YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    CUMHURİYET’İN “LAİKLİK” İLKESİNE VEDA EDERKEN…
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 31/10/2013 | Saat: 06:58

TBMM’ne örtülü giren milletvekilleri nedeniyledünden itibaren Laik Cumhuriyet döneminde bir yeni evreye girilmesi nedeniyle “Laiklik”, yeniden gündemde, tartışılıyor.

Yapılanların literatürdeki karşılığına,demokrasi ve insan hakları bakımından haklılığında itirazı olan yok.

Ancak teori ile pratik farkını yaşayarak bilen pek çok Türk, hele 10 yıldır AKP Yönetiminde yaşayarak gördüklerimiz karşısında durumu” Cumhuriyet Laiklik ilkesine veda ediyor” diye tarif ediyorlar ki, hiç de haksız değiller.

Bugün Atatürk’ün kurup, her eğilimden hemen her görüşün 2002 öncesi iktidar olduğu Cumhuriyet dönemini acımasızca eleştiren AKP döneminde, Tayyip bey devrinde, Laik Cumhuriyet, Suriye cephesinde vahşi Selefi/El Kaidecilerle fiilen işbirliği yapar hale gelmedi mi? Bırakın “Din Devleti” olmayı,”Mezhep Devleti” izlenimi vermedi mi?

Olan biteni değerlendirirken bu gerçeklere göz kapayamayız.

Bilineni konuşmak olacak ancak kısaca laiklik tariflerinden başlayarak hafızamızı tazeleyelim.

Laikliği,yaygın tanımı “ Devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmaması ve Devletin dinlere eşit uzaklıkta, tarafsız olması/durması”dır.  

Bunun yanında Laiklik, “Din hürriyeti” ve “Devletin dine karşı tarafsızlığı” olarak da ifade edilir..

Laiklik üzerinde konuşup, özellikle bizdekiuygulamasını eleştirirken, insaflı olup, o dönemin son sözü söyleyen tartışmasız önderi Atatürk’ümüzün, “Laiklik” ilkesinin bir Anayasal umde haline getirilmesinin gerekçesi de olan, o gün Türkiye’nin durumu ve devletin uygulamasını anlatan; Yapılanın gerekçesi sayılabilecek şu sözlerinekulak vermeliyiz:

“Laiklik yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan ibadet ve din hürriyeti demektir.” 

“Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir.”

“ Din bir vicdan meselesidir, herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini millet ve devlet işlerine karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz

Bir konu üzerinde doğru yorum için gerçeğin görünmeyen/gösterilmeyen yüzünün de bilinmesi elzemdir.

Bu bağlamda AKP İktidarında, eleştirdikleri laiklik uygulamasını değiştiren ve ikame ettikleri üzerinde durup, değerlendirmeyi bunlara bakarak yapmalıyız.

Durum ve özellikle AKP İktidarının uygulamaları, Cumhuriyet dönemindeki Laiklik uygulamasını eleştirenlerin, aslında laik bir düzen yerine, özlem ve amaçlarının, bir zamanların“Devletin dini İslamdır” anayasal ilkesini yeniden anayasa hükmü yapıp, bu hukuki temel üzerinde kendi din anlayışları doğrultusunda bir devlet düzeni inşa etmek olduğu meydana çıkmaktadır.

Bugün Türk toplumunun esas ikilemi ve meselesi budur;

Bu niyet, din devleti hedefi, Cumhuriyet Yurttaşlarınca kabul edilemez.

Şu gerçek zihinlere iyice yerleştirilsin: AKP uygulamasından endişe edenler, asla din ve dindarlığa, düşünce ve vicdan hürriyetine karşı değiller.

Tam aksine, bu yönde devletin hiçbir müdahalesi olmadan, din, vicdan, ibadet, düşünce ve ifade özgürlüklerinin herkes için, her dini inanç sahibine, bütün mezhep ve tarikatler/cemaatler için de cari olması, geçerliliğinin en üst düzeyde güvenceye alınmasını, devletin bir inanç ve mezhepten yana görünmemesini istiyorlar.

Toplumu sıkıntıya sokan, din ve vicdan hürriyeti adına giderek kendi inancını dayatan bir baskıcı din devleti anlayış ve uygulamasıdır.

Bugün bu endişenin haksız ve yersiz olmadığını kanıtlayan pek çok örnek var.

Bu konuda en başta akla gelen Alevi inancındaki yurttaşları Müslüman dahi kabul etmediği izlenimi veren yaklaşım ve direnişlerdir.

Sünni İslam mensubiyeti hususunda hiçbir itirazı olmayan milyonlara, sırf giyim tarzı ve yaşam biçimi üzerinden yapılan; Giderek “Mahalle baskısına” rahmet okutan “Devlet Baskısı” vakıası, “geçmişin Laiklik uygulamasına eleştiri” ile “Özgürlük” vaadi ile gelen AKP İktidarının iyi niyetli olmadığını hissettirip düşündürüyor;

Bu ise toplumu geriyor.

Dünkü emrivaki, AKP iktidarının inat ve sabırla uyguladığı “Gizli Gündemi” iddialarının bir yeni kanıtıdır.

Görüyoruz ki AKP, iktidarda, sürekli fırsat kollayıp, en uygun gördüğü zamanda bir başka “gizli gündem maddesini” yürürlüğe koyuyor.

Bu durum, toplumda önemli bir kesimin “bunlar sonunda Laik ve Demokratik Cumhuriyet yerine Din esaslı bir Tek Adam Diktatörlüğü, çağdaş Halife Sultan idaresi peşinde” düşüncesi ile huzursuz/endişeli olmalarını beslemektedir.

Parlamentoda muhalefet, birileri “AKP, bütün direnişleri kırıp Türban için Meclisi fethetti” propagandasına imkân vermemek üzere tepkisiz kalmayı yeğledi; anlıyoruz.

Seçime giderken, tek başına 10 yıldır “Ceberrut İktidar” olarak her istediğini yapıp, “Mağdur ve Mazlumu” oynayan RTE ve şürekasına bu fırsatın verilmemesi, kabul edilebilir..

Fakat “Salam Politikası” uygulandığı gerçeğini unutur;

Toplumda, ülkenin göz önünde olmayan coğrafyasında olan biteni gözden kaçırırsak, korkarım gün gelecek, sele kapılan değirmeni kurtarmak için hiçbir şey yapamayıp, giden değirmenin “Şakşak”ı için dövünenlere döneceğiz…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>