YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







ADANA^NIN EKONOMİK GELECEĞİNDEKİ RİSKLER
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 26/09/2008 | Saat: 16:15

Her ne kadar birçok kişi benim Adana’nın geleceğiyle ilgili olumlu beklentilerimi paylaşmaktaysa da, mutlaka olumlu gelişmeleri geciktirecek ve/veya önleyecek riskleri de gözden geçirmemiz ve Adana olarak yapabileceğimiz bir şey var ise, bunları planlayıp hayata geçirmemiz bu bölge için yaşamsal bir önem arz etmektedir.

Elbette Adana’yı etkileyebilecek muhtemel gelişmelerin bir kısmı Adananlıların etki alanı dışındadır veya üzerlerinde etkisi çok sınırlı olan küresel ekonomik ve/veya politik gelişmelerdir. Ancak bu türdeki gelişmeler genelde birden oluşmaz, önce bir kaynama noktasına gelmeleri gerekir. İşte Gürcistan’daki son olaylar, Çin’in bir ekonomik güç olarak dünya sahnesine çıkması, Rusya’nın tekrar askeri gücünü göstermesi hep belli bir oluşma aşamasında geçmiştir. Adanalı olarak önemli olan, bu gelişmeleri belirleyebilmek ve pro-aktif olarak olumsuz etkileri en azına indirebilecek önlemleri alabilmektir. Reaksiyon göstermek artık yeterli olmamaktadır.

Baku-Tiflis-Ceyhan ve Irak boru hatlarıyla küresel ekonominin  önemli taşlarından biri konumuna gelen Adana’nın elbette en az etkileyebileceği konulardan biri çevremizdeki politik gelişmelerdir. Yarın Nabucco hattından da güneye bir hat indirilmesiyle Adana Türkiye’nin çevresindeki ekonomik, politik ve askeri gelişmelere daha duyarlı bir hale gelecektir. Kabul edelim ki, ABD yarın İran’ı bombalar ise Nabucco hattının yerine neyi ikame edeceğimizi, Baku-Tiflis-Ceyhan boru hattından akımın kesilmesi halinde neler yapılabilineceği  Adanalı tarafından da düşünülmeli ve gerekir ise bir “B Planı” hazırlanmalıdır (söz gelişi Libya’dan tankerlerle mi?). Adana’yı Ankara’da temsil eden politikacılar bu tip hazırlıklara öncülük etmeli, etkin olarak bu projelerde çalışmalı ve var olan çalışmalarla yakından ilgilenmelidirler. Bu arada yatırımlarda devlet izinlerinin bir takım politik tercihlere göre alındığı dedikodularına kesinlikle olanak verilmemeli, bütün Adana Milletvekilleri yatırım talebini yapanlar hangi politik tarafa eğilim gösterirlerse göstersinler, Adana’da taş üstüne taş koyanı kim olursa olsun desteklemeli, baş tacı yapmalıdırlar. Elbette Adana’da var olan ATO, ASO, BORSA gibi kurumlarla, sivil toplum kuruluşları da bu tip çalışmalara katılmalı, gereğinde öncülük etmelidirler. Tabii Adana’nın geleceğe dönük risklerinden birisi de yukarda adı geçen kuruluşların birbirleriyle iş birliğinin henüz arzu edilen düzeyde olmamasıdır. Burada da Adana Güç Birliği Vakfı tüm kuruluşların desteğiyle derleyici, aktarıcı, birleştirici, birlikte ortak noktaları ve menfaatleri belirleyici ve kararların takipçisi olabilmelidir. 1+1=3 eder zihniyetinin oluşması biraz zaman alacaktır mutlaka ama unutulmamalı ki Adanalıların da fazla zamanı kalmamaktadır.

Bir başka zihniyet değişikliği gerektiren konu da Adanalıların iş yapma anlayışı ve eksik girişimciliğinden kaynaklanmaktadır. Nedense geçmişte bugün Türkiye’ye hala damgasını vuran bir çok kuruluşun ortaklık sonucu oluşturulduğunu (örneğin BOSSA, Akbank; SASA, vs vs) Adanalı unuttu, hemşerileriyle güç birliğine yanaşmıyor, tek başına bir şey yapmaya da gücü yetmiyor. Tabii insanın aklına ister istemez bu ortaklıkların önemli bir kısmının Adana doğumlu olmayanlar tarafından oluşturulduğu (kaliteli göç?), Adanalıların zaten ortaklığa sempatik bakmadıkları geliyor. Girişimciler de gene çoğunlukla Adana’ya dışardan gelenler arasından çıkıyordu. Ancak bugün bir tesellimiz Adanalıların çocuklarının artık eğitimli oldukları, girişimciliği de gittikleri okulda öğrenebildikleri ve küreselleşmenin gerekçelerini bildikleridir. Ben önümüzdeki yıllarda Adana’dan çok daha fazla girişimci ortaklık bekliyorum. Gençler bunu yapacaklardır, anne ve babalarının da gençleri bu yönde teşvik etmeleri gerekirse borç yapıp çocuklarına iş kuracak bir sermayeyi temin etmeleri gerekmektedir. Zaten Bölgesel Kalkınma Ajansı, KOSGEB, ÜSAM gibi kuruluşlar da bu girişimleri artık destekleyebilecek olgunluğa ulaşmışlardır.

Ancak girişimcilikte başarıyı getiren en önemli faktörlerden  biri de, girişimcilerin mümkün olduğunca erken profesyonel yöneticilerle çalışmaya başlamalarıdır. Ne yazık ki Adana’da profesyonel yöneticilere de geçmişte pek kıymet verilmezdi. Bir çok iş adamı gelişen işini bir profesyonelle yönetmek yerine çocuğuna devretmiş ve tecrübesiz genç işi sonunda batırmıştır. Adana’yı bekleyen önemli risklerden birisi de budur. Girişimciler, profesyonel yöneticilerin yönetmek için eğitildiklerini kabul etmeli, başarı için mümkün olan en erken zamanda tecrübeli profesyonel yöneticileri kadrosuna katıp, gerekirse çocuklarının bu tecrübeli yöneticilerin yanında uzun bir zaman çalışmalarını sağlamalıdırlar; tabii son sözün profesyonellerde olması kaydıyla. İlerde çocuklar pişince işi nasıl olsa devir alacaklardır. Sabretmeleri öğrenmeleri gerekir. Bu da eğitimin bir parçasıdır.

Adana’nın başarısında en önemli faktörlerden birisi de bölge eğitiminin, gene bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde düzenlenmesidir. Madem Adana’da yürüyen yatırımlar tersaneler, rafineriler, buna bağlı muhtemel petro-kimya tesisleri, oteller, sağlık kuruluşları, vb olacaktır, o zaman gerek meslek eğitiminin, gerek lisans eğitiminin buna göre yapılandırılması elzemdir. Bunun için de kanımca yapılması en doğru iş yeni yatırımların üst düzey yöneticileriyle bire bir anketlerle temininde sıkıntı çekeceklerini düşündükleri eleman ihtiyaçlarını belirlemek ve eğitime buna göre yön vermektir. Örneğin gemi makine mühendislerine, kimyagerlere, otel komilerine, hastabakıcılara, doktorlara ihtiyaç olacaktır. Şimdiden bu ihtiyaçları belirleyip, ona göre gerekli önlemleri alamaz isek, bizim çocuklarımız gene Adana dışında okuyup, şehri terk edecek, bizler göçlere kalacağız, daha da kötüsü, eleman olmadığı için belki de bazı yatırımlar Adana’ya gelmekten vazgeçecektir. Burada devletin yapmadığı bazı eğitim yatırımlarını özel sektör de yapabilir.

Yatırımları Adana’ya çekebilmenin bir koşulu da mutlaka yatırımların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirile bilinmesi için gerekli olan alt yapı ve çevre yatırımlarının zamanında eksiksiz olarak tamamlanmasıdır. Aksi takdirde firmalar bu yatırımların bir kısmını kendileri yapmak zorunda kalacaklar, bu da yatırım maliyetlerini arttıracak ve Adana daha az cazip bir bölge haline gelecek, kuruluşları ister istemez alternatif arayışlarına itecektir. Depolama, ulaşım, haberleşme olanakları mümkün olan en düşük maliyet en iyi kaliteyle hizmete sunulmalıdır.  Bunların dışında sadece arıtma, yol, kanalizasyon gibi yatırımlar değil, konut, okul, çocuk bahçeleri, kreşler, spor alanları ve tesisleri gibi yatırımlar da vizyonun bir parçası olmalıdır. Unutmayalım ki beklediğimiz yatırımların önemli bir kısmı Adana dışındaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecektir ve bu kuruluşlar ister istemez üst düzey yöneticilerinin bir kısmını Adana dışından sağlayacaklardır. Bu tip yöneticiler de ailelerine ve kendilerine en ideal yaşam şartlarını sağlayacak ortamları tercih edeceklerdir. Yeni gelecek kaliteli göç dalgası tiyatrolar, bale okulları, konserler ve sinema salonları arayacaklar, iyi restoranlarda dünya mutfağından yemekler yemek, kaliteli içkiler içmek isteyeceklerdir, sadece Adana Kebap ve rakı değil. Belediyelerimiz bu talepleri değerlendirecek isteklere açık olmalıdır. Aksi takdirde yeni yatırımların Adana’yı tercih etmeme riski mutlaka artacaktır.

Adana’nın olanaklarını tanıtım, Adana’yı “PAZARLAMAK” elzemdir. Bunun için de riskleri anlamak, onları asgariye indirmek için gerekli çalışmaları Adana olarak yapmak zorundayız. Risksiz iş olmaz ama her risk bir de fırsattır, hem de Adana konusunda toplumun gelişmesi, zenginleşmesi aşama yapması için bir fırsat dizisi. Daha iyi ve güzel bir Adana için politikacısıyla, tüm toplum kuruluşlarıyla, devlet organlarıyla, belediyeleriyle hep birlikte çalışalım, riskleri azaltalım, fırsatları tüm toplum için çoğaltalım.



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>