YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

YAZININ BAŞLIĞI..............ADINI SİZ KOYUN.........
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 07/02/2013 | Saat: 22:42

  Yazdığınız bir yazının başlığı olmalı değil mi? Öyle sanar insan. Kimi zaman bunu bulmada zorlanır, ya da çok olandan seçmeyi. Bu yazıda başlık yok. Sizler neyi uygun görürseniz.

  Ülkemin insanı her şeyi bilir hem de iyisini bilir.Memleket ne alemde diye sormayın…kendi halinde…..İşler iyi mi yoksa kötü mü ? Adamına göre hem iyi hem de kötü. Sorarsın  nasılsın diye bir dostuna, cevap  iyilik sağlık olur genelde.

  Sonra da der Allah bundan geri koymasın. Duruma şükretme, mevcudu koruma isteği. İçine kapanıklık, etraftan kaçma, suya sabuna dokunmama. Son dönemin moda davranışları. Hep söyledik durduk, temizlenme için su ve sabunla temas gerek. Bugün birazcık da olsa su ve sabunla temas edin.

  Derler iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır. Bunun tersini yapacağım  çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına.

  Her şeyin başı sağlık. O olmazsa isterse dünyalar senin olsun, hiçbir şeyin sahibi değilsindir. Parasız sağlık ???? olur mu ? Bence olmaz.  Olursa da ülkedeki tablo gibi olur. Koca Amerika da böyle şey var mı ? Ne kadarlık katkı, o kadarlık sağlık. Yoksa paran devletin kimsesizler hastanelerinde ne kadarcık sağlık alırsan …..Orada bile sağlık sistemi çözümlenememiş. Seçimlerde sağlık önemli detay. Sağlık harcamalarının kontrolden çıkması dünyanın en büyük ülkesini  dahi sıkıntıya sokmakta.

  Bizde sağlık sistemi tıkır tıkır çalışmakta. Yıllarca hekim odaları bağırdı durdu, TC nosu ile muayene…. Al sana dediğin gibi muayene dedi yönetenler. Al bir de aile hekimliği. Herkesin dert ortağı, sağlık danışmanı.  10 günlük çok özel hızlandırılmış kursla tüm pratisyenler birden aile hekimi oluverdi. Oldu da ne değişti ? Sadece isim. Vatandaşımda sırdaşına kavuştuğunu sandı. Sevk zinciri getirilecek denildi, getirildi mi ? yok. Vatandaşı zincirleme olur mu? Özgülük var. Hekim seçme özgürlüğü.  Hiç kimsenin burun akıntısı nedeniyle kulak burun boğaz uzmanına gidişi engellenemez. Canının istediği yere gider. İstediği tetkiki doktora yaptırır, ister düz film,  canı isterse de MR….. MR nedir bilmese de. Mutlaka reçete ister. Yazmazsanız sizinle kavga eder, ağzını bozar, bazen de kollarını güçlendirir, poliklinikte acilde sağlık çalışanıyla antreman yaparak.

   Bakanlık sevk zinciri konulacak der demesine de on yıldır yapmaz. Ne hikmet se.  Öte yandan devlet hastanelerine sürekli yazılar gönderir, üniversitelere sevk yapmayın diyerek. Sevk yapmayan hekime de sorar neden hastayı sevk etmiyorsun,vatandaşı mağdur etmeyin……Sağlık harcamaları on yılda sekiz kat artmış. Ciddi masraflar var. Bakanlık sürekli yazıyla uyarır hekimleri , reçete yazmayın , fazla ilaç yazmayın, pahalı ilaç yazmayın,yazılan ilaçları takip ediyoruz diyerek de. Fazla tetkik istemeyin…… Öte yandan bir yönetenimiz de söyler bu durumu, sağlık harcamaları çok arttı, arttı ama vatandaşıma feda olsun !!!!!!!!! anlaşılır gibi mi?

   Bir gün doktorlara atıp tutulur, bunlar paragöz, iğne yapmasını bilmezler, çok maaş alıyorlar diyerek. Başka bir gün özel hastane açılışında doktorlarımız gözbebeğimiz,şifa dağıtan ellere saldırı kabul edilemez sözleri…….Alo 184 hattını kurarlar,ne için ? sağlık çalışanlarını şikayet et, rahatsız et. Cahil vatandaş sağlıkçıya saldırtılır sürekli. Mutsuz , işsiz , sıkıntılı toplum sağlık çalışanlarına sözel,fiziksel saldırarak kendini adam sanmaya başlar. Şiddet artınca poliklinikten arka pencere kaçış yolları önerir. Söz de çalışanlarına sahip çıkar.

   Vatandaşa şirinlik için  doktorların iğne yapmasını bilmediğini söyler de , hocasız , eğiticisiz , hastanesiz  her gün yeni tıp fakülteleri açar. Özel hastanelere , muayenehanelere çok önemli diye sunduğu yeni kriterler kor, koymasına ama kendi devletin hastanelerinde bu kriterler aranmaz. Havalandırmasız 6-7 m2 lik muayene odalarında hasta muayene ettirir. Hocalara muayene yasağı getirir, muayenehanesi olana  ameliyatı yasaklar ama kendi yakınını yasak koyduğu hocaya ameliyat ettirir. Yazmakla bitmez, daha sağlıktan çıkamadık, dışarı çıksak  kitap çıkacak, çıkmasına da  biz yazının başlığını bulamadık.

    Birkaç tane düşündük,sizlere de sunduk….

Artık seçersiniz birini.

---- Yaz boz tahtası…………

---- Tavşana kaç , tazıya tut…………..

---- Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu…..

   Seçmece başlıklar…..karpuz seçer gibi…..her zaman iyi çıkmaz, bazen kan kırmızı bazen de kabak . Gökten üç elma düştü……Kimin ne muradı varsa  onun başına………………..

                                                         Dr.Özcan Yılmaz[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>