burada olduğu gibi Mektupla ( Briefwahl) oy verebilmeli, sandıklar daha yakın yerlere kurulmalıdır.

Daha önce uçakla, araçlarıyla binlerce kilometre yol katederek sınır kapılarında oy verip dönen insanlarımızdaki bu değişim gerçekten takdire değer. Bu ilgisizlik her ne kadar sandığa duyulan güvenin yok olması olarak anlaşılsa da, ki umarım bundan demokrasi zarar görmez. Ama bence yine de bu onurlu bir tavır, bir duruş ve toplumsal bir tepkidir.

Ne olursa olsun bu değişim bize Avrupa’daki seçmenin Türkiye’dekilerden daha seçici olduğunu gösteriyor. Çünkü buradakilerle Türkiye’deki siyasi kültürü, siyasetçiyi kıyaslama şansı var. Yurt dışındaki Türkiyeliler kendilerini dolandıran, emek hırsızlığı yapan, birikimlerini yağmalayan yeşil sermayeye tavır koymayan, haklarını savunmayan partilere, politikacılara kızmış, küsmüştür. Onları affetmemektedir. Buradaki insanlarımız buraya geldiklerinden beri bir çok sorunlarında yalnız bırakılmıştır.

Analizlere devam edecek olursak önceki seçimlerde de yaşanan ’’ Hile ’’ iddiaları, oyların Türkiye’de sayılacak olması, güvensizlik, sonuçların farklı çıkma ihtimali sandığa geniş katılımla gitmeyi engellemiştir.

Türkiye ilk defa böylesine bir adaletsiz seçim yarışı sonrası seçime gidiyor. Her şey gözler önünde. Bir yanda Erdoğan’ın sınırsız imkanları, devletin tüm kurumlarının seferber edilmesi, arkasındaki aslında tarafsızlığını, inandırıcılığını kaybetmiş medya gücü ve karşısında kıt imkanlarla yarışan ama daha seviyeli, sakin ve barışçı söylemleriyle çatı Adayı İhsanoğlu ile Türkiye’nin tüm kesimlerine hitap eden Demirtaş.

Tercih Türkiye’deki halkların. Bu tehlikeli ve korku dolu gidişat durdurulabilir.

Göreceğiz Kaos, siyasi rakiplere Linç, Ayrımcılık, Mezhepçilik, İnkar politikalarına ve Rejim değişikliğine, taraflı Yargı ile devam mı edilecek yoksa insanların barış, birlik, kardeşlik ve özgürlük duygularıyla yan yana yaşayacağı yeni bir Türkiye için mi oylar verilecek.

Günün Sözü: Yalan söyleyenler, doğru söyleyenlere inanmazlar. ( Münir Üstün)

Mehmet TanlıYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Almanyada Berlindeki www.ha-ber.net adlı Haber Sitesinde yayımlanıyor)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>