YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR DEDENİN GÖZÜYLE: SEBESTİAN’A KİTAP OKUMAK !..
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 27/02/2014 | Saat: 20:42

Dr. Erdal Akalın, emekli bir hekim, bir yazar, duyarlı bir vatandaş ama hepsinin ötesinde bir baba bir dede...

Bu duyguyu vatandaşlık sorumluluğu ile harmanlayınca gözlemlerini aşağıdaki gibi bir hikayeye dökmüş.

Teşekkürlerimizle,
Adana Fikir Platformu

---------------------------

Sebestian, bir köpek!  Terrier cinsi, beyaz ve çok tüylü, üst dudağının üstünde mehter takımı elemanlarına benzer pos bıyıkları olan bir köpek.  İnsanlara ve özellikle çocuklara karşı yakın ve munis davranışları olduğunu bildiğimiz bir özel cinstir terrierler.  Bazılarını değişik eşleşmeler sonrası av köpeği olarak kullanılırken de görebilmekteyiz.  Tilki ve tavşan avları için yetiştirilenleri olduğunu biliyorum en azından.

Bizim Sebestian özel bir hizmet için eğitilmiştir.  Görevi kütüphane memurluğudur dersem, lütfen çok şaşırmayınız! 

Sebestian, yanı başına çöreklenen küçük çocukların sesli olarak okudukları değişik kitapları sanki anlarmış gibi, sessizce ve sabırla dinleyen bir köpektir.  Anladığından değil tabii ki, bu dinleme seansı sonrası kendisine ödül olarak verilecek mamaları düşünerek böylece sakince oturmak üzere eğitilmiştir.

Çocuklara küçük yaşlar da kitap okuma alışkanlığı verebilmek için, ilgililerce bulunan harika bir yöntem olduğunu anlıyorsunuz bu eylemin.

Sen nasıl anladın derseniz, yanıtım vardır. 

Oğlum ve gelinim, ki ikisi de iyi okumuş insanlardır; birisi endüstri mühendisi ve tekstil pazarlamacısı, diğeri ise çocuk psikolojisi üzerine master yapmış bir psikologdur.  Kendi kararları ile Amerika’ya yerleşmeye karar verdiler ve gittiler.  İkiz torunlarım Peri ve Mert, şimdi Los Angeles’te anaokulu öğrenimine başladılar.  İşte Sebestian böylece devreye girdi.  Anne ve babanın akıllı yönlendirmesi ile bölge kitaplığına giderek ikisi de Sebestian’a kitap okuyor ve böylece kitap okuma alışkanlığı kazanıyorlar.  Ne güzel değil mi?!

Bizim ilkokul çağlarımızda da değerli öğretmenlerimiz bize kitap okumak için yönlendirme yapmaya çabalarlardı.  Hemen her sınıfın küçük bir dolap içerisinde o günlere yararlı kitaplarının yer aldığı bir sınıf kitaplığı bulunurdu.  Ayrıca, kent kitaplığı içeriğinde boyumuza göre ayarlanmış küçük masa ve sandalyelere oturarak raflardan seçtiğimiz dönemimize uygun kitapları en azından karıştırdığımızı anımsıyorum.  Öğretmenlerimiz bizleri bu mekâna alıştırmak için az gayret göstermediler.

Buna karşın izliyorum ki, maalesef toplum olarak kitap okuyabilmek konusunda yeterli eğitimden geçmemişiz.  Örneğin; sık gittiğim bir kulübün sevdiğim aşçısına ilk kitabımı armağan ettiğim de teşekkür etmiş ve evinin rafında nihayet bir kitapları olduğunu itiraf etmişti.  Bu kişi, o günler de en azında ellili yaşların içerisinde idi.

Geçenler de Selçuk Ölçer’in bir söyleşisini okudum.  Mersin’in uzun yıllar tek gazete bayisi olan Mustafa Tekgüç büyüğümüzle röportajını.  Mustafa Bey, o dönemler de birkaç gün gecikme ile gelen gazetelere halkın teveccühünü anlatıyordu.  Ya şimdiler?  Günde toplam birkaç bin basabilen yerel gazeteleri unutun, acaba en büyük tirajlı ulusal gazetemiz olan Hürriyet’in Mersin genelinde ancak beş bin kadar satabildiğini biliyor mu idiniz?!

Ya kitaplar?  Kısa süre önce bir TV söyleşisi sırasında duyduğuma göre, merhume Leyla Erbil gibi özel bir yazarımızın kitapları bile gün gelir sadece birkaç bin satabilirmiş.  Ha, yüz binlere ulaşan baskıları olan kitaplar ise istisnası işin.  Onlarında ne derece de içtenlikle okunabildiğinden kuşkuluyum dersem, acaba abartıyor olabilir miyim?!

İtiraf etmeliyiz ki, TV denen renkli kutu kitapların pabucunu dama attı!  Özellikle vurdulu kırdılı ve içinde mutlaka tabancaların konuştuğu diziler toplumu esir etti.  İşin güzel tarafı bu rezillikler siyasetçileri de memnun ediyor gibime geliyor.  Bu dizilere esir olan gariban halkımız, siyasetin yolsuzluklarını veya ‘milletin a. koyan’ sonradan görme taşeron bozuntusu  milyarder müteahhitlerin rezaletlerini unutuyor veya izlemiyor bile.  Demek ki, böyle saça böyle tıraş yakışıyor!

Kuşkusuz internet denen gayya kuyusu da okuma alışkanlığının değişmesine etkili olmuştur.  Bir tuş ile hemen her bilgiye veya habere ulaşabilmek az şey değildir.  Sayın Emre Kongar Hocamızın değindiği gibi, ‘İnternet, yazının icadından sonra gelen ikinci önemli adımdır’, dersem ben de, inanın doğruyu söylemeye çalışmamdandır.

İnternet, iyi bir buluştur ve hatta çok iyi bir keşiftir ama belli ki AKP İktidarı tarafından haz edilmeyen bir iletişim aracı, sosyal medya oluşturmaya yarayan tehlikeli (!) yöntemdir.  Yandaş basının yazamadığı her bir şeyi, internet aracılığı ile öğrenebilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz.  Ancak; internet aracılığı ile yandaş seçmen kitlesi ve biat kültürü almış ümmet kulu yaratmak oldukça zordur.  Belki de olanaksızdır!

O halde, atalım torbanın içine bir iki madde, böylece sıkalım boğazını internet âleminin. Zaten bize ifade ve düşünce özgürlüğü ve de aklı hür ve vicdanı özgür insanlar gerekmez! Aynen böyle oluyor işte.  Hayırlısı ile Çankaya’da bir imzalasa da kurtulsak bu beladan!

Sayın Nabi Avcı, değerli bir M.E.B. olarak; yandaşlara makam yaratmaktan azıcık fırsat bulabilse de, Tarım Bakanlığı ile işbirliği kurarak ülkemin her çocuk kitaplığına kitap okuyan çocukları sabırla dinleyecek birer eğitilmiş köpek koyabilse, ne iyi olurdu.  Kitap okuma alışkanlığı kazanmış çocuklarımız, yaşları ilerleyince; büyük olasılıkla kendisinin eğitim dünyası ile ilgili  bütün günahlarını yok sayarak bu hizmeti için ruhunu şad ederlerdi!..

Kıssadan hisse: Bugün, Erol Özden’den bir dörtlük sunalım istedim; “Kapattılar gözümüzü güneşe / Çoban olup güttüler bizi / Biz uyurken bir tarafta / Çaldılar ekmeğimizi üttüler bizi!”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>