YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Egemenlik Tutulması
Yazar: ALİ AKURGAL | Tarih: 06/02/2009 | Saat: 10:44

Davos toplantılarını Türkiye Özal ile tanıdı. Pek de alışık olmadığımız şekilde geleceği tartışmak, fikir alış-verişinde bulunmak, hattâ geleceğe yön verebilmek için böyle toplantılar yapıldığını o zaman öğrendik. Kuşkusuz, bu tür toplantılarda diplomasi önemli yer alır. Kim kiminle hangi toplantıda sahneye çıkacak, onların tartışmalarını kim yönetecek hepsi önceden düşünülür.

Çok daha küçük çaplı toplantılarda benden “moderatör”lük istediklerinde önce her konuşmacıya ne anlatmak istediklerini sorarım. Sonra bu anlatılmak istenenlerden bir bütün oluşturmaya bu anlatılanların havada asılı kalmayıp bir sonuca ulaşmasına çalışırım; çıkacak sonuca ben katılsam da katılmasam da. Ardından senaryoyu herkesle paylaşırım. İtirazı olan var mı sorarım. Sahneye çıktığımızda kime hangi sırayla hangi soruları soracağım, ne yanıtlar alacağım ve bu yanıtların kaçar dakika süreceği bellidir.

“Davos’un RTE için bitmesi” ile sonuçlanan toplantıda bu hazırlık yapılmış mıdır, bir bilgi yok. Kimse de pek ilgilenmiyor zâten. RTE, kendine biçtiği rolün dışına, gaza gelip / heyecanlanıp / hiddetlenip çıkmış mıdır, bunu da pek bilmiyoruz. Ama olan olmuştur. “Davos, RTE için bitmiştir”. Türkiye için de herhalde, “Özal ile geldiler, Tayyip ile gittiler” denilecektir.

Bakınız, RTE’nin Kasımpaşalı yanı ile Türkiye’ye karşı yapılan saygısızlığın yanıtını, ağızlarının payını vermesinin çok eleştirilecek bir yanı yoktur. İş bu noktaya geldiğinde yapılabilecek tek şey budur zâten. Yapmazsanız, omzunuzda dürtükle dönersiniz ülkenize. Onurunuz varsa o dürtük noktası senelerce acır. Ama kimsenin sorgulamadığı nokta, “işin nasıl olup da bu noktaya geldiği”dir. RTE’nin “monşer” diye algıladığı diplomatlarımızın, böyle bir toplantı öncesi, sahnelenecek olan mizanseni en ince ayrıntısına kadar oluşturup, mutabakat sağlamış olması gerekirdi. Diplomasi işte tam da budur. Yoksa kırılan Çin vazosunun parçalarının yapıştırılması ve kırık kısmının arkaya getirilerek tekrar vitrine konulması değildir.

Kuşkusuz insanın aklına şu sorular gelmekte: “Acaba diplomasimiz, bilerek ve ayağını kaydırmak için RTE’ye tuzak mı hazırlamıştır?” Yoksa “RTE diplomasiyi devre dışı bırakıp bir Kasımpaşalı olarak mı küffar üzre sefer eylemeye kalkışmıştır?” Ya da büyük gaflet, “RTE Davos toplantısını parti grup toplantısı gibi herkesin ağzının içine baktığı bir toplantı sanıp, diplomasiyi devre dışı mı bırakmıştır?”. Soruları uzatmak mümkün. Ancak açık olan bir husus varsa, bu da bu alanda bir boşluk, bir eksiklik olduğudur. Bu boşluk olmasa idi, kimseler, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının (RTE olsun olmasın) o duruma düşmesine neden olamazdı. “Büyüklük” bu duruma fırsat vermemektir. Ortadaki boşluğu fark edip kapatmaya çalışmak yerine Davos olayından “Davos fatihi” gibi zeytinyağı rolü oynayarak çıkmak veya “küstüm oynamıyorum” havası ile bu toplumdan ayrılmak bize hiçbir yarar sağlamaz.

Bu durum acı bir gerçeği ortaya çıkarıyor: bir “Egemenlik Tutulması” yaşıyoruz. 85 yıl öncesine dönelim. Ben, bırakın bir gazetecinin, hiçbir kimsenin İsmet İnönü’nün omzuna dokunarak onu susturmaya çalışmasını tahayyül edemiyorum. Böyle bir hareket, Lozan görüşmelerine, ya Musul’un ya da 12 adaların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine alınarak devam edilmesi ile sonuçlanırdı. O nedenle de böyle bir harekete kimse cesaret edemezdi. Bunun esas nedeni ise, İstiklal Savaşı’nı kazanmış olan Türkiye’nin “egemenliğini” ilan etmiş olması ve bu hasletini itina ile korumasıydı.

Günümüzde, egemenlik rafa kaldırılmış bulunuyor. Hem bunu hatırlarda tutmak için konulmuş olan 23 Nisan Bayramı bir çocuk şenliğine dönüştürülüp, ardından da kutlu doğum haftası kuran okuma yarışmasının gölgesine konuldu; hem de ülkede egemenliğimizin simgesi ne varsa, “küresel ekonomiye uyum” adı altında yabancılara satıldı. Ülkede iki kişinin bir diğerine, bir yabancıya para ödemeden “alo” diyemediği bir durum varsa, siz artık egemenlikten söz edemezsiniz. Davos’ta bir gazeteci de, Başbakan’ınızın omzundan dürtüşleyerek sözünü kesme cesaretini kendinde görür. Hiç başka neden aramayın.

Kanımca yapılması gereken, gelecek seneki Davos toplantısına, ciddi hedeflerle bir oturum koydurmak (Davos toplantısı düzenleyicileri bunu bize borçludurlar, seve seve yaparlar) burada rolümüzü iyi biçmek, kuvvetli mesajlar verebilmek ve bu sefer omzunda dürtükle değil, onuru ile sahneden inmektir. Eğer RTE “Davos benim için bitmiştir” sözünde ısrarlı ise, yerine bir başkası gönderilebilir. Ama Davos’a bu koşullarla sırtını dönmek, “uzanamadığı ciğere murdar demek” ile eş düşmektedir.

Beni hayretlere düşüren ise, bu  konuda benim işaret ettiğim doğrultuda toplumdan hiç ses çıkmamasıdır. Eğer toplum gerçekten inanarak böyle davranıyorsa, “yanmışız, Kasımpaşalı olmuşuz”, akıl edemiyorsa “yanmışız, yüzyıl geriye gitmişiz” anlamları çıkıyor.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>