YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İLAÇ
Yazar: MUZAFFER CANDANER | Tarih: 05/01/2009 | Saat: 15:29

İyi habere hasret kaldık. Bazı TV haber bültenlerinde  “iyi haber”  başlıklı bölüm açılması dahi, bu tespiti teyit etmekte.

İşte, bir kötü haber daha : “Eczacılar ilacı kesti”   Haberin devamında;  “Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki reçetelerin yapılmasını sağlayan sözleşmelerin, Türk Eczacıları Birliği’nce feshetmeye karar verildiği” belirtilmekte.  TEB in bazı talepleri var.

Konu, çok geniş kapsamlı ve milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Dolayısıyla önemli.

Burada, ilgili taraflar; sadece SGK ve TEB değil.  Bakın, sıralayalım : Doktorlar-Hastaneler,  İlaç şirketleri,  Eczacılar - onların birlikleri,  Tüketiciler. Yani sigortalılar - hastalar,  SGK - ilgili bakanlıklar.  

Bu kadar çok taraf ve taraftar, bize; boyutların büyüklüğünü anlatmakta.

Keza, bu konu (sıfatın yerindeliği tartışılır) sağlık reformu  diye nitelendirilen, yamalı bohçaya dönmüş koca bir paketin parçası.

Biz; burada, büyük resmi irdelemeye yeltenip, ahkâm kesecek değiliz.  Resimdeki bir karenin, bilinen gerçeklerine dikkat çekmeye çalışacağız.

Şöyle, veya böyle.  Kesinlikle ideal olmayan bir sistem kuruldu. Onca aksamaya rağmen işledi.  Taraflar memnun oldu.

Özel hastanelerin devreye girmesiyle; doktorun, yükü azaldı. Eczanenin, iş hacmi olağanüstü genişledi. Cirosu katlandı. Hasta, ilaca kolay ulaştı.  SGK, vatandaşa hizmet vermenin kıvancını yaşadı.  Sistem kurucu-siyasetçi, ödülünü  “oy” olarak aldı.

Ne yazık ki; daha ilk günden, tüm taraflardaki çürük elmaların katılımıyla istismarlar başladı. Karmaşık durumdan istifadeyle;  sahtecilik, dolandırıcılık yapılıp, çeşitli atraksiyonlarla,  rant elde etme yollarına gidildi. Devlet zarara uğratıldı.

Bütün bunlara rağmen; geriye gitmek mümkün değildir. Hastanın, hakkından feragat etmesi düşünülemez. Gereği yapılacak, çürük elmalar ayıklanacak, sistem iyileştirilip; yürüyecek, yürütülecektir.  Bunlar yapılırken; lütfen, hiçbir kesim,  kendi çıkarı için vatandaşı kalkan olarak kullanma hatasına düşmesin.

Eczacıların,  makul istekleri karşılanmalı.  Onlar; şüphesiz, sağlık hizmeti vermekteler. Ancak, bu hizmeti de ticaret yaparak ifa ettiklerini unutmamalıdırlar. Dolayısıyla yasal mücadelelerini ticaretin etik kurallarını sırtlanarak sürdürmelidirler. Sermaye de kullanacak, riske de gireceklerdir. Bu kriz ortamında, elbette gereken fedakârlık ta yapılmalıdır. Neredeyse yegâne müşterilerinin SGK olduğu gerçeğini göz ardı edip, restleşmemeli, inatlaşmamalıdırlar.

Taraflar, konunun uzmanlarını görüştürmeli. Uzlaşmaları ve anlaşmaları sağlanmalıdır. Kısa vadede bu,  böyle olacak. Sağduyu galebe çalacak. Problem çözülecektir.  Zira, aksi felakettir.

Eczacının yükünün belli bölümü ilaç şirketlerine aktarılmalı, bu kesimden de özveri sağlanmalıdır.  Eczacının alacağı, sözleşmeler çerçevesinde,  zamanında ve tam olarak ödenmelidir.    (İşte, amiyane tabirle; zurnanın, zırt dediği yer burasıdır.)

Açıklanan rakamlar göstermiştir ki; devletin, bu husustaki borç stokunun en büyük bölümü YEŞİL KART uygulamalarından kaynaklıdır. Düğüm buradadır. Tıkanıklığa sebebiyet burasıdır. Zira, maalesef  burası, vurgunların adresidir.  Burada, istismarın her türlüsü yapılmıştır. Hatırlayınız; Bir beldede, belde nüfusundan daha fazla yeşil kartın varlığı basına yansımıştır.  Mercedes otomobiliyle tedaviye gelen yeşil kartlılar, doktor ve eczacı arkadaşlarımızın tespitidir.  Cebinde yeşil kart taşıyan PKK yandaşlarının, devletin polisini taşlaması bir vakıadır. Bu örnekler kabul edilebilir mi? HAYIR.

Hiç kuşku yok ki; muhtaç hastanın tedaviye ve ilaca ücretsiz ulaşması temin edilmelidir. Bu, herkesin isteğidir. Sosyal Devlet, bunun için vardır. Bunun yolu;  yeşil kart  ise,  hay, hay.

Ancak, yeşil karta sahip olabilme kriterleri keskin çizgilerle belirlenmeli.  Uygulamadaki suiistimaller  kesin olarak önlenmelidir. Takibi, sürekli yapılmalı, açık kapı bırakılmamalıdır.

Tedavi, devlet hastaneleriyle sınırlandırılmalı, ilaç temininde benzer formüller aranmalıdır.

Bu suretle, hak ve adalet yerini bulacak. Gerçek muhtaç mağdur edilmeyecek. SGK kara delikleri küçülecek. Ödemeler hız kazanarak sorunlar giderilecektir.

Sağlıklı günler dileğiyle.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>