YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Gaydirigubbak
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 14/01/2009 | Saat: 16:11

Denizli yöresinin o kadar güzel türküleri vardır ki dinleyenler yerlerinde duramazlar. Hatta hepimiz hatırlarız bazı türküleri yörede uzun zaman çalışan ve rahmetle andığım Özay Gönlüm derlemiştir. Bazı türkülerde yörenin yaşam tarzı tanımlanır, kimi türkülerde ise hayattan kesitler karikatürize edilir. Mesela ‘’Gaydırıgubbak Eminem‘’ deyimi türkü içinde öyle güzel tanımlanır ki, dinlediğiniz anda kişiyi hemen anlarsınız. Kişinin sözlerine güvenilmediği andan itibaren ‘’Gaydırıgubbak’’ tanımlanması hemen yerine oturur.

Mesela ‘’Elindedir Bağlama‘’ adlı bir türkü vardır ki içindeki bir mısrayı dinlemekten zevk duyar fakat hiç anlamam ‘’Hop diri diri dat diri dit diri dom‘’, ‘’Ben Kezbana ölüyom‘’ Dinlerken pek çok hoşlanırım. Bazı deyimlerin içinde söylenen ’’Cavır anan ‘’ diye tariff edilen hep ‘’ Gavur Anne ‘’ yani kaynana olmuştur , Tabidir ki yörede kaynanalar gerçekten gelinlere çok çektirmiş, bu nedenle gelinlerde intikam alırcasına bu türküleri ürettiklerine inanmaktayım. Konuşma içinde ‘’ geleyim ‘’ denmez onun yerine ‘’geliveren‘’ gibi kendine has deyimleri vardır. Bir başka kelime ise’’ vericeksen’’ yerine ‘’ verceysen ‘’ denilir. Denizli‘de , her yerde olduğu gibi Gelinle kaynana hep çekişmiştir.

Kaynanalar tarafından derlenmiş ne Denizli yöresinde ne Tavas'ta, ne Acıpayam'da ne de Sarayköy'de türkü üretilmediğine inanırım. Türkiye'deki değişim sürecinde Denizli de payını almış, o şiirsel konuşma lisanı kaybolmuştur. Sanayide gelişim sürecinde de Denizli nasibini almış, tekstilde dev adımlarla büyümüş olduğunu geçtiğimiz 20 sene içinde izledik. Bu gelişimde şehir nufusu da katlanarak arttığından yörenin latif lehçesi bu arada kaybolmaya yüz tutmuştur. Sanayi peşinden enerji ihtiyacını getirir. Nitekim Denizli'deki sanayi dalında yatırım yapanlar, kendi enerjilerini kendileri üretmek için enerji yatırımında doğal gaza dayalı enerji santralları kuruldular. Denizli de yapılan bu enerji santralı yatırımlarının daha çok çeşitleme ile yapılma sı gerektiğini , zaman içinde ülkemizde var olması şart olan çeşitleme felsefesi ile yapılmasını son on senedir haykırmamıza kurum ve kuruluşlar kulaklarını tıkamakla yetindiklerini bunca senedir izledik. Ekrandan vatandaşlara ‘’ Ben şu Enerjinin arkasındayım ‘’ diye demeç verenler ‘’ Cavır’’ ın kestiği doğal gaz için elle gelen düğün bayram demekteler. Bu durumda ‘’Doğal gaza artık güvenmeyin‘’ diye konuşmaya hiç kimsenin hakkı olmasa gerek.. Kuzeydeki komşumuzun bir gün gözünün üstünde kaşın var diye bizim mavi akımı da kesmiyeceğine kimse garanti vermeye kalkmasın. Üstüne üstlük bu felsefeyi şiar edinmiş bir ülkeye Nükleer Santral ihalesi vermeye kalkmak ne derece doğru olur, bunu düşünmek gerek. Bence neresinden bakarsanız bakın durumu izah edenlerin tam bir gaydırıgubbak deyimine uygun örnek teşkil ettiğine inancım tamdır. Bence ekranlara çıkıp gövde göstermek değil, ülke insanlarına kalıcı çözüm getirdiğini ilan etmek gerekir yoksa bu günkü durumu ‘’Hop diri diri dat diri dit diri dom ‘’ ile izah edilmesi gerek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>