YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

ANTAKYA’DAN NİÇİN GENELKURMAY BAŞKANI ÇIKMAZ?!.
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 27/10/2013 | Saat: 08:42

Antakya, artık bilmeyen kalmamıştır; marka olmuş, kendi özel kültürü ile tanınmış ve hatta çok ünlü olmuş bir kentimizdir.  M.Ö. bilmem kaçıncı yıllardan beri ünlü olduğunu merak edenler, tarih sayfalarını karıştırarak Büyük İskender’e kadar uzanmak zorundadırlar.

Büyük İskender’in ünlü bir generali kurduğu bu kente, ileri dönemler de çok görkemli bir şehir olabileceğini anladığı için çok saygı duyduğu babasının adını verdiğini de tarih kitapları yazmaktadır.

Antakya, museviliğin gündemde olduğu yılların ünlü şahsiyeti Ben Hur’un kenti olarak da tarihte müstesna yerini almıştır. 

İsevi döneminin ilk kurulmuş kilisesi olan Sen Piyer Kilisesi de Antakya da yer alır ki, tarihler M.S. 47 yılını göstermektedir.  

Keza ünlü bir ermiş olan Habip Neccar adına yapılmış ve halen ibadete açık bir cami de Antakya’nın ta ortasındadır.

Yani uzun lafın kısası, Antakya sadece Medeniyetlerin Buluşma Noktası olmak dışında, kendi içerisinden yetişen nice şahsiyetlerle anılması gereken bir yöremizdir.

Antakya’nın yetiştirdiği bir cumhurbaşkanı da vardır ki, burada merhum Tayfur Sökmen’i saygı ve rahmetle anmamız gerekir.  Hatta oğlu Sayın Murat Sökmenoğlu’na da buradan selam ve saygılarımızı iletmemiz gerekmektedir ki, TBMM çatısı altında sözünün eri bir parlamenter olarak ağzından çıkan lafın arkasında kalmamış ve elinin tersi ve de alnının akı ile parlamentodan çekilmesini bilerek bizlere örnek olmuştur.

Nice onurlu senatör ve milletvekili de yetiştirmiştir bu şehir.  Teker teker saymamız, en azından bir Antakya çocuğu olarak tevazu sınırlarımı aşmama neden olur diyerek durmak ihtiyacındayım desem de, duramıyorum.  Saygın bir Dışişleri Bakanı armağan etmiştir ülkemize.  Keza, nice bakanları da Bakanlar Kurulu koltuklarının sahibi olmak üzere görevlendirmiştir.  Bu arada kuzenlerim olan  devletin gerçek temsilcileri iki valisini, merhumlar Ali Akseven ve Tahir Gençağa’yı izin verirseniz anmak isterim bu yazıda.

İçinden yetişen asker kökenliler yanında, yüksek öğretimin her kademesinde okuyarak kentine ve ülkesine hizmette kusur etmeyenleri de sayabilmek için belleğin yeterli değildir, biliyorum.

Anımsadığım kadarı ile o toprakların ülkeye armağan ettiği generaller bile vardır.  İsimlerini bilenler bilir ve onurla hatırlarlar.

Ancak, Antakya’dan hiçbir dönem de Genelkurmay Başkanı çıkmamıştır!

Acaba neden diye soracağınızı biliyorum.  Ki tek yanıtım vardır!  Bunun sırrı ünlü Antakya Mutfağı ile koşut gider de ondandır!

Antakya Mutfağı, bilenler ve tatmak şansını bulanlar bilirler, kanımca ülkenin en özel lezzetlerini barındıran, ancak çok emek isteyen tatları içerir.  En kolayından bugün ülkenin her yerinde adını duyacağınız ve bir şekilde önünüze gelecek künefebir Antakya klasiğidir.  Her yer de yenebilir, ama hiçbir zaman Antakya Künefesi gibi olamaz!  Bunu bir gurme olmakla kalmayarak ülkenin birçok yöresini dolaşmış Antakyalı kişi olarak söylemekten onur duymaktayım.

Uzun lafa gerek yok, zaten TV kanallarının ünlü iki gurmesi de bunu sıklıkla söylemektedirler.

Antakya yemek klasikleri arasında kırmızı et ağırlıklıdır.  Bilenler ve tadanlar bilirler, o kente gidince kırmızı et konusunda iki isim özeldir ve ağırlıklıdır; Kağıt kebabı (lahmıl varka) ve tepsi kebabı (lahmıl sini).

Bu iki et türünü her Antakyalı bilir ve evlerinde yaparlar.  Yaparlar ama özel tadı verebilmek sadece Antakyalı kasaplara vergidir.  Hatta bazı kasaplar, bunları hazırlamak ve ikram edilecek hale getirmek konusunda uzmanlaşmışlardır.

Bu etleri hazırlamanın sırrı ise eti zırh adı verilen palaya benzer bir iri bıçakla elde kıyabilmek ve bu arada da içine gereken malzemeyi katabilmekten geçer.  Bu et çeşitlerine; tercihe göre soğan, sarımsak, maydanoz, biber ve hatta domates zırh aracılığı ile bir tür kıyılarak ete karıştırılır ve adına zerzavat diyeceğimiz bu sebzeler etle özdeşleştirilir.

Yani, özetle Antakya'da kasaptaki ete soğan doğranır!

İşte bu alışkanlığı edinmiş Antakya kökenli askerler, belki general olabilmişlerdir, ancak kasaptaki ete soğan doğradıkları için asla Genelkurmay Başkanı olamamışlardır!

Zaten bellidir; Sayın İlker Başbuğ ve Sayın Işık Koşaner, kasaptaki ete soğan doğramak alışkanlığını nasılsa edindikleri için, birisi müebbet hapse mahkum olmuş, diğeri ise istifa etmek yolunu seçmek zorunda kalmıştır.

Demek ki, Genelkurmay Başkanı olabilmek için özel kural odur ki, kasaptaki ete soğan doğramamak gerekmektedir.  Antakya kökenli askerler, kasaptaki ete soğan doğramak alışkanlarını üniforma giyerken de devam ettirdikleri için, asla ve kat’a Genelkurmay Başkanı olamazlar!

İşte bu nedenle, Antakya’dan herşey çıkar, ama asla Genelkurmay Başkanı çıkamaz!..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>