YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ASLAN / ERKEK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 31/12/2008 | Saat: 10:19

Çocukluğumda Ankara’nın Pazar günleri gidilebilecek bir kaç mesire yerinden bir taneside Ankara Hayvanat Bahçesi idi. Genelde Pazar günleri için hazırlanan kuru köfte ve kızarmış patatesler bir kaba konur, yalancı dolmalar bir başka kaba konurdu. Mangal kültürü henüz ithal edilmediğinden hazır yemekler torbalara doldurulurdu . O tarihte içindeki sıvının su olduğunu kabul ettiğimiz cam şişelerde bulunan suları da Hayvanat Bahçesindeki büfeden temin etmek düşüncesiyle , sabahın erken saatinde mahallemizden geçen tren istasyonundan trene biner , Atatürk Orman Çiftliğinde inerdik.

Ellerimizde yiyeceklerimiz, uzun bir yoldan geçip Hayvanat bahçesine ulaşırdık. Kapıdan bilet alınır, içeriye o biletle girilirdi. Çocuklara o tarihte altı yaşına kadar bilet alınmaz, öğrenci ve askerlerden başka ücret talep edilirdi. Bizim çocuk olarak küçücük dünyamızın içinde dev gibi yükselen vahşi dünyanın kafeslere sokulmuş tabiat harikalarını izlerken hayranlık duyardım. Her bir hayvanın kafesinin önünde mutlaka bir tabelası bulunur, üzerinde ASLAN yazar, altında ERKEK diye tanımda bulunulur, bir altında ise vatanı diye bahsederdi.

Hiç unutmam bir büyük fil vardı ismi Mohini idi ve 1950 senesinde Hindistan Başbakanı Pandit Nehru tarafından Türk çocuklarına hediye olarak gönderilmiş bir hayvandı. Bir anda bütün Türkiye‘nin gündemine oturmuş, yalnız çocukların değil büyüklerin de sevgilisi olmuştu. Gemiyle İstanbul’a gelen fil daha sonra Ankara'da onun için yapılmış etrafı çivilerle çevrilmiş bir bahçeye konulmuştu. Kışın soğuktan etkilenmemesi için bir de kapalı binası vardı. Bu file daha sonra 1972 yılında AZADİ isimli, vatanı Afrika olan dişi bir fil daha gelmesi Mohini’nin şöhretini zedelememişti. Genelde doğada çok uzun seneler yaşayan fillerin aksine Mohini 1994 senesinde sessizce çocuklara veda etmişti.

Hayvanat bahçesinde kedigillerden, bir erkek aslan vardı; üç metrelik kafesinde “ bir dışarı çıksam size gösteririm “ dercesine üç adımlık kafeste bir oraya bir buraya giderdi. Kuşların bulunduğu binayı çok severdim. Binanın içinde bir de yeşil tüylü, beyaz yeleli irice bir papağan vardı, kendi ismini soranlara söylerdi. Kafesin önündeki tabelada PAPAĞAN altında ERKEK yazılı idi, bir de ismi vardı “YAKUP”. Yakup’un vatanının Afrika olduğunu hatırlarım. İsmin ne diye sorduğumuzda, ince tiz bir ses çıkararak ismini söyler gibi yapardı. Timsahların bulunduğu havuzun yanına gitmek istemezdim, bana göre çok ağır bir kokuları vardı. Her cins tavuk ve horozların bulunduğu yerde LEGHORN cinsine bayılırdım. Bir de çok küçük boylu olan İSPENÇ tavukları vardı ki minyatür boyu, taçlı bir ibiği olan horozunu hatırlarım. Bir de köpeklerin bulunduğu yerde, yeni doğan cins köpeklerin alıcı beklediğini söylerlerdi. Hatta babam, bu hayvanat bahçesinden bir erkek , bir de dişi pointer cinsi av köpeği alıp, yatılı olarak gittiğim okulda yemekhaneye bakan bayan Korman’a hediye etmişti. LORD ve LADY olarak yaşamlarını süren bu köpeklere öldükten sonra okul bahçesinde mezar bile yapılmıştı. Geçen hafta Istanbul Atatürk Hava limanına bir yutdışı seyahatimden geri döndüm. Ülkeye giriş yapmak için Pasaport kontrol noktalarına yürüyen bantlar üzerinden yol alırken yolun üzerinde küçük bir aralıkta bir tabela gözüme ilişti. MESCİT altında ERKEK yazılı idi. Bir anda çocukluğum geldi aklıma “acaba vatanı ne?“ dedim kendi kendime , diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>