YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    “TÜRK” NEDEN “VATANDAŞLIK” TARİFİNDEN ÇIKARILIYOR?
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 10/02/2013 | Saat: 14:00

AKP’nin anayasa teklifinde “Vatandaşlık” tarifi şu: “Vatandaşlık temel bir haktır; kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiç kimse vatandaşlıktan çıkarılamaz.”

Yalçın DOĞAN’ın HÜRRİYET’te yazdığı gibi “AKP burada, dolaylı yoldan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kabul etmiş oluyor. BDP’ye çiçek atıyor.”

Oysa “Vatandaşlık tarifi” şimdiki anayasamızın 66. maddesi şöyle: “Türk Devletine Vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.”

Bu tarifi değerlendirirken Büyük Kurtarıcı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün “Türk Milleti” tarifini hatırlamakta yarar var: “Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir”

Görüldüğü gibi bu yalın ve çok açık tarif, ortak paydayı “Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmak” olarak ortaya koyarken, her türlü etnik, dini, mezhepsel ya da başka bir tür ayrıcalığı tümüyle reddetmiştir.

AKP eliyle yapılan, Türk Devletinin ve O’nu kuran, muhtelif etnik kökenlerden gelip farklı dinsel inanışlara sahip Türkiye Halkının “Kurucu İrade olarak vazettiklerini, ortak tarih bilincini, emperyalizme karşı ortak savaşımı ile kazanımlarının Türk Devletinin temel taşı, Ulusun ortak harcı olduğu gerçeğini adeta ret manasını taşımakla düşündürücüdür. Devletin bekası, Ulusun birlik ve bütünlüğü bakımlarından geleceğe dönük önemli sakıncalar taşımaktadır.

Nitekim bütün bunları değerlendiren CHP, Anayasa hazırlık çalışmalarında, vatandaşlık ile ilgili bir öneri getirmiyor ama bir not düşüyor, şöyle:

“Vatandaşlık maddesinin, Anayasa’nın başlangıç bölümü ve Cumhuriyet’in temel nitelikleri ile birlikte tartışılması gerekir. Zira vatandaşlık kavramı ulus kavramı ile yakın ilişki içindedir. Vatandaşlığın ırk, dil ya da din birliği olmayıp; bireyi ‘bir arada yaşama arzusuna dayalı olarak’ devlete bağlayan hukuksal bir ilişki olduğu göz önüne alınarak bu konular düzenlenmelidir.”

Görüldüğü gibi CHP için önemli olan Anayasanın ilgili maddeleri arasındaki bağlantıdır; devletin temel felsefesidir; Bir bakımaAKP ile CHP arasındaki temel farkta burada berraklaşıyor.

CHP, “Laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne bağlı, Cumhuriyet kazanımlarına sıkı sıkıya sahip çıkan, kuvvetler ayrılığının geçerli ve işler olduğu, hedefi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde müreffeh bir ülkenin insanları olmak” şeklindeki Devlet ve Millet anlayışına sahip iken, AKP’nin bu esaslara karşıtlığıdır.

Anayasa çalışmaları esnasında açıkça görüldü ki AKP, ülkemizin insanlarını “Millet/Ulus” kavramının unsurlarında birleştirmek yerine “İslam” ortak paydasını tercih etmekte ama bu esnada “Alevi” yurttaşları dışlamaktan da kaçınmamakta; “Ulusal çıkar, Milli duruş” özündeki “anti emperyalist” tavır yerine “Sam Amca ile stratejik müttefiklik” O’nu BOP “eşbaşkanlığına götürürken bundan hiç gocunmamaktadır.(Ancak yeri geldi, Obama’nın ‘İkinci’ dönemine, Tayyip bey ile ilişkilerde ‘şeker renk’ girildiğinin altı çizilmeli)Türkiye

AKP, bu içerikte bir esasa tabi devleti yönetmekte federal yapıyı da kabul ettiği gibi bize benzer toplumlarda hep diktaya giden bir sonuç veren “Başkanlık” sistemini de, belki de önerdiği radikal değişiklikleri uygulamakta zorlanmamak için “parlamanter demokrasi”ye, “kuvvetler birliğini” ise “kuvvetler ayrılığına” tercih ediyor.

Sonuçta Anayasa çalışmaları, hem AKP önerisinin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin var oluş nedeni ile, kurucu felsefesi ile, ilelebet yaşatılması için Milletteki azme neden olan değerlerin tamamını reddetmeye varan anlayışı sebebiyle, vatandaşlık kavramına dair önerisiyle CHP tarafından “şerh” konulmakla yanıtlanmıştır.

Öte yandan 75 milyonun ortak malı ve “Milli Mutabakat Belgesi” olacak Anayasa için Sayın Başbakanın, “Vatandaşlık” tarifinde mutabakat olmayınca söyledikleri, sadece düşündürü değil, çok da tehlikelidir. Zira Sayın Başbakan, uyuşmazlık ve uzlaşmazlık üzerine “Biz de kendi anayasamızı yaparız, gerekli çoğunluğu bulursak referanduma gideriz” demiştir.

Oysa Anayasalar “Çoğunlukçu” değil “Çoğulcu” bir anlayışla, her iktidarın yeterli çoğunluğu bulunca “kendisininkini” yaptığı belgeler hiç değildir.

Yalçın DOĞAN, sözünü ettiğimiz yazısındaki değerlendirmesinde Başbakan Erdoğan’ın “Vatandaşlık” tarifinde “Türklük”ü feda edebilmesinin sebebini de bulmuş, şöyle açıklıyor:

“…üç parti de (CHP,MHP,BDP) parlamenter sistemi esas alıyor. AKP’nin vatandaşlıkla ilgili önerisinde Türklük vurgusunu neden yapmadığı burada ortaya çıkıyor. Olur da, vatandaşlık ve belki başka kritik maddelerde BDP ile anlaşır ve Mecliste referanduma gidecek çoğunluğu bulur umudunu taşıyor.”

Sayın Erdoğan’ın “Başkanlık” hırsı uğruna feda edileni görüyor musunuz?

*Bu yazıyı yazdığımız sırada AKP’nin “Anayasa taslağı”nın “Yargı”ya ait bölümünü hayret ve ibretle öğrendik. Söylediğimiz “Allah Ülkeyi ve Ulusu böyle bir anayasadan korusun” oldu!Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Ekspres gazetesi8.2.2013)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>