YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

DERS NOTU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 23/05/2013 | Saat: 07:49

Seneler önce üniversitedeki son  yılımda ‘complex’ adlı bir matematik dersi almıştım. Hocamızın isminin Greg olduğunu hatırlarım. Soy adının ne olduğunu pek bilmemekle birlikte, kendisi genç yaşta Üniversitede ders verebilecek formasyonu vardı. Neşeli , sevecen, konuşkan, derste Hocalık sınırını uygulayan bir şahsiyetti. Ders dışında çok iyi bir arkadaştı bizlerle. Kimi zaman evinde parti verir bizlerle bütünleşirdi.

Bir sene görev yaptığı dönemde, bir çok hafta sonu gezilerinde beraber dolaşmıştık. Matematiği bende çok severdim. Hatta Matematik bölümüne bile geçmek istemiştim amma engellere takılıp, Fizik bölümünde kalmıştık. Complex adlı dersde problem çözme yöntemleri üzerinde çok ter döktüğümü hatırlarım. Hatta boş zamanlarımda Ankara Kolejinde okuyan bazı ailelerin  çocuklarına, özel matematik dersi verirdim. Öğrencilerim arasında kimler yoktu ki. Bir çoğu Millet Vekili çocukları idi. Onları çok severdim.

Sadece Matematik değil, başka konularda da ders vermeye başlamıştım. Günümün boş saatlerinin böyle dolması ile ben harçlığımı çıkarıp, Radyodan aldığım maaşıma ek bir kazancım oluyordu. Üniversite yıllarım özel ders ile renklenirken bir gün matematik dersi verirken bir problemle karşılaştım. Ben çözememiştim. Problemde oluşan 4 bilinmeyenli üç denklemde sonuca gidememiş, ‘’ Bunu akşam eve gidince senin anlıyacağın bir düzeyde çözeyim ve yarın seninle bunu  tartışırız ‘’  diye bir yasak savuşturdum.

Ertesi sabah ilk dersimiz Complex idi. Ders bitti, öğlen yemeğine  çıkmadan evvel Greg Hocaya, bir gün evvel karşılaştığım problemi tahtaya yazdım. Başladık çözmek için  denklemleri sıralamaya. Bir tahta yetmedi ötekisine taşındık. Bir saati aşkın bir zaman sonunda bir çözümü bulduk amma, yemek sürecini neredeyse kaçırıyorduk. Neticeyi çıkarınca, problemin ne kadar basit olduğu ortaya çıkmıştı ve biz yaptığımız bu uğraşıya gülmüştük.

O dönemin bitirme imtehanlarına girmiş, pek yüksek başarı sağlıyamamıştım. Sene ortasındaki başarım iyi olmasına rağmen final neticesi pek parlak değildi. Yüksek bir kredisi olan bu dersten yüksek not almam gerekirdi. Bu dönemin bitiminde Hocam Greg Amerika ya geri dönecekti. Çok önemli bir özel durum vardı. Evdekiler bir not ortalama üzerinde  sonuç getirirsem kız arkadaşımı istemeye gidebileceklerini ifade ettikleri için, bu dersten alacağım not çok önemli idi.

Dönem sonunda neticeleri ögretmenler odalarının kapılarına asardı. Bende hepsini dolaşıp notlarıma baktım. İçimde bir burukluk vardı. Almam gereken ortalamadan bir miktar düşük bir seviyede oluşmuştu notlar. Kıvranıp durmaktaydım , bir o yana bir bu yana gidiyor, bir çözüm üretmem gerekliydi. Aklıma bir fikir geldi. Atlayıp doğru Greg Hoca’ya gittim. 

Açıkca anlattım ’’ Benim için vermiş olduğun CB notun, AA olması sana bir şey kaybettirirmi ? ‘’ diye sordum. Çok ciddi olduğumu görünce, ‘’ Bir şey kaybetmem, amma bunu neden istiyorsun? ‘ diye sordu . Bende açıkca söyledim ‘’ Şu ortalama olmassa bana kız istemiyecekler’’ dedim. Greg Hoca gülmekten neredeyse katılıyordu. Ertesi günü Amerika ya geri döneceginden bu değişimin hemen yapılması gerekirdi.

Çalışma saati neredeyse sona erecekti. Evden hemen çıktık, bir taksiye bindik, doğru okula gittik. Hocam bölüm sekreteryasında notumun bulunduğu çizelgeyi aldı ve üzerinde CB yi AA ya değiştirdi. Ben havalarda uçmaya başlamıştım. Nereden baksam not ortalamasında çok büyük bir değişiklik meydana gelmişti. O akşam Greg Hoca ile, o tarihteki Kızılay’da bulunan meşhur mekan Piknik’te kuzu şiş yiyip bira içmiştik. Kız isteme konusunu orada kutlamıştık.

Ertesi günü hava alanına kadar gidip Hocam Greg’i Amerikaya uğurlamıştım.  O hafta bizimkilere göğsümü gere gere ‘’ Haydi artık bakalım, şu kız isteme işini yapmamız gerekli çünki söz verdiniz ’’ diyerek dayatmıştım.

Geçtiğimiz hafta Reyhanlı’daki büyük katliamın sonunda vatandaşlar Başefendi’yi yanlarında olduğunu hissetmek için beklerken, kendisi büyük Ağa  Barack Obama’yı  ziyaret etmeye Okyanus’un ötesine gittiğini izledik. Nede olsa Amerika nın isteği doğrultusunda Montrö’yü by-pass edecek Istanbul’a ikinci kanal projesi için yüklü miktarda kredi gerekmekteydi.  Görüşme sürecinde bilinen konular konuşulurken, aynen benim kız isteme konusu gibi, not ortalamamdaki düzenlemeye benzer bir durum, Türkiye’nin kredi kurumlarınca notu, benim karne notum gibi, ayarlandığını düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>