YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

ADAYLARA KENTSEL DÖNÜŞÜM SORULARI
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 03/03/2014 | Saat: 19:05

Kimileri, Kentsel Dönüşüm’e yoksulların kent dışına sürülmesi diyebiliyor. Kimileri de, Kentsel Dönüşümü; eski ve/ya da tehlike arz eden afete maruz binaların yıkılarak bir yaşam bölgesinin tamamen elden geçirilmesi, bir başka deyişle bir kentte yaşam alanlarının, tüm sosyal, kültürel ve fiziki bileşenlerinin / ekipmanlarının yenilenmesi şeklinde tanımlanabiliyor.

Kentsel Dönüşüm’ün perde arkasın ne var?

Biraz açalım. Bilindiği üzere, “Kentsel Dönüşüm”ün mücidi Amerika Birleşik Devletleri imiş.1949 yılında başlatılmış ve yoksulların yerleşim alanları, gecekondu bölgesi ilan edilmiş ve evlerine el konularak toplu konutlara sürülmüşler. Daha sonra arsalar özel sektöre devredilerek yeniden imara açılmış. Özetle, kimi istisnalar dışında, kentsel dönüşüm projelerinin zenginlerin çıkarları doğrultusunda yoksulların arsalarına el konularak, tıkanan ya da tıkanmakta olan ekonomileri geçici olarak canlandırma projeleri olduğu gözlemleniyor.

Türkiye’de başlatılan kentsel dönüşüm projeleri bu yaklaşımlara hak verecek ölçüde gelişiyor. Örneğin İstanbul Sulukule’de roman yurttaşlarımız yaşadıkları evlerden çıkarılmış, o bölgenin arsa / emlak değerlerinin çok altında bir bedel ödenmiş ve zenginlerin oturacağı lüks siteler yapılmış durumda. Aksini söyleyen var mı? Bu bağlamda Kentsel Dönüşüm, Rantsal Dönüşüm olmuş.

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm nasıl uygulanıyor?

Bilindiği üzere, “Afet Yasası” ile “Kentsel Dönüşüm”, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Bakanlar Kurulu’na verilmiş.  TOKİ, dilediği bina, yapı adası, bölgeyi afete maruz yer olarak belirleyebiliyor. Konutu, TOKİ tarafından afete maruz bölgede /  alanda olduğu bildirilen kişinin itiraz hakkı yok. TOKİ, “Acele Kamulaştırma” ile bina için 60 gün içinde yıkım kararı alabiliyor. Bu karar için yargı yolu kapalı, yürütmeyi durdurma gerçekleştirilemiyor. Ancak kamulaştırma bedeli hakkında bölge idari mahkemesine başvurulabiliyor ve belirlenecek yeni rayiç bedel üstünden ödeme yapılabiliyor. Bu da yıkımı engellemiyor ya da geciktirmiyor. Yıkım sonrasında kat ya da mülk maliklerine yalnızca 18 ay süre ve 600 TL ye kadar kira yardımı yapılabileceği belirtiliyor. İnşaatın 18 ay sonunda tamamlanamaması durumunda ne olacağı ise açık değil.

TOKİ’ nin kentsel dönüşüm çalışmalarının son ayağını ise ev teslimi oluşturuyor. Evlerinden başka yerde yaşamak durumunda bırakılan vatandaşlar, yeni evlerine taşınmak için bir bedel ile borçlandırılıyor. Burada oturamam diyenlere ise eski arsa rayici üzerinden bedel verilerek kat / mülk maliklerinin susturulacak olduğu biliniyor.

Kentsel Dönüşüm konusunda adaylara sorulacak sorular şunlar olabilir mi?

 • Afet yasası ile yürürlüğe giren kentsel dönüşüm projesi, anayasada yer alan “mülkiyet/barınma hakkı” na aykırı. Yasa ile mülkiyet güvencemiz yok sayılmakta. Bu konuda düşünceniz nedir?
 • Kentsel Dönüşüm ile rızam olmadan konutum yıkılabiliyor. Bu konuda partinizin görüşü nedir?
 • Oturduğum binanın riskli olup olmadığı nasıl tespit edilecek? Partiniz belediyeyi kazandığı taktirde bana bu konuda yardımcı olacak mı?

•     Kentsel Dönüşüm neden cazip gösterilmek isteniyor?

 • Partinizin kentsel dönüşümün daha hakça ve demokratik bir şekilde uygulanabilmesi için diğerlerinden farklılığı var mı?
 • Belediyenizin uygulayacağı kentsel dönüşüm uygulamasında, mülk sahipleri inşaat bitiminde evlerine tekrar geri dönebilecekler mi?
 • Kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından bölgedeki emlak değerlerinin de artması bekleniyor. Bu ranttan kimler, nasıl yararlanacak?
 • Kentsel dönüşümle yapılan binaların o bölgenin, iklim, sosyo-kültürel yapısına uygun olmadığı,  görsel mimariden uzak ve  kullanışsız beton kütleleri olduğu gözlemleniyor. Bu konuda belediyenizin uygulaması nasıl olacak?

 Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI, mustafa.kaymakci68@gmail.com[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>