YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Bitmesi Gereken Tartışmalar !..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 24/07/2014 | Saat: 11:14

Bitmesi Gereken Tartışmalar !..

Birkaç gündür gözlerimin önünde aynı sahne var; hani özellikle Amerikan yapımı filmleri izlerken tanık olduğumuz gibi.  Anımsarsınız, kilise içeriğinde bir çiftin nikâh töreni yapılırken, rahip davetlilere yönelik bir çağrı yapar: “Bir itirazı ve diyeceği olan varsa ya şimdi konuşsun, ya da sonsuza kadar sussun!”.

10 Ağustos Cumhurbaşkanı seçimine iki üç haftadan az süre kalmışken, halen sonu gelmeyen tartışmaları izledikçe aklıma daima bu sahne geliyor. 

Gazetelerin köşe yazarları ve TV kanallarının nerede ise değişmeyen tartışmacı konukları yetmezmiş gibi, internet izleyicileri de artık yeter demektedirler, aynı tartışmalardan bıkkınlıklarından.  Bazı yorumlar ki, kanımca artık amacı aşmış ve yandaş veya karşıt fikirliler arasında küfürleşme değilse bile sevimsiz sataşmalara dönüşmüş durumdadır.

Hâlbuki biliyoruz ki, ortaya çıkmış bir gerçek tablo vardır.  YSK tarafından da onanmış üç aday Cumhurbaşkanlığı makamı için yarışmaktadırlar.  Tartışılacak ve bir başka adayın adının anılması da artık olanak dışıdır.  Seçmenler ise kendi düşünceleri doğrultusunda ülkenin bu üst makamı için oylarını kullanmakla yükümlü hale gelmişlerdir. 

Adayları her ne kadar halk oylayacak olsa da, adayların seçimi konusunda demokratik teamüllere ne derece de uyulduğu tartışma konusu olabilirdi.  Ama artık bu aşama geçilmiş ve seçmenin önüne üç aday çıkarılmıştır.

Birinci aday, her ne kadar yoğun imzalı bir takdimle sunuluyor olsa da, biliyoruz ki bu aday kendi kendisinin adaylığını ilan etmiştir.  Hem de yıllar önceden.  Üç yüz bilmem kaç milletvekilinin bu adayı onaylamış olması görüntüden de öteye, ülkemizin Osmanlı’dan bu yana bir türlü düzeltemediği biat kültürünün eseridir.  Bu eğitim düzeni devam ettiği sürece de maalesef daha nice yıllar devam edecek olan çağdışı eğilimin devamı sorunudur.

Bence, okur- yazar cehaletidir!

Sıralamanın ikinci adayı ise adı yeniden düzenlenmiş olan bir partinin öne sürdüğü siyasetçi ve kendi partisinin eş-başkanı olan kişidir.  Anlaşıldığı kadarı ile bu yarış için henüz bir beklentileri olmasa dahi, partilerinin adını kullanarak kendi etnik kimliklerini öne çıkarabilmek adına masanın bir yanına oturarak olabilecek fırsatı bir pazarlık ve ödünler manzumesi olarak değerlendirmek amacındadırlar.

Kanımca da kendi siyasi anlayışları dikkate alınırsa doğru bir siyaset yolunu seçmişlerdir.  Büyük olasılıkla ikinci tur olabilirse, bazı ciddi tavizler alarak birinci aday lehine yarıştan çekilmek amacındadırlar.  Bugüne kadar da bu manevralarında başarılı olmuşlardır.

Üzerinde yoğun tartışılan aday ise, oy pusulasının üçüncü sırasında yer alan siyasi kimliği henüz oluşmakta olan adaydır.  Toplumun kendisini İslam Kalkınma Örgütü bünyesinden az çok tanıdığı bu aday, aslına bakılırsa yurt içi alandan daha çok yurt dışı alanda tanınmış bir siyasetçidir.  Bu tanınmışlığı ise anlaşıldığı kadarı ile olumlu izlenimlerle bezelidir.

Ekmelleddin İhsanoğlu, beş parti tarafından aday gösterilmiştir.  Özellikle CHP tarafında yoğun tartışmalar sonrası bu adaylığına imza verilmiştir.  Siyasi kimlik olarak CHP ilkeleri ile ne denli paralellik gösterdiği tartışılabilinmiştir.  Bir kesim, özellikle ulusalcılar olarak tanımlananlar, bu adayı içlerine sindirememiştir.  Aynı tereddütler partinin tabanının bir kısmı tarafında da vardır.  Yazarınızı da bu kesimden sayabilirsiniz.

Ancak ana sorun, okur-yazar olmanın ötesinde kendisini aydın sayan CHP kökenli bazı düşünce sahibi insanlarımız tarafında halen ağır basmaktadır.  Özellikle internet alanına yakın duran bu insanlarımız, artık adayın kimliğinden öteye, birbirlerinin siyasi anlayışlarını ve kişiliklerini hedef alarak tartışmaktadırlar.  Maalesef bu tartışmalar henüz küfürleşmeye geçmemiş olsa bile kişiliklere saldırıya da dönmüştür.  Bazen kişisel egolarına teslim olarak konuyu saptırdıklarını da üzüntü ile izlemekteyim.

Kaldı ki, gelinen nokta sandığa giderek oy kullanmak veya kullanmamak kertesine gelmişken, insanlarımızın bu denli atışmalarını acaba diğer adayların yandaşları teşvik ediyor mu diye düşünmeden edemiyorum!  

Burada artık üzerinde anlaşılması gereken ana tespitin yani üçüncü adayın seçiminden daha önemli olan konu, birinci adayı bir şekilde seçmenin ülke bütünlüğü adına ve demokratik cumhuriyet ilkeleri göz önüne alınarak ne dereceli isabetli olabileceği noktasının insanlarımızın kafasında yeterince şekillenmiş olması gerekliliğidir. 

Ülkenin seçmenleri, artık açıkça telaffuz edilen İslami kurallarla yönetilecek bir ülke için mi oy vereceklerdir veya ülkenin bir kısmı bir şekilde ayrışmış bir vatan toprağı arzusuna yönelik destek mi vereceklerdir?

Kanımca üçüncü adayı tartışan değerli aydınlarımız, artık siyasetçinin kimliğini değil, bu riskleri öne çıkararak kendi kafalarında konuyu tartışmalıdırlar.

Bence; itirazı olanlar yeteri kadar konuşmuş ve yazmışlardır, artık sonsuza kadar susmayı da becermeli ve enerjilerini ülke bütünlüğü ile demokrasi ve cumhuriyet ilkelerinin korunabilmesi için sandıkta birleşmek üzerine harcamalıdırlar!..

Kıssadan hisse: “Konuşmak gümüş ise susmak altın değerindedir!”

                                                                                                 Erdal Akalın (21.07.2014)  

  Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>