YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAMİT ARSLAN

LCV
Yazar: HAMİT ARSLAN | Tarih: 22/07/2013 | Saat: 17:47

Bu üç harfi kısaltma ile ilk tanışmam İSDEMİR’ de çalışan mühendis arkadaşımın oğlunun sünnet düğünü davetiyesinde görmüştüm. Yanında bir tarih ve bir isim yazıyordu.

Anlamını bilmediğim bu LCV’nin açınımını kısa bir araştırmadan sonra öğrenmiştim. Eğer düğüne katılacaksam kaç kişi ile katılacağımı en geç belirtilen tarihe kadar ilgili kişiye bildirmemiz isteniyordu.

Ancak o zamanki olaylara bakış açımla pek fazla da bir anlam verememiştim. Ne yalan söyleyeyim birazda gereksiz bulma ukalalığını yapmıştım. Ancak davetiyeye böylesine bir not düşülmüşse benim bilmediğim bir nedeni mutlaka vardır diyerek bildirimimi yapmıştım.

Ramazan ayı her zaman olduğu gibi rahmet ve bereketi ile yine geldi. Ömrü olanlar bu güzel günleri tekrar yaşama şerefine nail oldu. Tıpkı geçmişte olduğu gibi bir sonraki ramazan ayında kimler bu dünyadan göçmüş olacak kim bilir...

Başta da vurguladığım gibi ramazan ayınız feyz ve bereketi bir başka. İnsanların iç dünyasında oluşturduğu heyecan ve coşkunun tarifi de imkansız. Hani tabiri caizse “anlatılmaz yaşanır” türden.

Ramazan ayı geldiğinde insanlar yardımlaşma konusunda neredeyse birbirleriyle bir yarış içerisine girerler. Bunlar gösteriş ve aşırıya kaçmadıkça çok güzel davranışlar. Hatta son yıllarda bazı STK’ lar ve yerel yönetimler de bu kervana katıldılar. Katılmayı bırakın bu işin öncüleri pozisyonunda kendilerine yer edindiler.

Her ne kadar çok güzel dayanışma ve birliktelik örneği olmalarına karşın eleştirilecek yönleri de yok değil. Önemli olan olaylara bakış açımız. Eğer faydalı bir organizasyon olduğunu vurgulamak istersek onlarca madde sıralayabiliriz.

Ancak olayı eleştirmek istersek bir o kadar da olumsuz madde sıralayabiliriz. Burada önemli olan bizim aynada neyi görmek istediğimizdir. Ancak ben bu tür organizasyonlara biraz farklı açıdan bakacağım.

Geçtiğimiz hafta yöneticileri hemşerim olan bir dernek benzer bir iftar yemeği organizasyonu yapmış ve nezaket gereği beni de davet etmişlerdi. Çok uzakta olmasına karşın “Davete icabet etmek gerekir” düsturuyla bu güzel organizasyona katıldım. Mekan gayet güzel organizasyon böyle bir STK için gayet de güzeldi. Buradan tüm yönetim kurulu üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar ve de yapmaya çalışmışlar.

Masalar tıpkı düğün organizasyonlarındaki gibi süslenmiş ve bir güzel hazırlanmış. İftar saatinden önce sıcak yemekler dışındaki tüm yiyecek ve içecekler masalara yerleştirilmiş. İftar saati yaklaştıkça davetliler yavaş yavaş teşrif etmeye başladılar. Kimisi aileleri, eşleri çocukları, kimisi misafirleri ile gelmişti.

Bu tür organizasyonların sevdiğim bir yönü de, insan uzun süredir göremediği dostlarını görme şansını yakalıyor. Hele İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız bir başka şehirde yaşayan dostlarınızı İstanbul’da yaşayanlardan daha sık görebilirsiniz. Bu durum sadece İstanbul için değil büyük şehirlerin hepsi için geçerli olan bir problemdir.

İftar saati yaklaştıkça salatalar, çorbalar, tatlılar vs. masalar donatılmaya devam etti. Masalar yavaş yavaş dolmaya başladı. Hoş beş, sohbet derken akşam ezanı da okundu.

A a a a o da ne? Yiyeceklerle donatılmış olan masaların neredeyse yarısı hala boş değil mi?

Ben bir an durakladım, nasıl olur der gibi şöyle bir etrafa baktım. Ama maalesef başka gelen giden yoktu. Uzatmayalım yemekler yenildi, dualar yapıldı, çaylar içildi…

Derken sohbetlere başlandı. Ancak benim aklım hala masalarda bekleyen yemeklerdeydi. Derken garsonlar masalara servis yapılmış olan tüm yiyecekleri toplamaya başladılar. Ancak kutu içeceklerin dışındaki yemek ve ekmeklerin tekrar servis edilme imkânı yoktu.

Başımı çevirip etrafıma baktım benim dışımda hiç kimse yemeklerin toplanışını izlemiyor ve akıbetini de merak etmiyordu. İşte o anda iştah ve zevk alarak yediğim iftar yemeğinin tıpkı bir değirmen taşı gibi yüreğime oturduğunu hissettim.

Ülkemizde ve dünyamızda bir dilim ekmeği bulamayan onca aç insan varken bizlerin bu nimetleri (söylemeye dilim varmıyor bağışlayın) çöpe atmaya hakkımız yoktur.

Peki, bunun sebebi neydi, neden bu güzel organizasyonda böyle bir hata yapılmıştı diye düşündüm.

İşte o anda aklıma o üç harfli LCV (Lütfen Cevap Veriniz) geldi.

Ne kadar güzel bir hatırlatma değil mi!..

Eğer davet ve organizasyonlarda yiyeceklerin çöpe atılmasını istemiyorsanız LCV.

Böylece organizasyon sahipleri kesin katılımcı sahiplerini tam olarak tespit etmiş olurlar ve ona göre masa hazırlatırlar.

Sanırım o organizasyonda bu küçük detay atlanmıştı. Bazen bir organizasyonun güzelliği böylesi küçük detaylarda gizli olsa gerek.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (3) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>