YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

KİMLİK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/02/2013 | Saat: 19:32

İtalya nın çok şirin bir kentidir Floransa . Italya’nın tam ortasında, yüksek dağlardan kopan Arno nehrinin iki yakasında yer alan bu güzel kentin tarihi çok eskilere gitmektedir. Hatta bu şehir Taskana bölgesinde bir süre başşehir olarak yer alır. Bu güzel şehir Italya’nın devrim tarihinde önemli yer işgal eder. Bazı ünlü insanların doğum yeridir bu şehir. Hatta Italya’nın rönesans döneminde bir çok eserin yaratıldığı yerdir.

Şehrin tam ortasında 1296 senesinde inşaatına başlayan Santa Maria Del Fiore Katedral inşaatı süresince Katedral içinde kullanılacak seramikler için bu şehirde seramik endüstrisi gelişir. Bu sanayinin bu günkü özel yerinin ilk temelleri o tarihlerde atılır.  Katedralin yapımı seneler sürer. Bir kaç kez proje değişikliğe uğrar ve nihayet  25 Mart 1436 da tamamlanıp ibadete açılır.

Bu katedralin kubbesi ve yanında bulunan kulesinin mimari yapısı görülmeye değerdir. Bu şirin Italyan kenti aynı zamanda ince mücevher sanatının geliştiği bir yerdir.  Kathedralin açılışından 18 sene sonra 9 Mart 1454 de bu şehrin Noteri olan Ser Nastagio ‘nun üçüncü oğlu doğar. Anne Lisabetta Mini oğluna Amerigo Vespucci  adını koyar.

Nehir kenarında yaşamlarını sürdüren ailede Amerigo’nun büyük kardeşleri Pisa Universitesine giderken, Vespucci ticarete yönelir. Lorenze de Medici’nin sahip olduğu House Of Medici ticarethanesinin muhasebesini yürütür. 1492 de Medici’nin ölümü ile işin sahibi olur. Kendisi gibi çok yönlü tüccar olan Christopher Columbus ile bir şekilde yolları kesişir. Yeni kıtalar konusunda ve bilhassa batının zenginliğinin taşınmasındaki fikirlerini Colombus’la paylaşır.

Portekiz kralı Manuel’in daveti üzerine 1499 da üç yıllık bir serüven olarak Portekiz’in batısına yelken açar. 1502 senesinde geri dönen Amerigo bütün Avrupa’nın batıya olan özlem ve merakını daha da arttırmış olduğunu görmekteyiz. Vespucci’nin yazmış olduğu ve MUNDUS NOVUS ( Yeni Dünya ) adlı kitabında, hatırat mektuplarını yayınlamış, toplumda çok ilgi çekmiştir.

Bir çok ülkede tercüme edilerek yayınlanmış, okyanus ötesi batıya olan ilgi daha da artmış olduğunu görmekteyiz. Batıya üç sefer daha yapan Amerigo’nun bu seferleri,  Ispanya kıralı tarafından karşılanır.  Daha sonra Leterra Al Soderini adlı kitapta seyahat notlarını ve mektuplarını toplayan Vespucci’nin ünü bütün dünyaya yayılır.

Almanya’da Martin Waldseemüller tarafından tercüme edilerek yayınlanan Vespucci’nin ilk seyahatnamesi sonrası, ikinci ve üçüncü seyahatininde notları,Almanca’ya aynı kişi tarafından tercüme edilip yayınlanır. Son seyahat mektuplarını içeren kitapta tercüme yapılırken yeni keşfedilen kıtaya, ismi latinleştirme adına Waldseemüller ‘’ Americus Vespucius ‘’ olarak kullanması sonrası  yeni tanımlanan ülkenin adı   AMERİKAolarak  tarihe kazınır.

Bu yeni ümit olan kıtaya bütün ülkelerden insanlar akın akın giderler. Bazı ülkeler ise memleket içinde huzuru bozanların bulunduğu hapishaneleri boşaltma adına, hükümlüleri bir gemiye bindirerek,  bu yeni kıtaya gönderildikleride söylenilmekte. Yeni kıta Amerika, bomboş bir arazi olmadığını bilmekteyiz. Bu kıtada çok değişik etnik kökenli, bizim KIZILDERİLİ adı ile adlandırdığımız binlerce insanın yaşadığı bir gerçektir. Zamanla Avrupa dan gelen insanlar bu kıtada egemenlik sağlar. Fransa’dan, Italya’dan, Polonya’dan, Ispanya’dan, Portekiz’den hatta Osmanlı’dan gemiler dolusu insanlar bu kıtaya göç etmişlerdir.

Bu yeni kıtada zaman içinde yerli Kızılderililerin  azalmaya, solukbenizlilerin Avrupa’lıların çoğalmaya başlamış olduğunu görmekteyiz. Amerika’nın tarihinde ülke için bir anayasa 1786 yıllarında, bilhassa 1215 yılında yayınlanan insan hakları konusunda kabul gören MAGNA CARTA’yadayanan İngilterenin Bill Of Rights  ‘’ Haklar ’’ örnek alınarak United States Bill Of Rights , yani Birleşik Devletler Vazgeçilmez Haklaryayınlanarak, etnik bireyi değil, insanı ele almış ve onun hakları konusunda bir birdirgeyi kabul etmişlerdir. Şimdi bakın bu ülkede yaşayan insanlar Amerigo Vespuci’nin  yurdum insanı olarakmı anılmamakta, yoksa Amerikan vatandaşı olarak anılmakta diye bir sözüm geldi söyledim.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>