YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Turistler için Toplu Taşıma
Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 02/11/2013 | Saat: 23:00

Yurtdışından gelen arkadaşlarıma İstanbul’u gezdirmeyi her zaman çok sevmişimdir. Özellikle Avrupa’dan gelen turistler için, İstanbul’u gezmek bambaşka bir dünyanın kapısını aralamaktır. İki büyük imparatorluğa yüzyıllarca başkentlik yapmış, doğu ile batı kültürünün harikulade bir şekilde harmanlandığı bir kent. Ben de bir İstanbul sevdalısı olarak, gelen arkadaşlarımı gönüllü olarak gezdirmekten büyük mutluluk duyuyorum, her gezişimde de İstanbul tarihi üzerine beni şaşırtan yeni şeyler öğreniyorum.

Bir şehirde turist olarak özgürce gezmek istiyorsanız, düşünmeniz gereken en önemli noktalardan biri „Bir noktadan başka bir noktaya nasıl ulaşabilirim“dir. O şehre yabancı olduğunuz için, görmek/ziyaret etmek istediğiniz yerlere nasıl gideceğinizi bilmezsiniz. Ve 95% ihtimalle de, özel aracınız yanınızda yoktur. Bunun için, geriye iki alternatifiniz kalmıştır: Ya her yere taksiyle gideceksiniz, ya da toplu taşımayı kullanacaksınız. Taksiyi ekonomik sebeplerden ötürü her zaman kullanamayacağınıza göre, işte toplu taşımanın ağına düştünüz bile.

Bir an için düşündüğümüz zaman, şunu rahatlıkla görebiliriz ki, şehirleri ziyaret eden turistlerin hemen hepsi yukarıdaki sebeplerden dolayı aslında toplu taşımanın doğal yolcularıdırlar. İstemeseler de, hatta şehrin toplu taşıması ne kadar kötü olsa da bu sistemi kullanmak zorundadırlar. Bu noktada ise yapılması gereken şey bellidir: Turistleri toplu taşıma sistemi konusunda en kolay şekilde bilgilendirmek; örneğin bir döküman hazırlayıp içine şehrin raylı sistem haritasını koymak, turistler için cazibe merkezleri olan yerleri belirleyip (örn. Miniatürk, Beylerbeyi Sarayı) buralara erişimi sağlayan otobüs, vapur vb. hatlarını yazmak, İstanbul’da verimli bir şekilde toplu taşıma kullanmak için elzem olan İstanbulkart’ı nasıl temin edebileceğini anlatmak gibi.

Fransa’dan gelen misafirlerimle beraber yaptığımız 4 günlük İstanbul gezimizde sadece toplu taşımayı kullandık. Öncelikli olarak misafirler için hemen birer İstanbulkart edindim ve tüm gezimiz boyunca Sultanahmet, Üsküdar, Galata Kulesi, Taksim, Piyer Loti, Dolmabahçe ve Anadoluhisarı’na ya yürüyerek ya da toplu taşımayı kullanarak ulaştık. Otobüse, vapura, motora, tramvaya hatta teleferiğe dahi bindik. Güzel olan ise, bu kadar farklı ulaşım modundan yararlanmamıza rağmen, neye bindiğimizin ödeme açısından bir önemi yoktu, tek bir kart ile -aktarma da yaparak- her vasıtayı kullandık. Hatta otobüslerde dahi, ister erguvan, ister sarı, ister turkuaz. Bineceğimiz otobüsleri seçme noktasında sadece yeni ve alçak tabanlı olanlara iltimas geçtik diyebilirim.  

İstanbul’da bir sonraki aşamanın, günlük/haftalık sınırsız biniş özellikli biletler olduğunu düşünüyorum. Şehri özgürce gezmek isteyen insanlar, neye ne kadar bindiğinin hesabını yapmadan, belli bir ücret ödeyip istedikleri kadar her araca binmek istiyorlar. Avrupa’nın hemen her şehrinde bu tür kartlar/biletler satılıyor ve bundan da en çok yararlanan, o şehre zaten yabancı olan ve bilet sistemiyle kafasını karıştırmak istemeyen turistler oluyor. Ben de şahsen yurtdışındaki her turistik gezimde ilk iş olarak bu tür kartlardan ediniyorum.

İstanbul muazzam bir şehir, her köşesinde ayrı bir güzelliği olan, Boğaz’ıyla Haliç’iyle adeta Allah’ın bize bir lütfu. Bu şehri ziyaret etmek için her yıl milyonlarca insan adeta sıraya giriyor. Ama her zaman aklıma takılan bir şey vardır, İstanbul’da neredeyse tüm turistler (özel bir tur ile gelmediyse) ne yazık ki sadece tarihi yarımadayı adamakıllı gezebiliyor. Diğer yerlerin güzelliklerinin farkında olmadığından değil, emin olun oralara nasıl gideceğini bilmediğinden. Anadolu Kavağı’na, Yeniköy’e, Bebek’e, Emirgan Korusu’na, Yıldız Parkı’na, Kadıköy-Bahariye’ye, Moda’ya, Miniatürk’e, Beylerbeyi Sarayı’na, Küçüksu’ya, Fethi Paşa Korusu’na, Kanlıca’ya, Caddebostan sahiline ve daha sayamadığım pek çok güzelliğe nasıl gideceklerini bilselerdi, eminim ki bu şehri bir kat daha sevecekler, bu şehirde çok daha uzun zaman geçireceklerdi.

İstanbul’u arabasız gezmek ve misafirlerime gezdirebilmek beni ve onları fazlasıyla mutlu etti. Umarım yeni toplu taşıma yatırımlarıyla bu şehir herkes için daha da yaşanabilir hale gelir. İstanbul’da kaldığımız tüm süre boyunca sadece iki defa taksiye/özel araca başvurduk, o da havaalanına gidişimiz/gelişimizde. Ne yazık ki Sabiha Gökçen Havaalanı’nın güvenebileceğiniz herhangi bir raylı sistem bağlantısı yok, o yüzden insanlara başka bir seçenek kalmıyor. Dilerim ki, en kısa zamanda bu havaalanı da iyi bir şekilde şehrin toplu taşıma sistemine entegre olur.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>