YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TBMM Gurup toplantılarından
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 13/01/2009 | Saat: 21:54

Televizyonlar parti gurup toplantılarını yayınlamaya başladıktan sonra, Salı günleri bir değişik anlam kazandı. TBMM’de gurubu bulunan parti liderleri her Salı bir saat TV’den naklen/canlı, “Haftalık Türkiye fotoğrafı” çizip kamuoyuyla paylaşıyorlar.

Bu haftaki toplantılardan CHP gurubu en ilginç olanıydı. Zira geçen hafta İsrail’in Gazze’de Filistinli Müslüman kardeşlerimize yaptıkları nedeniyle kamuoyunu galeyandayken aniden geliveren “10.dalga” gündemi birden değiştirivermişti. Sadece o kadar da değil; böylece Sayın Başbakanın, özellikle de olayı sahiplenerek İstanbul’da 500 yüz bin kişilik çok büyük bir mitingle siyasette “Genel Başkanlık kariyeri”ne görkemli bir başlangıç yapan Saadet Lideri Numan Kurtulmuş’u da ikinci plana ittiği tespitimize kim itiraz edebilir?

En başından beri “Ben bu davanın savcısıyım” diyen Başbakan’a, en çok da bu nedenle haklılık kazanarak “bu dava hukuki değil siyasi” diyen ve “sen savcısıysan ben de avukatı” diye meydan okuyan Sayın Deniz Baykal’ın gurupta söyleyecekleri muhakkak merak konusu idi. Biz de izleyip değerlendirmelerimizi paylaşmayı düşündük.

Sayın Baykal, konuşmasına “sokaktaki vatandaşı” çok ilgilendiren bir sonucu ele alarak başladı: “İmalat sanayinde kapasite kullanımı büyük düşüş gösterdi.”

Gerçekten de bu gösterge ekonominin küçüldüğünün açık ve çarpıcı bir göstergesi olduğu kadar “sade yurttaş” için de çok ürkütücü, çok düşündürücüdür. Çünkü bu “ufukta işsizlik var” demektir ki, işsizliğin % 20’lere dayandığı ülkede insanı ürkütmez mi?

 Sayın Baykal, bu saptamasının ardından “Türkiye krizden çıkmak üzere kendi programını yapıp uygulamalıdır. Oysa görüyoruz ki AKP iktidarı, ne kadar kızıp çatsa da, şimdi çıkışta yine IMF’ye bel bağlamış görünüyor. Oysa IMF kalkınma, büyüme ve işsizliğe çare olacak programlar yapmaz. Aksine onun reçeteleri insanları daha fazla zora sokar. IMF için önemli olan Türkiye’den alacaklı olanlara güvence sağlamaktır” diyerek, IMF’li günler için “sıkıntı daha artacak” kehanetinde bulundu.

Sayın Baykal’ın, “kriz başkalarının krizi iken en çok etkilenen Türkiye; sorumlusu da AKP” derken gösterdiği kanıt çarpıcı: Kasım’da ‘Tüketim endeksi’ en çok düşen Türkiye: % 13.9. Oysa Krizin çıktığı ABD’de bu rakam % 0.6, AB ortalamasıysa % 3. Bu durumda CHP Genel Başkanı haklı olarak sordu: “Hani kriz bizi teğet geçecekti?”

Sayın Baykal gelecek için bir başka tehlikeye işaret etti: “2008 yılı 4. çeyrekte ekonomideki daralma daha da artacak. Yıllık büyüme % 1 olacak ki bu nüfus artış oranından aşağıda. Bunun bir başka ifadesi: Gelecek yıl ülkede herkes fakirleşecek. Kriz bırakın teğet geçmeyi, çok acıtıcı olacağa benziyor. Baksanıza Merkez Bankası başkanı bile ‘yeni gelişmelere hazırlıklı olun’ dedi” diye ekledi…

CHP Genel Başkanının değindiği, Ergenekon 10. dalga ile gölgelenen diğer bir husus da “Gazze olayları” idi.

“Bu krizde İsrail’e sözle en ağır suçlamaları yapan; başbakanı acilen ‘arabuluculuk’ amaçlı bir tura çıkan Türkiye ateşkes sürecinde ‘etkisiz eleman’ oldu. Son gelinen ateşkes sürecine hiçbir katkısı olmadı. Barış ve istikrara katkı şansı yakalanamadı. ‘Ateşkes’ Mısır-Fransa işbirliğiyle sağlandı ki bu RTE/AKP iddialarının fiyaskoyla sonuçlanmasıdır.”

Sayın Baykal’ın açıklamalarına bakınca akla gelen: Görülüyor ki geçen hafta ve birden bire ‘gündem değiştirircesine’ başlatılan ‘10. dalga’ hiç olmazsa zordaki Başbakanın işine yaramış olmaktadır…

Sayın Baykal, 10.Dalga ile hızlanan gelişmeler ve sonuçlarının, kendilerinin olayları görünce “alarm veriyorum” diyerek kamuoyunun dikkatlerini davetlerinde haklılıklarını ortaya koyduğunu da şu sözlerle altını çizerek yineledi:

“Genelkurmay’da komutanların acil toplantısı; Sayın Orgeneral Başbuğ’un Başbakan ve Cumhurbaşkanıyla görüşmesi; Görüşmeye dair açıklama; Başbakanın adalet ve içişleri bakanlarıyla görüşmeleri ve yaşanan olaylar topluca değerlendirildiğinde bizim “Alarm vermemiz” ne kadar yerinde, anlaşılmış oldu. Bu toplantılardan sonraki gelişmeler; MGK Genel sekreteri orgeneral ile diğer sayın generallerin, em.C.Başsavcısının; eski YÖK Başkanının -çok sağlam delillerle destekli olmaları halinde verilmesi gereken- tantanalı 3 günlük gözaltılardan sonra mahkemeye dahi sevkedilmeksizin serbest bırakılmaları çok ilginçtir. Ortadaki dava hukuki bir dava ise, bu gösterişli gözaltılardan üç gün sonra, mahkemeye dahi çıkarılmadan salıverilme akla yatmaz. Eğer hukuk işlemiyor kanaati oluşmuşsa birileri bir şeyler talep eder. O talep yerine getirilirse de dava siyasidir savı kanıtlanmış olur.”

“Dalga dalga adalet olmaz… Bu dava hybrid bir davadır… bu siyasettir. Toplumu yönlendirme projesidir… Suç örgütlerine karşı mücadele verin, var gücümüzle destekleyelim… RTE’nin başbakanı Susurluk’a ‘glu glu dansı’ derken soruşturmayı destekleyen bizdik… CHP gerçek demokrasi ve hukuk  mücadelesini en baştan beri vererek geliyor… CHP’yi suçlamak Başbakanın boyunu aşar… Haksızlığa, hukuksuzluğa karşı yurttaşın hakkını koruyoruz ve koruyacağız… Yargıya yön vermek ve etkilemek iktidarın  yapacağı bir iştir. Biz yargıya baskı ve şantaj yapmayız ama yanlış gördüğümüzü söyleyeceğiz.”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>