YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ATİNA AKLI SELİME DAVET EDİYOR-40 YIL ÖNCESİNİN ALMAN GAZETELERİNDEN
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 22/07/2014 | Saat: 18:27

                  

               40 YIL ÖNCESİNDE ALMAN GAZETELERİNDEN TÜRKİYE

             Birçoğumuzun hakkında orada çalışan akrabalarından, arkadaşlarından, ziyarete gidenlerden bir fikir sahibi olduğu Almanya’da ben de uzun yıllar eğitim ve çalışmak amacı ile kaldım. Ancak ben bu yazı serisinde bu günkü Almanya’yı değil, 1973 yılı ocak ayından itibaren, yani 40 yıldan fazla bir zaman öncesinden başlayarak , Alman gazetelerinde Türkiye hakkında çıkan haber ve yorumları sizlere duyurmayı, dolayısı ile 40 yıl öncesinde Alman kamuoyunun Türkiye hakkında ne gibi bilgiler edindiğini, Türkiye’ye hangi gözle baktığını siz okuyucular ile paylaşmayı hedefliyorum. Yazıların tercümesi tarafımca gerçekleştirilmiş olup, kelime kelime bir tercüme yapmak yerine zamanın anlamı verilmeye çalışılırken mümkün olduğunca da orijinal metne sadık kalınmıştır. Yazıların orijinalleri tamamen benim kişisel arşivimden alınmıştır. Metinlerin tamamının yer darlığı nedeni ile burada verilmesi her zaman mümkün olamayacağını ve tarafımdan önemsiz sayılacak bölümlerin çıkartıla bilineceğinin ayrıca bilinmesini isterim.

                              ATİNA  AKLISELİME  DAVET  EDİYOR*

             Kıbrıs’taki şiddet olaylarının etkileri/Darbe teşebbüsünden korkuluyor**

            Yunanistan hükümeti Perşembe günü endişeli ve etkilenmiş bir ifade ile Kıbrıs adasındaki son patlamalar ve diğer şiddet olayları ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Hükümet sözcüsünün ifadesine göre bütün halk en büyük acılarla ada cumhuriyetindeki gelişmeleri takip etmektedir. “Problemlerin adil bir çözümü ile ilgili uğraşların yürütüldüğü bir zamanda Yunanlılar silahlarını Yunanlı hemşerilerine doğrultarak anarşik ortamlar ve karşılıklı kan dökülmesine neden olmaktadırlar. Aynı zamanda Kıbrıs Helenizm’in düşmanlarını sevindirerek milli davaya zarar vermektedirler.” Açıklama, “ son anda aklıselime” bir davet ve tarihi göz önüne alarak birlik olmaya ihtarla sonlandırılmıştır.    

             Atina’da bir dizi gazete ada başkenti Nikosia’da diplomatik gözlemcilerin “General Grivas’ın yakın zamanda Cumhurbaşkanı ve Başpiskopos Makarios’a karşı bir darbe teşebbüsüne girişebileceğine” dair ciddi endişelerine yer vermiştir. Gene bu haberlerde belirtildiği üzere General yönetimi devraldıktan sonra Anavatanı büyük bir ihtimalle “gücü üstlenmesi için” davet edecektir. Böyle bir gelişme, 1959 Kıbrıs garanti anlaşmasındaki Yunanistan’ın yanısıra garanti güçlerinden olan Türkiye ve Büyük Britanya’da ve bununla beraber Washington ve Moskova’da da özel bir dikkatle izlenecektir. Sovyetler, yabancıların işe karışmaları veya müdahil olma tehditleri karşısında hareketsiz kalmayacağı tehditlerini tekrarlamışlardır.

             Salı günü Nikosia’da eski Kıbrıs Yüksek Hakimleri tarafından yönetilen ve General Grivas’ın taraftarlarının politik organı olarak görülen  “Enosis İçin Savaşın Koordinasyon Kurulu” topluma açıklama yapmıştır. Makarios “kişisel ihtirasları” peşinden koşmakla ve uyguladığı politikanın günümüzdeki kargaşanın nedeni olmakla suçlanmıştır. Kurul emekli Üst Mahkeme Başkanı Vassiliadis’in bilgilendirmesine göre 18 Şubat’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kayıtsız kalacaktır. Bu bağlamda Makarios’tan Başpiskoposluk makamından istifa etmesi talep edilmiştir. Seçimlerden önce Kıbrıs’ın bütün partilerinin güvenine sahip olan bir geçiş hükümeti kurulması önerilmiştir. Makarios daha önceden Kıbrıs halkına hitaben 8 Şubat’ta bir konuşma yapacağını açıklamıştır. 

             Papadopulos hükümeti tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada Grivas ve Makarios isimle zikredilmemiştir. Gözlemciler, açıklamanın öncelikle yeraltı güçlerinin zincirleme bombalama, baskın ve soygunlarla silah, cephane ve telsiz aksamı ele geçirerek huzursuzlukları körükleyen Grivas’a  yönelik olduğundan şüphe etmemektedirler.

*Frankfurter Allgemeine Zeitung, Cuma 2 Şubat 1973

**Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başladığı ve 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış harekatının 41. senesine yaklaştığımız bu günlerde 1973 yılında Almanya gazetelerinin Atina’daki havayı yansıttıkları haberin enteresan gelebileceğini düşündüm. Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(B&B HAZİRAN '=!+ SAYISI)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>