YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

YABAN SÖZCÜK KULLANIMINDA TUZAK...
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 10/02/2013 | Saat: 19:17

Yaban Sözcük Kullanımında Tuzak...

Türkçe tutkunu dostlarım,

Bilge Önder ATATÜRK'ün Dil devrimini doğru alımlamış bir öz Türkçe tutkunu Tarık Konal’ın bu uyarısına tam olarak katılıyorum. Yetmez, bir yaşanmış örnekle de bu uyarıyı pekiştiriyorum: Yıllar önceydi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir açık oturuma katılmıştım. Oturumda, “yenilik, buluş” karşılığı İngilizce  “innovation” kavramı “İNOVASYON” olarak anlatılmaktaydı. Başkalarıyla birlikte tepkinizi  ortaya koyduk, ama sunucularla yöneticiler, ipe sapa gelmez gerekçelerle inat ettiler, geçerli Türkçe sözcükler “inovasyon” içeriğini aktarmaya yetmiyorsa, yeni bir Türkçe kavram üretilmesi yerine o kavramı yaban kılığıyla yutturdular gitti...

Anılan toplantıya, AB’den bir bay bir bayan konuşmacı da katılmıştı. Bu kişilerle yemekte birlikte olduk ve o kavramın Türkçeye uydurularak kullanılmasına gülüyorlardı. Daha fazla açıklama yapmama yer olmasa gerek…

Ulusçuyuz ötesi yok, Türkçe sözün bitesi yok,

ATATÜRK'ün ölesi yok, Dil'de devrim yaşadıkça!..

Saygın Arkadaşlarım: İletimin ana izleği (tema'sı) "Sözcüklerle Kurulmuş Tuzaklar" yoludur. Sözcüklerle tuzak kurulur mu? Nasıl kurulur? Saygın Arkadaşlarım: Dilimize yabancı dillerden girmiş sözcüklerden kimilerini, gerçek anlamlarının dışında kullandığımızı, yaptığımız bu yanlışın -kimileyin- bizi gülünesi durumlara düşürdüğünü söyler dururum. Çok sayıda örnek vermek olanaklıysa da, birkaç örnekle yetineyim:

1) Cefakâr sözcüğünü biz, sıkıntılara göğüs geren anlamında kullanırız; oysa bu Farsça sözcüğün anlamı "işkence yapan"dır. (Bu sözcüğü ben de kullanmıştım da, Tarık Konal beni uyarmıştı…)

2) Beraat sözcüğünü biz, bir yargılamadan aklanmak anlamında kullanırız; oysa bu Arapça sözcüğün anlamı "benzerlerinden üstün olan" anlamındadır. (Güzelim Türkçemizdeki "aklanma" sözcüğünün Arapçası "beraet"tir.)

3) Tavsiye sözcüğünü biz, öğüt-öneri anlamında kullanırız; oysa bu Arapça sözcüğün anlamı "birini tanıtma", "kalıtyazı" demektir.

Bu gülünesi yanlışların, "pek de önemi yok" denebilir; ancak günümüzde, İmam eğitimi almış kişilerin, taraftarlarına seslenişlerinin ardında "ulusumuza kurulmuş bir tuzak" bulunmakta. Geçen günlerde Başbakan, "Türkiye Cumhuriyeti, bizim dönemimizde meşruiyet kazandı." demişti. Ben, "meşruiyet" sözcüğünün kullanılmasının ardındaki gizli ereği sezdim. Bu tümceyle "Türkiye Cumhuriyeti yasallık kazandı" denmediğini, bu tümceyle "Türkiye Cumhuriyeti bizim dönemimizde şeriata uygun hale getirildi" dendiğini tüm dostlarıma anlattım. Başbakan, bu tümcesiyle şeriatçı yandaşlarının gönlünü okşamıştı!

O günlerde bu kaygım, pek de yankı bulmadı. Gelelim bugüne: Bugün (27.01.2013) Cumhuriyet Gazetesi'nin 5. sayfasında Başbakanın bir tümcesine yer verilmiş. Başbakan, Birgül Ayman Güler'e yanıt verir gibi yaparak, "Ulus sözcüğü, Arapça millet sözcüğünün Türkçesidir" demiş.

Bu söylem, gerçekdışıdır. Başbakan, Arapça eğitim almış, gönlü Arap kültürü sevgisiyle dolu yandaşlarına, -bizim bilgisizliğimizden de yararlanarak- bir ileti göndermiştir. Ben, bu tuzağa düşmem!

"Ulus" sözcüğü öz Türkçedir. "Boyların birlikteliği" anlamında Moğolcada -günümüzde bile- kullanılmaktadır, "dinsel içerik" taşımaz. "Ulus" sözcüğü Bilge Önder ATATÜRK tarafından "Anadolu halkının tümü" anlamında kullanmıştır. Oysa Arapça "millet" sözcüğü ise, "din, mezhep", "bir dinden olanların birlikteliği" anlamındadır. Yakında Cumhurbaşkanı ya da başbakanın, "Biz, millet-i beyzadanız" dediğini duyarsanız, bu nedir diye bana sormayın!.. "Millet-i beyza: Müslümanların tümü" demektir.

Yaban sözcük tutkunluğunun kişiyi gülünç duruma düşürmesinin sakıncası yok gibidir; ancak bize, Türk ulusuna, Türk ulusu düşmanı ve şeriat yanlılarınca, "Siz, bir milletsiniz" dendiğinde, buradaki ince ayrımı sezemezseniz, bu tuzak söyleme karşı durmazsanız, ulusça dipsiz bir kuyuya yuvarlanmakta olduğumuzu söyleyebilirim! Bir ulus olduğumuzu unutmayalım, her nedenceyle, "bir milletin ferdi" olmadığımızı, "Saygın Türk Ulusunun saygın birer bireyi" olduğumuzu dile getirelim!..

* “Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı herkes, dil, din, mezhep, köken gözetilmeksizin Türktür. Türklük, bütün Türk vatandaşlarının beraberce varlığı, dayanışmasının ifadesidir.”

* Tarık Konal yazdı: “Güzel dilimiz Türkçemiz, her duygumuzu, düşüncemizi apak anlatmaya elverişlidir, yeterlidir. Onu seversek, benimsersek, o bize tüm güzelliğini, varsıllığını sunmaktan çekinmez, sakınmaz, erinmez! Güzel Türkçemizi yüceltelim, yaban dillerini değil! Haklı olarak: Bir de 'iletiyorum' denmiyor mu, gülesim geliyor!” diye de yakınıp, eklemiş, ülküdaşım, yoldaşım…

Erinç, gönenç içinde kalın.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>