YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Endişemiz!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 25/03/2014 | Saat: 07:42

Endişemiz !..

Değerli hemşerim Sayın Yılmaz Karahan bir ileti göndermişti internet okurlarına.  Bazı kişisel endişelerini bizlerle paylaşmak istemişti.  Yazısına; “Ben bir Antakyalıyım!” diye başlayan ve benim hiç tanışmak şansım olmamış olan Yılmaz Karahan Bey’in kısa yazısını okurken, Antakya ve tabii Hatay konusunda sadece benim endişeli olmadığımı anlamış, kendi endişelerimi bir başka aydın hemşerimin ağzından teyit etmiş oldum.

Yılmaz Bey haklıdır!

Yüzyılların toprakları günümüze kadar ‘Medeniyetlerin Buluşma Noktası’ olarak anılmıştır.  Böyle anılmayı da tarihsel yaşam sureci ile kanıtlamıştır.

Birçok etnik gruptan insanların gelip geçerken bıraktığı tanış olmak duygusu yanında, değişik din ve mezheplerin birlikte mutlu olarak yaşabilmek iradesi güzel kentimiz ile simgeleşmiştir.

Antakya, benim kısır tarihi bilgilerime bakılırsa en azından on yedi milletin ya yaşadığı ya da gelip geçtiği kadim bir coğrafyadır.  İnsanoğlunun ilk tek tanrılı dini olan Musevilik hüküm sürerken, tarihin ünlü şahsiyeti Ben Hur orada idi.  İsa Peygamber’e ilk inananlar, yani havariler de oradan geçerek başka coğrafyalara yayılmışlardır.  Özellikle Sen Piyer, İsevi ibadete çağrı yaptığı ilk kilise yapısını Antakya da kurarken, mensup olduğu yeni din, ilk kez o topraklar da Hıristiyanlık olarak anılmaya başlamıştı.  Ki, günümüzde de bu dinin farklı mezhepleri ve ibadethaneleri kentimizin yüz aklarındandır.

İslamiyet adına bir şeyler söylemek gerekmez zaten.  İslam Peygamberi’nin dini tebliğe gelen ulakları da bu kente ulaşmakta asla gecikmemişlerdir.  Hataylılar ve Antakyalılar, İslam dinine olan mensubiyetlerini de her daim göstermişlerdir.  Haçlı Seferleri bile bu inançlarını ipotek altına alamamıştır. 

Evet, Hatay ve Antakya’nın İslami inanışı belki ağırlıklı olarak Sünni inanışın Hanefilik mezhebine mensubiyet sayılabilir.  Ama Şeyh Muhammed Nusayri ile gelişen Nusayrilik inanışının üyeleri asla küçümsenmeyecek çoğunluktadır.  Ki, öğrendiğim kadarı ile artık Nusayri inançlı din kardeşlerimiz kendilerine Arap Alevileri denmesini tercih etmektedirler.

Sünni inanış ile Alevi inanış arasında da bir ayrım yapmamıştır Antakyalı.  Uzun süredir aynı Allah’ın, aynı Peygamberin ve aynı kutsal kitabın üyeleri olarak karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile yaşamayı becermişlerdir. 

Günümüzde, benim çocukluk anılarım arasında kaybolup giden küçük anlaşmazlıklar olmuş olsa bile, Antakyalı İslami inanışta birlik ve hoşgörü içindedir.  Aynı güzellik Musevi hemşerilerimiz ki, maalesef sayıca azalmışlardır ve üç değişik mezhebin Hıristiyan inanışlı insanları içinde geçerlidir.  Örneğin; Antakya’nın ünlü Ortodoks Kilisesi, günümüzde başpiskoposluk makamına mekân teşkil etmektedir.

Antakyalı, kuşaktan kuşağa geçen bir vecizeyi iyi bilir; “Antakya da bayram bitmez!”.  Her din ve mezhep inanışının bayramları sanki ortaktır, aynı mahalleyi paylaştıkları gibi.

Gelinen nokta, sadece Sayın Yılmaz Karahan da ve ben de değil, sanırım birçok hemşerimizde de bir endişeyi yaşatıyor.  Etnik ayrışma ve dinsel ve de mezhepsel ayrışma riskini yaşayan hemşerilerimiz bunu bir endişe olarak görüyorlar.

Bu endişe, nerede ise son on yılda AKP’nin serptiği Sünni ve Alevi ayrımının tohumları sonucu ortaya çıkmıştır.  Siyasette din unsurunu ayrıştırıcı olarak kullanmak yanlışlığını sürdüren AKP, Antakya ve Hatay da hem etnik ve hem de mezhepsel ayrımcılığı endişe boyutlarına taşımak hatasını yapmıştır.

Bu yıl içerisinde üç tane gencini şehit olarak veren Antakyalı, gelinen noktadan huzursuzluk duymaktadır.  Özellikle mülki amirlerin ve emniyet güçlerinin kendilerince destan yazan tavırları, özellikle Arap Alevileri üzerinde baskı ve öfke haline gelmektedir.   Suriye olgusu da konuya tuz biber olmuştur.

Şimdi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan siyasi kişinin, yıllar önce dillere destan olan “Bizimkiler ve Ötekiler” ayrımcılığı ve “Ali Dibo” diye adlandırılan ince siyasi ataklar, bu ayrımcılığı iyice belirginleştirmiştir.  Belki bu yerel seçimler, Antakyalı ve Hataylı için ayrımcılığı cezalandırarak yeni bir hoşgörü sayfası açabilmek şansını yaratabilir.

Bu arada ifade etmeliyim ki, artık düzenli olarak Antakya da oturmasam da, eski Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin’in, yöreye getirdiği hizmet ve kolaylıkları da biliyorum.  Kanımca o toprağın bir parlamenteri olarak doğru olanı yapmıştır, zaten yapmalı idi de!  Ancak ‘Ali Diboculuk’ olarak ünlenen ayrımcılığın tohumunu da atan kendisidir.  Umarım, Hatay seçmeni bu önemli ve büyük eksisini de doğru değerlendirir.

Hatay coğrafyası, etnik ve mezhepsel ayrımcılıkla kirletilmek istenmiştir.  Bunun geçmişini de son on yılın icraatları bize göstermiştir.  Sadece Hatay mı, diye sorarsanız, yanıtım hayırdır.  Aynı sıkıntı Mersin’de de vardır, hatta tüm ülke genelinde de vardır.

Bir anekdot ile sonlandıralım yazımızı; ünlü ozanımız merhum Cemal Süreya, üst düzey maliyeci olarak son görevi ile İstanbul Darphanesi Müdürü olmuştu.  Başarılı çalışmaları bilinen Cemal Süreya ve müdürü olduğu kurumu, dönemin müsteşarı denetlemeye gelir.  Cemal Süreya’dan haz etmeyen bu bürokrat, kurumu ve dolayısı ile müdürünü aşağılamak üzere konuşur; “Her şey belki iyi ama ortam çok pis!”.  Merhum Cemal Süreya amacını anladığı eleştiriye hemen yanıt verir; “Siz gelince kirlenmiştir!”

                                                                                                        Erdal Akalın (23.03.2014)   Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>