YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Denkleminizde TÜRK/TÜRKMEN var mı?
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 13/06/2014 | Saat: 10:01

Düşişleri Bakanı Davutoğlu’nun “HOBİSİ”: Neo Osmanlıcılık;

“Neo (Yeni) Osmanlıcılık” kısaca, Türkiye’nin Dış Politikada Osmanlı Coğrafyası üzerinde daha etkin bir rol oynaması.”

(Eski) Osmanlı Coğrafyası üzerinde (Türk Devleti olarak) daha etkin olmak derken, akla ilk gelenler, öncelikle halen komşu olduğumuz devletler.

Balkanlarda bulunanlar, hepsi Osmanlı’ya isyanla, savaşla ayrılmış, bugün ayrı devletler.

“Ortak paydamız”, kuşkusuz, Rumeli’de, Balkanlarda varlığını sürdüren Türk kardeşlerimiz ve etnik Türk olmasalar da Müslüman Arnavutlar, Boşnaklar, Pomaklar.

Hatta öyle ki, etnik Slav oldukları halde Boşnaklara, Hıristiyan ırkdaşlarınca “Türk” denir. Avrupalılar için Türk demek Müslüman demektir, malum. Binaenaleyh, Neo Osmanlıcılık için eski Osmanlı topraklarındaki TÜRK-MÜSLÜMAN unsurlar, en baştaki gerekliliklerdir.

Nasıl “Yumurtasız Omlet” yapılamazsa; Türk/Müslüman kalmamış topraklarda Yeni Osmanlıcılık olacak iş değildir.

Konumuz elbette “Neo Osmanlı” düşüncesinin yerinde ve uygulanabilir olup olmadığı değil, Fakat şu kadarını söyleyelim, Osmanlı’dan savaşarak ayrılan ve bugün egemen devlet olan farklı yapılarda “Neo Osmanlıcılık” bir manada “ip cambazlığı” gibi.

Muhataplarını emperyalist amaçlar taşımadığına ikna etmeden, hayali yaşama geçirmenin kolay olmadığını söylemeli.

Ülkemizin güney doğusuna, güneyine dönersek; Önce şuna dikkat edelim, Doğu demedim; Gerçi en çok Türk (Azeri) Doğu Komşumuzda, İran’da yaşamakta; Ama Yavuz Sultan Selim’den itibaren aramıza dikilen “Mezhep Duvarı” daha o dönemde ayrılık barajı oldu. Bu itibarla hiç Osmanlı olmayan topraklarda “Neo (Yeni) Osmanlı” düşünülemez.

Ancak sınır komşularımız Irak ve Suriye, çok uzun süre “ortak çatıda” yaşandığı gibi, sonra sınırlar dahi sırf “sömürüyü kolaylaştırma” amacıyla çizildiğinden, arkasında önemli sayıda TÜRKMEN Nüfus kaldı.

Bu nedenle belki de Neo Osmanlıcılık için en uygun coğrafya. Ama gel gör ki 1. Dünya Savaşı sonrasından bu güne, öncelikle o ülkelerde istikrar sağlanamadığı;

Daha doğrusu emperyalistler o ülkelerde asla istikrar olmasın istediklerinden, kimsenin “kaçmaktan kovalamaya fırsatı” olmadı.

Son dönemlerde o fırsat belirir gibi olduğunda, yine işe emperyalistler girince, istenen yakınlaşma en başından gerçekleşemedi.

ABD’nin Irak işgalleri ile gündeme getirilen “ABD ile beraber” Irak’a girmeyi cazip kılmak üzere, sopanın ucundaki havucu anımsayalım:

“Bir koyup üç almak”

Eğer sen koyduğunun üç katını almaya gidiyorsan, bu açıkça emperyalist bir saldırıdır; Kim neden seninle Yeni Osmanlı ayalleri kursun ki?

AKP, Düş İşleri Bakanı “Neo Osmanlı” rüyaları görürken, Irak’ta “Halkın ortak malı” Petrolü, Bölgesel Kürt Yönetimi ile birlikte pazarlamaya çalışmakla; Irak Devletinin çoğunluk Unsuru Arap Halkıyla zıtlaşırdı.

Fakat en başından beri kurulmasına katkı koyduğu Kürt Devletçiği için TÜRKMENLER görmezden gelindi. Neo Osmanlıcılık hayallerinin en önemli ayağını, İktidar, kendisi imha etti.

Bugün Musul Konsolosluğumuzun basılıp Diplomatik Misyonun esir alınması olayıyla eş zamanlı bir felaket; KERKÜK Kürtlerin eline geçiyor.

Yüzlerce yıldır Türkmen Kenti Kerkük –ki ABD İşgalinin en başında kente giren Peşmerge, önce Tapu ve Nüfus kayıtlarını yok etmişti- sistematik şekilde Türkmenlerden arındırılmaya çalışılıyordu.

Musul’un IŞİD işgali üzerine, savaşmadan kaçan Irak Ordusunun yerine göreve çağrılan Peşmerge, fırsattan istifade Kerkük’ü ele geçirdi.

ABD işgalinin başından beri kırsalda devam eden “Türkmenleri taciz ve kaçırma” uygulaması, Kerkük kentinin de Peşmergenin eline geçmesiyle zirve yaptı.

Neo Osmanlıcılar; Irak’ta Türkmensiz ve (AKP’nin “Mezhepçi Politikası” sonucu düşman ettikleri) Şİİ Araplar olmaksızın, nasıl “Yeni Osmanlı” rüyası görecekler?

Aynı trajedi “Esad’ı devireceğiz” inadıyla “Şeytanla ittifaktan kaçınmayan” politika sonucu Suriye’de de yaşandı. Artık Suriye’de de, ne “Bayır Bucak Türkmenleri”; Ne Sünnisi ile Alevisiyle bir zamanlar Halep kırsalında çoğunluk olan Suriye Türkmenlerinin esamisi okunmuyor.

Denkleminde TÜRKMEN olmadan bölgede Yeni Osmanlı hayalleri kurulamaz.

ABD uydusu politikayla Irak’ı 3’e böleceklerine, ANKARA anlaşmasını okumalılar:

“Irak Toprak Bütünlüğünü yitirirse, Musul’da Türkiye’nin hakları yeniden doğar.”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>