YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    POLİTİKADA PARAMETRELER TEMELDEN DEĞİŞİYOR MU?
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 04/06/2013 | Saat: 11:58

 POLİTİKADA PARAMETRELER TEMELDEN DEĞİŞİYOR MU?

             Politikacılar ve siyasi partiler iktidar olmak için vatandaşların gerçekleştirilemeyen veya eksik kalan ihtiyaçlarını belirleyerek, bu ihtiyaçları iktidar olmaları halinde tatmin edecek politikalar önererek vatandaşlardan oy isterler. Vatandaşı ikna edip yeterli oy alanlar ise iktidar olup, iktidarları süresince, vatandaşa vaatlerini yerine getirmek amacı ile yeni kanunlar çıkartmak isteyebilirler. Bundan daha doğal bir şey düşünmek mümkün değildir. Hatta iktidarlar elzem gördükleri, ancak yürürlükteki anayasanın bazı kanunları gerçekleştirmek için izin vermemesi halinde, anayasayı da yürürlükteki kanun ve prosedürlere uygun olarak değiştirip, arzu ettikleri değişiklikleri kanunlaştıra bilirler. Bunda da anormal bir şey yoktur.

             Ancak eğer bir ülkede yürütmenin başı olan kişi, partisinin yasama organında sahip olduğu çoğunluğa dayanarak yapmış olduğu bir kanun değişikliğini “inancın emrettiği bir gerçek, bir vaka” olarak haklı çıkartmaya çalışır ise, o ülkede kanunların ne/kimin için çıkartılacağıyla ilgili değerlendirmeler değişir. Bu yolun devamı ülkede kanunların bundan sonra da o ülkede hakim inanç gurubunun inançlarının öngördüğü yönde çıkması beklenir. Eğer devlet teokratik bir sisteme sahip değil ise, gelişmeler politik parametrelerin temelden değişmekte olduğu anlamına gelir. İnancın gerekliliğine hangi fikir karşı koyabilir, kimden itiraz gelebilir, kim ret edebilir? Bir kere kanunlar inancın gerekliliğini yerine getirmek için yapılmaya başlandığında, arkadan neler gelecektir; miras hukuku, evlilik müessesesi, faiz? İnancın gerektiği sadece kutsal kitapta yazılı olanlarla mı sınırlıdır, yoksa inancın ilk temsilcilerinin de söyledikleri, yaptıkları kanun yaparken değerlendirmeye alınmalıdır?

             Eğer “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesi geçerli değil ise,  konu aslında inancın gereği  “bir kanun” çıkartmanın ötesinde devletin sistemi teokratik bir idare mi olacak, yoksa standart bir parlamenter demokrasi mi olacak sorusuna dayanmaktadır. Bunun kararını da sonuçta vatandaş verecektir. Beklenen, politik partilerin ve politikacıların eğer vatandaşların tatmin edilmeyen veya yetersiz tatmin edilen ihtiyaçlarının ancak teokratik bir devlet düzeninde karşılacağına inanmaları durumunda, bunu seçim öncesi açıkça söyleyip, halktan gerekir ise anayasayı da değiştirecek bir çoğunluk istemeleridir. Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip bir parti,  anayasaya ülkenin diniyle ilgili bir madde ekleyerek, teokratik yanı ağır basan bir sisteme geçebilir. Böyle bir çoğunluğa sahip olmadan yapılacak değişiklikler ise, vatandaşların son zamanlarda ülkemizde Ankara Metrosunda, Taksim Gezi Parkında gördüğümüz sivil itaatsizliklere, anarşiye, şiddet olaylarına dönüşerek reaksiyon göstermesine yol açabilir. Vatandaşlar bir partiye ve politikacılara iktidar yetkisi verdikleri zaman, karşılığında neler alacaklarını, hangi ihtiyaçlarının öncelikle tatmin edileceğini seçimden önce bilmek zorundadırlar.

             Türkiye’de de 2013 yılında, belki 3, belki 4 seçim göreceğiz. Beklenen partiler ile vatandaşlar arasındaki sosyal anlaşmanın hangi parametreler üzerinde olacağının önceden belli olmasıdır. Burada tek kıstas da ekonomi olmamalıdır. Hayatta ekonomiden de önemli konular vardır!         [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>