YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Şeker Bayramınız kutlu olsun
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 30/09/2008 | Saat: 23:59

Bugün, Hükümet kararıyla, halkın “klasik bayram kutlaması” yapmak yerine, fırsattan istifade “tatil”e çıkması amacıyla “9 günlük tatil”e çevrilen;

Fakat nedense, bizzat bu kararı alan Hükümetin başının bunu, “Tatil başka, Bayram başka” diye eleştiri konusun yaptığı;

Hatta onunla da kalmayıp, ortak paydası “Laik Cumhuriyet Yurttaşlığı” olanların bu bayramı “Şeker Bayramı” kabul etmelerini eleştirdiği Bayramın ilk günü; Hepinizin bayramı kutlu olsun.

Gerçekten de Müslümanlar için “Oruç” ibadeti ayı olmakla önemli Ramazan ayının sonundaki bu bayramın, dini bayram olduğunda hiç şüphe yok; Takvimler dahi “dini bayram” diye yazar. “Şeker Bayramı” denince dini hüviyeti kayıp mı oluyor; Yıllardır böyle bir sakıncayı mı yaşıyorduk da şimdi, Başbakan düzeyinde itiraz ve düzeltme geliyor?

“Bayram”ı Oruç Ayının hitamında kutlarken adet olan şeker ikramından galat, “Şeker Bayramı” diye isimlendirmenin Laik Devletin karakterine uygun olmasına itiraz niye?

Yoksa, Sayın Başbakan, AKP İktidarında “Başbakanlık yetkileri”ne ilaveler yaptı da Bayramın ismini, dini aidiyetine göre düzeltme bundan mı?

Acaba, bu karşı çıkış, şuur altındaki bir niyetin, o sıkışınca inkar olunan meşhur “Gizli Gündem”in, ortam müsait görülünce bir ifadesi olmasın?

Referansı “Din” olan ve iktidarında o yönde eylemleri AYM kararıyla “Laikliğe aykırı odak” kabul olmuş siyasetin Lideri, ihtimal ki, o kafanın icabı, bayramın isminde bile laik bir yaklaşıma tahammül etmeyerek, müktesebatının gereğini ortaya koyuyor…

Asıl sorulması gereken: “7. yılındaki RTE iktidarı sonrasında bugün, Türk Halkı, Bayram kutlayacak halde mi? 

Bunun yanıtı önemli; Zira, boşuna mı “Deliye her gün bayram” demişler; Akıllı adam için, gönlü kan ağlar, çoluk çocuk boynu bükük mahzun otururken bayram kutlamak kolay mı? Amiyane tabirle “tuvalete gidemeyecek durumda” birine, Tatili 9 gün yapsan ne, 19 gün yapsan ne?

Eğer insan, çoluk çocuğuna, şöyle adam gibi bir bayram yaşatma imkânından mahrumsa, siz o günlere Ramazan Bayramı deseniz ne değişir, Şeker Bayramı deseniz ne? Süreyi uzatsanız ne yazar, kısaltsanız ne?

Geleceğe umutsuz bakan insanı kuru sözle bayram sevincine zorlayabilir misiniz?

O günleri bayram yapan irade, İlahi de olsa Dünyevi de olsa fark etmez; İktidarda olup, Yönetim sorumluluğunu üstlenen: “Halkı, bayramları adam gibi kutlayacak bir refah ve mutluluk ortamı yaratmak” mecburiyetindedir ve bu, Laik yada anti-Laik devletlerde değişir mi sanılıyor?

Hatta, referansı “Din” olanlar, eğer görünmek istedikleri gibi iseler :

“Komşusu açken tok karnına uyunmaz” ilkesinden, “Hz. Ömer adaleti ile hüküm sürme” mecburiyetine; “Beyt-ül mala, tüyü bitmemiş yetim hakkına el uzatmamak” zorunluluğundan, “Huzuruma ‘Kul hakkı’ ile gelme” emrine, öyle yükümlülükler altında ki, bayramın ismine ya da bayram süresinin değerlendirilme biçimine takmadan önce, hatırlanıp gereği yapılacak bunlardır!

Okuyanlar kendileri, kendi yaşamları ve gözlemlerine göre yanıtlasın; Acaba bu yıl eklemelerle 9 gün tatile çevrilen bu süreyi; dini yönü ağır basan biçimde eş dost ziyaretleriyle, ya da bir kısa tatil yaparak değerlendirebilen “mutlu azınlık”, nüfusun yüzde kaçı, siz hangi dilimdesiniz?

Dileğimiz, bayramı ileri toplumlarına nasip “mutlu ve müreffeh” olma koşullarında, gönüllerinize göre kutlama olanağına kavuşacağımız günlerin çok geç olmamasıdır.

Bunu sağlamanın yolu, “Biat” eden, ne verilirse “Razı” olan yerine “Katılımcı”,  “sorgulayan” kişilikte “çoğunlukçu” bir yönetime zorlayan şuurlu bireyler olmaktan geçmiyor mu? İyi bayramlar… [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>