YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

ANLAMA ZORLUKLARI
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 13/02/2009 | Saat: 00:18

Ben oldum olası ülkemin insanlarının bazı davranışlarına anlam verememişimdir. Sanırım bu yazıyı okuyanların çoğu da bana katılacaklardır, bunlardan aklıma gelen o kadar çok davranış olumsuzlukları var ki burada bir kısmından bahsedebileceğim.

Araba sürüyorsunuz ve yaklaşık 20-30 metre ileride karşıdan karşıya geçen bir insan görüyorsunuz. Bizlere ilkokulda öğretilen hatırlarsanız; önce sola, sonra sağa bakınız yolun ortasında sağa sonra da sola bakınız karşıya geçiniz. Bizim insanımız ne yapıyor? Arabayı gözünün ucu ile görünce sizi hiç görmemiş pozisyona giriyor ve ters tarafa bakarak hiç bir şey yok gibi karşıya geçiyor....

Son yıllarda moda biliyorsunuz, sağlıklı yaşam için yürüyüş. Yürüme parkurlarında yürüyen ve üzerine giydiği kazağı beline bağlayan, kazağın da kollarının aşağıya sarktığı bayan yürümecileri de pek anlayamam. Hava sıcaksa kazak giyme, zaten kilo verme amaçlı yürüyorsan kilolarını kapatma.... Bu arada yürüyüş sonrası sıkma, börek yeme alışkanlığı da pek anlaşılmaz. Yolda yürürken karşıdan gelen bir beyefendi görürsünüz. Takım elbiseli, kravatlı. Tiril,tiril derler ya işte öyle. Bir de ne görürsünüz, iki de bir yere tükürüyor.

Üzerindekilerin medeniyet olduğunu sanan, davranışlarıyla medeniyet nasipsizlerini de anlamakta zorlanırım. Arabalar görürsünüz, genelde şehrin dış bulvarlarında, üzerlerinde yazar; Sürücü adayı. Aday, daha sürücü bile değil. Kendini sürücü sanan ehliyeti bu adaydan birazcık eski olan bazılarının bu sürücü aday arabalarını görünce birden canavarlaştığı ve aday sürücüyü sıkıştırarak bu patavatsız davranışlardan nasıl zevk alabildiğini de anlayamam. Trafiktesiniz, kırmızı ışıkta durdunuz. Daha sarı yanarken arkadaki sürücünün korna çalmaya başlaması ve sürekli selektör yakmasını da anlamak zor. Kimse kırmızı yanınca sürekli oraya mitil atacak değil ya, yeşilde gidecek. Araç sürerken eli dışarıda, elinde de sigara, sigaranın külünü de dışarı atan sürücüleri de anlayamadım. Her araçta kül tablası var, acaba evinde de sigarayı pencereden dışarı tutup külünü de pencereden mi silkeliyor.....

Televizyonda at yarışlarını seyreden fanatiklerin yarışın televizyondan canlı yayını sırası en yüksek ses tonlarıyla hadi oğlum, hadi kızım diye bağırmalarını ve hadi derken elleriyle ata gaz vermelerini de pek anlayamam. Sanki atlar duyuyor ya. Aslında anlaşılacak pek fazla bir şey yok gibi bu güzel ülkemde. Aziz Nesin aklımıza geliyor bunları gördükçe. Geçenlerde özel rehabilitasyon okulu sahibi bir arkadaşım, devletin yüzde 40 olarak istediği özürlülük oranını artık yüzde 20'ye düşürdüğünü bu oranda sağlık raporu olanların, bu okullarda eğitim alabileceklerini söyledi. Ben de kendisine nasıl doktor raporu alacaklarını söylediğimde aldığım cevap çok ilginçti;--birşey yapmaya gerek yok, ölçüm yapılsa otomatik çoğunda zaten yüzde 20 var. Fazla söze artık gerek yok dedim ve anlayamadıklarımı da bu yüzde 20 özür oranı ile anlamış oldum.

HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>